• Welcome to Jahorina - ski & board zajednica - Forum.
 

News:

Team VIP Jahorina Vas poziva na diskusije vezane za Jahorinu, skijanje, smjestaj, vrijeme, Vasa iskustva... Dobrodosli na web portal Jahorine!

Main Menu

Ski povrede i saniranje povreda

Started by DarkoN, 27 January, 2011, 11:28:04

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

HeAd

ja kad me napadne adrenalin i kad hocu neku budalestinu da izvedem...imam sada ugradjenu rucnu...nema budalesanja.....
╔╝╚╗♫╚╣║║║║╔╣╚╗╔╣║♫║
╚═♫╝╚═╩═&#9 Nikad ¾irafa neæe biti top! https://youtu.be/tq_jiVdP0p4

snjezana


dale

Jako je bitno da u trenucima kada osetite da vam pocinju"goreti noge",stanete,malo odmorite,neka cokoladica,banana i sl.
Takodje kad dodjete gore ,dozirajte iz dana u dan predjene kilometre,po principu svaki dan po malo vise,jer je najcesci uzrok
povreda nesklad izmedju zelja i mogucnosti.Ok,to se ne odnosi na sportiste,ali ni oni,u zavisnosti kojim se sportom bave,ne
aktiviraju odredjene misice i ligamente u svom sportu,kao na skijanju.Prosto je nemoguce da neko ko se ne bavi sportom,
radi kancelarijski posao dodje gore i onda pun gas od 9-16.Moze ,ali sa velikim rizikom!!Takodje skijasi neka podese vezove
na 10kg manje od svoje tezine,sto ce dodatno smanjiti rizik od povreda(mozda ce skija da otpadne u nekom jako ostrom
zavoju,ali tu silu naprezanja nece istrpeti kolena,pascete,ali jedino se mozete malo ugruvati i nista vise).I jako bitno,vozite
svoju voznju,svoj ritam,ne pokusavajte da pratite ritam nekoga ko je bolji skijas od vas,spremniji i sl.Ja imam 43g.,bivsi spor-
tista,a skijam 36g.Nisam imao(hvala Bogu) nikakvih povreda na skijanju(do 30g zbog izuzetne fizicke spreme,a posle zbog
kombinacije solidne spreme i vodjenja racuna o stvarima o kojima sam prethodno govorio)!Pozz

dale

Moj prethodni post se odnosi malo vise na one koji nemaju bas puno skijanja u nogama!!!!!!!! austin:(

Ⱨᕕ尺ɨ丂۝₦(° ͜ʖ ͡°)

kad bi poceo pricati o povredama na bordu vip bi morao dizati novi server...al opet obloge od rakije dosta pomazu kod padova....skontao sam kad vozim trijezan padovi su smjesni ali bolni, dok kad si malo na alkoholu padnes kao kuhana spageta i nema kocenja misica tako da se prilagodis zemljinoj povrsini i extra prodjes

dale


dale

I da,jos nesto za one koji su malo iskusniji pocetnici:NE UZIMAJTE OBAVEZNO SL RACE SKIJE sa nekim ultra malim radijusima,tipa
10-12,do brade i sl.Za pocetak ,a i za JA(koja ima dosta ravnih,brzih delova,gde se vozi samo spust) uzmite neke malo mirnije
veleslalomske skije(dobre u zavoju i dobre na pravcu),sa radijusima 16-18.Ja cak i danas vozim  allround skiju,koja se super
pokazala na JA(malo je starija,ali i malo skuplja,kad se pojavila,tj.2 po ceni Rossignol skija 2003g).,mekana i stedi kolena!

brera


HeAd

hehe...dobar si ...zakon je kada ti se pisa ici pisati , a ne trpjeti... anan
╔╝╚╗♫╚╣║║║║╔╣╚╗╔╣║♫║
╚═♫╝╚═╩═&#9 Nikad ¾irafa neæe biti top! https://youtu.be/tq_jiVdP0p4

raca

Vecina nas skija od par dana do par nedelja godisnje, redji srecnici mjesec, dva godisnje ili u najgorem slucaju par dana u par godina. Sto znaci da skoro niko ne skija u toku cjele godine da bi odrzao konstantnu fizicku kondiciju za ovaj sport. Preduslov bezbjednog skijanja ili skijanja posle nekih tezih povreda je dobra fizicka priprema prije sezone ili samog odlaska na skijanje. Ovo ne znaci neka legionarska priprema i izivljavanje, vec ako planiramo neko skorije skijanje, prije sezone nije lose da se pocne sa nekim sportom ili nekim vjezabama koje bi ojacale misice. Jaki misicu i dobra kondicija, smanjuju vjerovatnocu od povreda. I mimo direktnih povreda, periodicno forsiranje nespremnog tjela moze da ima dugurocne posledice... tj. neke povrede da osjetimo u kasnijim godinama, osteceni zglobovi, misici itd. Treba sacuavati te misice i zglobove i za druge godine, ako ni za sta drugo, ostaviti sebi mogucnost da mozemo skijati i u nekim poznim godinama.  ;)

Koliko god covjek bio spreman i oprezan uvijek su povrede moguce i desavaju se. Sto god se moze uciniti, uvijek je bolje sprijeciti nego lijeciti. Malo opreznosti i fizicke pripreme nije na odmet.

Kad smo vec na stazi, sa znanjem i snagom koju imamo (kakva god da je), par nekih pravila koje preporucuju iskusniji sportisti, takmicari, skijasi i GSS-vci a odnose se na rekrativno skijanje i uzivanje:

- Zagrijati se prije prvog spustanja u toku dana, neke lagane vjezbe zagrijavanja/istezanja ili/i bar voditi racuna da prvu voznju ne forsiramo, vec lagano odvozimo. Takodje, ne forisrati se prvi spust posle pauza u toku dana.
- Ne juriti poslednju zicu. Vrlo cest uzrok povreda, na kraju dana izmoreni, smanjene koncentracije jurimo da ugrabimo sto vise od preostalog dana. Cak i neke smjesne situacije i lagani padovi mogu da izazovu teske povrede. Onda kada smo premoreni, jednostavno misici su toliko izmoreni da ni prirodni refleksi za samoodbranu ne mogu da odregauju kako treba.
- Ne forsirati se preko svojih fizickih granica, granica vjestine i znanja. Treba procjeniti koliko mozes normalno da izdrzis da skijas, ako se premoris i osjetis da te snaga izdaje, "gore" misici i sl., stani pored staze, odmori malo pa nastavi. Cesto se ljudi povrijede kad skijaju u grupama, neko skijasko drustvo i sl. Narocito one ekipe koje su "sarene" po znanju i fizickoj spremnosti, pa slabiji pokusavaju da sustizu ili prate brze i bolje. U tim situacijama ili rasturite takvo drustvo, da svako skija za sebe, ili se podjelite u grupe tako da se uskladite po znanju i brzini i da se nalazite sa ostatkom drustva na pauzama za kafe i cajeve ili se nekako uskladite (brzi da uspore ili da vas cekaju na djelovima staza).
- Koliko god iskustvo imali, i koliko god vjesti i snazni bili, dozu samokontrole treba imati ("kocnica u glavi")... uvijek postoji vjerovatnoca da se negdje krije nesto sto vas moze poremetiti bilo da je to mokar snijeg, led ili neki kamen, koji moze da povrijedi i najvjestijeg skijasa.

Ko rano rani stazu netaknutu grabi.

HeAd

evo ga spremno i upokovano za nove poduhvate  anan
╔╝╚╗♫╚╣║║║║╔╣╚╗╔╣║♫║
╚═♫╝╚═╩═&#9 Nikad ¾irafa neæe biti top! https://youtu.be/tq_jiVdP0p4

minjon81


Ⱨᕕ尺ɨ丂۝₦(° ͜ʖ ͡°)


HeAd

boja roze sina pokojnoga joze  (:smijeh:
nisu imali drugi rozi je cool
╔╝╚╗♫╚╣║║║║╔╣╚╗╔╣║♫║
╚═♫╝╚═╩═&#9 Nikad ¾irafa neæe biti top! https://youtu.be/tq_jiVdP0p4

Ⱨᕕ尺ɨ丂۝₦(° ͜ʖ ͡°)