• Welcome to Jahorina - ski & board zajednica - Forum.
 

News:

Team VIP Jahorina Vas poziva na diskusije vezane za Jahorinu, skijanje, smjestaj, vrijeme, Vasa iskustva... Dobrodosli na web portal Jahorine!

Main Menu

Novi projekti za sezonu 2012, sestosjed Praca, osnjezavanje Poljica Ogorijelica

Started by vip-jahorina, 17 March, 2011, 23:53:27

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

vip-jahorina

Kao sto sam najavio u temo o stanju na Jahorini, ode subote sam ima "radno skijanje" sa direktorom OC-a, Koromanom.
Necu o direktorovom skijaskom umijecu  :o ali cemo zato o lijepim novostima i naravno za vas o vijestima iz prve ruke ....

Skijali smo na Ogorijelici 1 i detaljno prosli sve stavke novih projekata na Jahorini za nadolazecu sezonu (kao i sezonu poslije te).
TOP vijest, je da ce se vjerovatno sa mjesta kod 5. stupa na Ogorijelici 1 gdje je postavljen zadnji top, prokopati kanal do Poljica. To bi se trebalo odraditi vec za narednu sezonu!!
Znaci, vecina gostiju koji dolaze smjesteni su u naselju Sator i oko platoa Poljica, imali bi skoro sigurno skijanje. I to ako je magla na vrhu ili toliko jak vjetar da se moraju postojeci 6sjedi zatvoriti. Uz to bi i Praca radila ciji se topovi zvanicno preuzimaju 1.5.

Dalje, ovih 15 mio KM je predvidjeno za vec najavljeni 6sjed Praca, o cemu cu malo kasnije kao i za veliko jezero od 100.000 kubika vode na samom vrhu Jahorine. Forumasima koji su skijali sa mnom sam pokazao novu lokaciju jezera. Odmah na izlazu sa 6sjeda Poljica na desnoj strani je jedna prirodna vrtaca kao stvorena za veliko jezero. Sa tog jezara bi se dovlacila i voda za skoro cijeli sistem gdje "uzfali vode, a prije svega na lokacijima koje se planiraju za sezonu 2012/13 ostvariti: naime, topovi sa Ogorijelice 1 a vjerovatno i sa Ogorijelice 2 se dizu do vrha. Ispod Ogorijelice 1 bi trasa pratila zicu 6sjeda (znaci ne lijevkom nego onim strmijim djelovima). Dalje se spustaju topovi sa vrha Jahorine stazom Poljica/Sator i spajaju se na tada vec osnjezeni donji dio Poljica.

Praca: prvi tender je na zalost propao, drugi, malo sa nizim zahtjevima se objavljuje u sluzbenim novinama vec u narednoj sedmici, a krajem aprila bi imali novo otvaranje tendrske poude. Nadamo se pozitivnim rezultatima. Sta je tu planirano? culu se su glasine do mjesta na kojem zavrsava postojeci 2sjed, pa onda do vrha...
Ovako ce to izgledati: postojeci 6sjed se spusta nekih 300 metara nize i zavrsava skoro na istom mjestu gdje i postojeci 2sjed zavrsava. Eh sada je inovativno rjesenje ponudjeno i prihvaceno: kako se spojiti na vrh Jahorine i samim tim stazu olimpijskog spusta (crna staza) spojiti na sistem, sto bi uz nove ratrake bilo moguce i urediti.
Naime od mjesta gdje se zavrsava budici novi 6sjed, ce se praviti novi 4sjed koji ce ici putanjom iznad mosta i onda kroz sumu do vrha Jhaorine ili startne kucice ol. spusta na NV od oko skoro 1900 m. Idealno rjesenje: za sve one koji vole parcu, mogu i dalje skijati kao i do sada, za one sto vole malo izazovnije mogu na olimpijski spust, a samim tim i oni sto vole pravo duge staze bi mogli uzivati u stazi koja bi bila preko 2 km duga! Zasto ne medjustanicu 6sjeda? zato sto je to puno skuplja varijanta.

Kad budem imao vremena cu sve ovo i slikama pojasniti....

Mislim da je ovo gomila novih informacija koje su dobre za Jahorinu. Po samom razgovoru sam vidio optimizam i zelju da se napravi od Jahorine opet "onaj ski centar". Vec je Sinisa u jednoj temi spomenuo da je skoro sprijecen sverz kartama zicara i ostalih domacih radnika. Pokusava se uvesti red medju "masiniste" koji upravljaju ratracima. Prije svega, od nedavno se mjeri i putanja i broj kilometara koji su presli, a ne samo radno vrijeme masine kao do sada. Svi koji su skijali ove zeone, mogli su primjetiti da su staze brilicno bolje uredjene bile nego prijasnjih sezona (naravno datim uslovima i visinom snijega odredjeno).
Sef GSS Kamco i njegov strucni savjetnik za staze, Vlado Lucic su po meni odradili odlican posao, i ako nista drugo su se trudili. Zato ih podrzavamo i dalje u njihovom radu i naporima.

vip-jahorina

Evo i jedne slicice kuda bi trebali proalaziti topovi sa Ogorijelice do Poljica:

BOJAN-BG

ako bi napravili taj cetvorosed do vrha olmpika to bi bio pun pogodak,onda bi taj deo jahorinskih staza dosta zivnuo i rasteretile bi se ostale

Big_DANE

Divni planovi...pogotovu mi se svidja sto se planira spojiti Praca sa Olimpikom sa tim 4sedom! :)


vip-jahorina

moji rezlutati opravdavaju moj entuzijazam  cr:)

za tvoju informaciju, zaledi se samo gornji dio vode koja bi imala dubinu preko 15m, a voda je u stalnom pokretu tako da to ne predstavlja problem. uostalom, u cijelom svijetu se jezera prave na vrhu planina koja su malo visa od Jahorine pa im to ne predstavlja problem. malo prosurfaj, pa ces vidjeti. Vjetar je vjecit na vrhu Jahorini, pa se zato i zove GOLA JAHORINA. Samo su temperature vise u odnosu na prosle godine...

Nocno skijanje je stalna tema izmedju mene i Kormana, i bece nesto, ali dok se ne odluci kad, ne mogu vam obecati nista.

mallorca

odlicni planovi vipe, stvarno pohvalno i stvarno izgleda da ako dodje do realizacije da ce to stvarno izgledati odlicno. Akumulacijsko jezero na vrhu planine je jednostavno pun pogodak, a topovi su nu¾nost... svaka cast i samo tako dalje :) :bravo::( :bravo::( :bravo::(

pvb

Super!
Od ovoga ce samo proizvodjaci liftova profitirati.
Zasto praviti sestosjed Praca pa Cetvorosed Olimpik, kad mozes taj sestosjed izvuci odjednom sa medjustanicom!? (slicno Duboka na Kopu sa krivinom)
Kao ja treba da poverujem da je sestosed i cetvorosed jeftiniji od jednog expressa sa medjustanicom. Po ovim najavama imacemo dve spore zice!!!

Skupite pare na gomilu pa napravite pravu investiciju a ne jos smanjivati kapacitet Prace da bi se dobilo na politickim poenima i odrzala vlast do naredne godine. ( ovo je naravno za OC )

I spustati stazu skoro do Kadinog vrela, da bi sportasice vozile spust (koji se nije odrzao od '84). Pa jer Jahorina zivi od sporta ili turista???
U tih nekoliko stotina metara tesko je i sa topovima odrzati sneg. Ionako jedva ima snega i do polaza dvoseda. Moze kao i pre da se koriste autobusi za sportasice (od cilja spusta do jednoseda odnosno dvoseda) a mi lepo da skijamo po snegu.

Koliko sam skontao gledacemo u nebo i sledece godine.
Pozdrav za sve!

vip-jahorina

vjerovao ti ili ne, tako stoji na papiru. a i logicno je. 6sjed je skuplji dosta od 4sjeda, a vjeruj mi da nema potrebe niti za njim jer lift expres je i po najvecoj guzvi prazan.

ali dobro, tamo gdje ima optimizma mora biti i pesimizma. ja samo znam da jahorina ima 2 nova 6sjeda, od 1. Maja ce imati i potpuno osnjezavanje Prace i djela ogorijelice. nakon 25 godina je ulozena opet marka (45 mio KM). u prinicpu manje vise sve sto je obecano je i odradjeno, mozda tu i tamo sa malim zaksnjenjima, ali da vidis papirologiju i probleme oko uknjizavanja, bio bi prezadovoljan sto je i ovako proslo. a za pesimizam naravno da ima mjesta, da ga nije ljudi bi se opustili.
nista protiv tebe, samo je ovo diskusija  ;D

pvb

Ma slicno se desilo sa zicarom Karaman greben na Kopaoniku.
Ljudi mislili da ce obican cevorosed biti resenje za narednih dvadeset godina pa videli da ljudi dolaze u ogromnom broju sto je na kraju rezultiralo izgradnjom novog express sestoseda na mestu nekoliko godina stare i spore cetvorosedne zicare.

Ipak mislim da treba da skupe daMu i da idu u velike projekte a ne ovako nesto sve napola.
Napola osnezavanje, napola zicare, spanjivati kapacitet jer nema para......
Samo grickaju ko misevi svake godine kako bi se odrzali.


qulazz

Meni nije jasno sto Vip-a ne angazuju u O.C.-u, kad je ocigledan njegov doprinos Jahorini...
Predlazem mjesto zamjenika direktora :)

vip-jahorina

Quote from: qulazz on 18 March, 2011, 11:28:47
Meni nije jasno sto Vip-a ne angazuju u O.C.-u, kad je ocigledan njegov doprinos Jahorini...
Predlazem mjesto zamjenika direktora :)

nemem pretenzija za radom u bilo kojoj firmi, pa tako ni u OC-u  ;D
iz drugog reda mozemo posmatrati i djelovati, sto je i cilj ove forumske zajednice  cr:)

Bojan NS

Quote from: vip-jahorina on 18 March, 2011, 11:38:59
Quote from: qulazz on 18 March, 2011, 11:28:47
Meni nije jasno sto Vip-a ne angazuju u O.C.-u, kad je ocigledan njegov doprinos Jahorini...
Predlazem mjesto zamjenika direktora :)

nemem pretenzija za radom u bilo kojoj firmi, pa tako ni u OC-u  ;D
iz drugog reda mozemo posmatrati i djelovati, sto je i cilj ove forumske zajednice  cr:)

VIP je u konstruktivnoj opoziciji  ludzatobom:((

vip-jahorina

bojane, jesi citao ovo za ratrake? izgleda da ce se onom "pauziranju" stati u kraj. kakao sam cuo, mogao bi tu i tamo neki otkaz da bude  puf:)