• Welcome to Jahorina - ski & board zajednica - Forum.
 

News:

Team VIP Jahorina Vas poziva na diskusije vezane za Jahorinu, skijanje, smjestaj, vrijeme, Vasa iskustva... Dobrodosli na web portal Jahorine!

Main Menu

Policajci!

Started by jured, 15 December, 2006, 10:31:09

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

jured


vip-jahorina

postovani,

Zahvaljujem na ovom postu.
slazem se u potpunosti sa vama. 
A sto se tice pisanja, ja bi bio sretan kad bi ja tako slovenacki mogao pisati.

mi smo prije par dana kod nacelnika MUP urgirali.
Problem je sto za sada imamo od samo od mupa opstine Istocno Sarajevo (Repulika Srpska) rijec da se na nece se turisti na taj nacin zezati.
Gdje je problem: Svi gosti moraju proci kroz Sarajevo. A tu je MUP kanntona Sarajevo (Federacija BIH).

Tu je stalno izvlacenje novca od gostiju i to narocito na tom mjestu gdje set opisali, subotom kad je smjena gostiju (ali i ostalim danima)

Zamolio bi sve one koju imaju takva iskustva, da nam se jave. Zakazali smo sastanak sa MUP Sarajevo u nadi da ce i oni to rijesiti.

U svakom slucaju upozoravamo sve goste na slijedece prekrsaje, gdje provjereno znamo da policija Kantona Sarajevo lovi turiste koji idu na Jahorinu:
Brzina kroz grad je 60 kmh
Ne smiju se dvije trake mijenajti u komadu (znaci direktno iz lijeve kroz srednju u desnu traku)
kad se suzi put i s desne strane je tramvaj, (tramvaj je odvojen zutom trakom) ne smije se voziti niti prelaziti tu na stranu tramvaja, osim ako se skrece u desno. Ali tad se mora pripaziti: samo neposredno prije semafora se smije preci zuta traka i voziti gdje vozi tramvaj.
Malo komplicirano, ali kad set na licu mjesta, vidi se to.

Cim budem isao u Sarajevo ja cu napraviti jednu sliku i objasniti tu na osnovu slike.



Jos jednom pozivam sve one (a znamo da ih je stvarno puno) da nam se jave, tako da mozemo startati akciju kod MUP Sarajevo.

I upozoravamo sve koji dolaze:
Na izlazu iz Grada (s lijeve strane je izgorjela vijecnica - kako Slovenac kaze "knjizara") vi morate voziti pravo prema brdima i to je "caka" gdje Mup Kantona Sarjevo lovi nase goste:

Imaju dva semafora. Tek poslije prvog semafora predjite u desnu traku (neposredno s lijeve strane je Vjecnica) i vozite kroz drugi semafor pravo. Tad Vam ne mogu nista.
Pripazite da ste vezani, da su Vam upaljena svjetla.

Pri daljnoj voznji, drzite se samo ogranicenja, i nebi trebalo da bude nekih problema. Policija stoji na vise punktova, kao recimo na samom ulazu na Jahorinu, gdje smo mi izmedju ostalog urgirali da tu stoji policija. Od tada nismo imali problema sa bilo kakvim kradjama. Tu policija ne smije naplacivati kazne (jedino ako neko bas pravi gluposti). Kod svih gostiju je to ocijenjeno kao pozitivo.
Jos jednom zelim naglasiti da nismo imali nikad na Jahorini kao ni na Palama nacionalinih problema, tako da se gosti mogu sigurno i kao kod kuce osjecati.


Druga tema: kradja u Sarajevu:
Sto se tice kradja: Gosti sidju sa Jahorine u Grad na cevape i burek i da pogledaju Bascarsiju, dok lopovi (kojih nije malo) slobodno pokradu ono iz auta uglavnom stranih tablica. Ne radi se to sto su strane table, nego sto misle da ima bog zna sta unutra. Kod domacih nema vise sta za ukrasti, jer su uni vec spremni bili na to.
Nemamo za to rjesenja, ali dudimo gostima prevoz taksijem po nizim cijenama nego taksisti, pa je sigurnije.



Zelim samo napomenuti, da Sarajevo i Jahorina su dva entiteta i da mi nemamo puno uticaja na kanton Sarajevo, dok u Istocnom Sarajevo vrsimo veliki pritisak, sto je dovelo do velikih promjena.

jured


ceko

cao!

u potpunosti se slazem – ovo je prosto za ne verovati. i ja imam nekoliko takvih iskustava sa pandurima u bih. imam lj tablicu i jednom mi se desilo slicno onome sto opisuje jure u sarajevu kod vjecnice. znaci, ja sam vozio u levoj traci i kod vjecnice sam se prestrojio u desnu traku. policajci su stajali odmah posle raskrsnice i zaustavili me. mozda je cak bio onaj isti lik kojeg opisuje jure :) i on meni rece da sam presao punu liniju. ja stvarno nisam znao da li jesam ili nisam, ali sam znao da se one linije tamo jedva vide... hteo sam to da mu objasnim i poceo sam da se izvlacim kako se ne snalazim najbolje u gradu i nesto u tom fazonu i na kraju mi naplatio kao najmanju mogucu kaznu 20 km.

a jednom su nas mnogo zezali na bosanskom brodu. tada stvarno jesam napravio prekrsaj (bio sam u traci koja je samo za autobus). bila je subota i pandur je poceo da prica o nekom velikom prekrsaju i da moramo da sacekamo do ponedeljka da dodje sudija za prekrsaje, i da je kazna 150 evra. meni je to u stvari bilo mnogo smesno ;D pa i znao sam u cemu je fora. samo sam hteo sto pre da nastavimo put, ali je trebalo kao da stigne jos drugi pandur. trajalo je mislim 2 sata sve ukupno in na kraju njih dvojica su bili tezi za 20 evrica...

a imao sam i prijatnijih iskustava. jednom sam vozio kroz neko selo (negde blizu gorazda) i zaustavili su me ono kao da nisam postovao ogranicenje brzine. nisam znao koliko je bilo ogranicenje niti koliko sam brzo vozio. on meni kaze da sam vozio 60, a da je ogranicenje 50. ja sam samo ponavljao: nema znaka, nema znaka... i pustili su me. svaka cast.

i na kraju jos jedna pomalo smesna anegdota. bilo je negde na putu jajce-banja luka. zaustave me, ja rekoh, pa je... sta sada opet. prvo pregleda isprave, a onda mi se obrati: jel moze jedno pitanje? ja rekoh: naravno da moze. on: koliko je 1000 slovenackih tolara u evrima? ja: otprilike 4 evra odnosno 8 km. samo toliko? ja sam mislio da je vise, dobio sam negde tih hiljadu tolara i ne znam sta da radim s njima? jel mozes ti to da mi menjas? a ja nisam imao sitno, nazalost...

stvarno bi bilo super ako se sredi ovo sa mup-om. bar nekoliko...

pozz

Bobby


Gogi


teksas


ceko

@jahorinac & vip:
ja stvarno ne bih da se mesam i u principu se slazem sa obojicom. ali koliko primecujem, mnogo ljudi ovde u sloveniji kapira samo objasnjenje koje je izneo vip...

@vip
nego, jel ima nekih novih informacija o ovom "murga drotu cije metode su modernije"? :)

jured


vip-jahorina

kao sto sam vec nagovijestio, necu nikakava vrijedjanja dozvliti.
Slovenci meni a i ovdje na Jahorini su veoma dragi, a da ne govorimo o njihovom doprinosu ovdje.
Tu je Krizaj sa svojim investicijama koa i mnogi drugi.

"Jahorinac" je odmah iskljucen iz foruma. Njegov post sam izbrisao. Nije vrijedan ovog foruma.

Nadam se da mozemo nastaviti dalje.

jured


connected

Diskutovati se naravno moze i treba ali isto tako treba biti realan i nepristrasan...
Istina jeste da na izlazu iz Sarajeva stoje policajci i kaznjavaju sve ucesnike u saobracaju redom bez obzira na marku i tip ucesnika.
Isto tako ja Vam mogu navesti preko 100 mjesta u RS gdje na hinjski nacin prave ceku ucesnicima u saobracaju opet bez obzira na marku i tip...stoga "ne dozvolimo da nas obuzme generaliziranje". Dalje sto se kradje tice meni u federaciji nikad nista nije nestalo (ne kazem da se ne moze desiti vec naprotiv moze vrlo lako) ali eto imao sam nesrecu da mi u RS nestane cijeli auto....
Stoga...jedino sto posjetioci sa strane treba da paze jeste izlaz iz Sarajeva, dakle: u momentu kad prolazite vjecnicu (izgorenu biblioteku) treba da ste u desnoj saobracajnoj traci (citaj: na tramjavskim sinama) i dalje nastavljate pravo prema Jahorini
I jos na ulazu u Pale stoji skoro uvijiek radar..Znaci po izlasku iz tunela nakon znaka 50 vozi 50 i to je to.
Pozdrav svima i uzivajte u skijanju.

vip-jahorina


Nina...

Ja sam prosle godine bila na Jahorini(u januaru) posle dugih godina.zivjela sam u Sarajevu i dolazila svaki dan na Jahorinu kolima.Ja sam ostala pod velikim utiskom.U pozitivnom smislu,jer nas nijednom nije nijedan milicajac zaustavio.A moram da kazem da je vozijo moj cale,koji inace pravi prekrsaje i podmicuje sve sto dise.A i nas auto izgleda kao jedan veliki prekrsaj sa letnjim gumama.Tablice Novosadske...Mi smo zakljucili da su oni dobili zadak da ne diraju turiste...i bili smo odusevljeni..a vi ste mi razbili ceo mit...
Dolazim za nedelju opet...i nadam se da nisam urekla ovim pismom nista....

Svima sreno na stazami i na putevima
p.s. zaobilazite siroko juga sa Novosadskim tablama

tatamata