• Welcome to Jahorina - ski & board zajednica - Forum.
 

News:

Team VIP Jahorina Vas poziva na diskusije vezane za Jahorinu, skijanje, smjestaj, vrijeme, Vasa iskustva... Dobrodosli na web portal Jahorine!

Main Menu

Pripreme za nadolazecu sezonu 2017/18

Started by Filipino, 05 September, 2017, 16:25:52

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

raca

Prvi put za poslednjih x godina osjeti se (osnovan) optimizam za promjene na bolje na Jahorini. Ne sjecam se da su negdje u RS/BiH doveli strucnog covjek a ne partiski ili politicki kadar u poslednje vrijeme. To je kvantni drustveni napredak.
Nevjerovatno mi je da se ovoliko stvari pokrenulo i uradilo samo za par mjeseci. Ocekujem dosta bolje organizovanu sezonu nego prethodnih godina. Opet, dajte covjeku sansu godinu dvije da se stvari srede. Nemoguce je za jednu sezonu sve dovesti u red.

Ima par stvari koje idu na ruku Jahorini koje ako bude srece i pameti moze dobro da se iskoristie Prva i najbitnija stvar je to da direktni konkurent u regionu Kopaonik usled nepostojanja konkurencije postaje sve skuplji i opetereceniji. Dovoljno je da se samo upristoji ponuda na Jahorini da imaju ljudi sigurnost da dodju i da znaju da nece imati probleme sa osnovnim stvarima.
Druga stvar, blizu je aerodrom, blizu za skijaliste, ima odlican put od aerodoroma do planine. Airserbia ima povoljne letove za BG-SA, ne vidim razloga zasto ne bi low cost kompanije pocele letiti i u SA. WizzAir leti u Tuzlu.
Treca stvar, Jahorina je lijepa planina. Mozda je subjektivni osjecaj ali nekako meni ima veci planinski ugodjaj/osjecaj nego Kopaonik recimo ili Bugarske planine.

Drzim palceve :) u iscekivanju  :skijas:
Ko rano rani stazu netaknutu grabi.

DarkoN

Svasta ste napisali dok me nije bilo... sa nekim stvarima se slazem, sa nekim drugim stvarima ne. Ono sto mi je vrlo interesantno je da svi pricate o tome kako je uradjen ogroman posao. Sta je to tacno uradjeno? Skijanje na 20 cm snijega na Jahorini je najbolji vic koji sam cuo... ovoliko koliko su uradili do sada treba pomnoziti sa bar 10 da bismo pricali o skijanju na 20cm snijega.
Sto se tice sezonskih... jasno je da je biznis u pitanju i da u biznisu nema emocija niti sazaljenja. OC je firma koja mora da brine o profitu i jasno je svima da ne treba da glumi socijalnu ustanovu. Ove poteze koje oni vuku mozda donesu kratkorocnu dobit ali se dugorocno nece isplatiti. Ciljne grupe na Kopu i Jahorini ne mogu biti iste. Jahorina ne smije da zaboravi na ljude iz okruzenja... sezonski ski pass se kupuje unaprijed tako da svaki vlasnik sezonskog ski pass-a trenutno kupuje maglu... ne znamo kakva ce biti sezona, hoce li biti snijega ili ne, a OC za to vrijeme ima nase pare na svom racunu i moze da radi sa njima. Ljudi koji dolaze sa strane kupe ski pass kada dodju na Jahorinu, a dodju samo ako ima snijega.
U svakom slucaju pozitivno je da su se stvari pokrenule, da se sve krece u nekom pozitivnom smijeru i da se polako uvodi red na planinu. Ali iskreno nije mi jasna euforija koja je nastala... malo realnije ocjene uradjenog bi bile konstruktivnije. Bolje ista nego nista nije ono cime treba da se zadovoljavamo.
Jedva cekam da se svrsi ljeto, dosta mi je vrele klime, zbogom more, zbogom more odoh u planine...

raca

U pravu si, mozda je prevelika euforija, ali ono bar su uzeli da rade one teme koje su bile tabu toliko godina a nisu nesto komplikovane za ispraviti.

Van pameti je ocekivati da se sve promjeni za par mjeseci sto se propustilo uraditi za 10 godina. Kad uradis nesto za 7 godina sto neko nije uspio za 10 i to je veliki uspjeh. Za tri mjeseca uprave nerealno je. To sto su poceli da ispravljaju, ciste i povezuju staze i prave staze za djecu i pocetnike i da rade na nekom smislenom i funkcionalnom osnjezavanju je neki posao koji bi trebalo razvuci na nekoliko godina.

Kako je bilo prethodnih godina za tako nesto ne treba puno pameti, tako da uvijek moze neko od lokalnih stranackih kadrova da upravlja skijalistom ukoliko ovo ne upali. Ulozi desetine miliona u vertikalni trasport pa se vozi po kamenju.
Ko rano rani stazu netaknutu grabi.

HeAd

Staze prosirene, pojedini dijelovi iznivelisani i dobijaju obrise ski staze, planina konacno povezana (Ogorjelica-Poljice) trasom tako da pocetnici ne lome koljena, sve u svemu  rr
╔╝╚╗♫╚╣║║║║╔╣╚╗╔╣║♫║
╚═♫╝╚═╩═&#9 Nikad ¾irafa neæe biti top! https://youtu.be/tq_jiVdP0p4

HeAd

Pocela je izgradnja vjetrobrana, a rupa za jezero je stvarno ogromna.  ole
╔╝╚╗♫╚╣║║║║╔╣╚╗╔╣║♫║
╚═♫╝╚═╩═&#9 Nikad ¾irafa neæe biti top! https://youtu.be/tq_jiVdP0p4

paja13

Danas poèinju sa izgradnjom dodatnih mjesta za parkiranje na parkingu poljice i Ogorjelica kod Tehnièke baze, barem mi se tako èini po snimcima sa web kamera!

IggyPop

Dajte nam koju sliku da vidimo kako napreduju radovi?

Carving tri

Radi li se ista na instalacijama za vjestacko osnjezavanje, osim sto imamo informacije i slike radova na akumulacionom jezeru ?

vip-jahorina

U momentu kad zavrse jezero, treba im par dana da iskopaju kanale i onda postave hidrante za topove.
Podvlacim kad zavrse odnosno kad budu sigurni da ce zavrsiti.


vip-jahorina

Cak mislim da i direktor sam to ne zna. I sire se razne informacije i dezinformacije. U svakom slucaju, u OCu trenutno niko osim direktora i jos dvoje ljudi ne znaju nista vise nego ostala javnost.

Mi imamo u narednim danima par radnih sastanaka, tako cu vjerovatno malo vise znati oko toga.

dugokontov

@Zliko svaka cast za slike. Prva liga!

vranex

Kad bi ponudili sezonski za 800 al za obje planine, i rastalili se tipa 250 jahorini 150 bjelasnici, a ostalih 400 km dijelili po prolazima, ko ima vise, to bi bila neka super prica kontam.
Slican neki princip da uvedu i na visednevne i 30-satne..
S'obzirom na EYOF dogodine, mozda je logicno da pocnu saradjivati od ove sezone?





alternativni

Trebaju objaviti cjenovnik dok pada snijeg, mozda i kupimo euro skipas  devil

Ime

Quote from: vranex on 23 October, 2017, 17:54:45
Kad bi ponudili sezonski za 800 al za obje planine, i rastalili se tipa 250 jahorini 150 bjelasnici, a ostalih 400 km dijelili po prolazima,
Nema nikakve logike takav omjer, jer i jedni i drugi tvrde da imaju vise staza od drugog skijalista, a u stvarnosti nijedno skijaliste nema ni pola kilometara staza koliko tvrde. Najpostenije bi bilo da se gleda samo prolaz jer bi se tako poticala medjusobna konkuretnost, ali svakako nece biti nista od toga u iducih 10 godina najmanje. BiH je valjda jedino mjesto u Evropi gdje je pitanje nacionalnosti vaznije cak i od ekonomskog interesa.