• Welcome to Jahorina - ski & board zajednica - Forum.
 

News:

Team VIP Jahorina Vas poziva na diskusije vezane za Jahorinu, skijanje, smjestaj, vrijeme, Vasa iskustva... Dobrodosli na web portal Jahorine!

Main Menu

Nesreæa na Jahorini

Started by KOLE81, 31 January, 2010, 17:06:10

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

skiDeki

Mnogo mi je zao, bez obzira sto curu nisam poznavao, jos kad je vidim ovako nasmejanu, bas se najezim. Steta za jednu mladu, vedru osobu...
...skije na rame i sanke u ruke pa put rajske doline...

taca83

Quote from: skiDeki on 01 February, 2010, 20:05:26
Mnogo mi je zao, bez obzira sto curu nisam poznavao, jos kad je vidim ovako nasmejanu, bas se najezim. Steta za jednu mladu, vedru osobu...
uvijek je takva bila,i uvijek se isticala!

Flying_V


zedhus

R.I.P

Nakon procitanih svih postova do sada mogu samo preporuciti OC-u da se vise potrudi oko sigurnosti skijasa.Cinjenica je da je ovo sto imamo na stazama nedovoljno kako bi se zastitile sve grupe skijasa, od onih ekstremnih do pocetnika.
Znaci, vise znakova upozorenja i naravno novcane kazne ili recimo prisilno napustanje podrucja pod upravom OC-a zbog nepostivanja zakona na planini.
Za ozbiljniji pristup zimskom turizmu na Jahorini potrebna je potpuno drugacija struktura vrha OC-a.Znaci, strucni mladi ljudi, koji su naklonjeni zapadnom nacinu rada, a ne politicki podobni procelavi i sijedi clanovi "janjecih brigada".
Evo za kraj navescu tek tri stvari na koje imam primjedbu, a stanje je iz godine u godinu sve losije i to po pitanju:
1.Uredjenja staza
2.Sigurnosti skijasa i svih ostalih na planini
3.Odrzavanje hotela pod upravom OC-a

Nazalost, slabe su sanse da se kod nas i nakon niza tragedija stvari dovedu u red.
Ko je slijedeci?


Hocu i ja da nakarikam na 5 zvjezdica!

snowboard


gogo6309

slucaj danas iznad innsbrucka-a, javlja austrijska tv.skijasa zatrpala lavina,i bio pod njom oko 1 h.pravo cudo da je ostao ziv.bez ikakve opreme za te slucajeve.bez pipsera, lopatice ...imao tjelesnu temperaturu 27°C kad su ga nasli i izvukli. kazu da 3/4 zatrpanih ne prezive 1h.
tipa su dobro iskritikovali i naruzili kako se nepripremljen upusta u takve avanture, i to ide na to mjesto nekoliko puta sedmicno.
momak,oko 26 god star,prica kako se borio za vazduh i kako  svaki pokret trazi snagu,energiju koje je sve manje kako vrijeme protice... 


Stale


grga

Najveci problem je sto se o takvim stvarima ozbiljno ne prica sve dok se nesto slicno ne dogodi a svake godine tamo prodje skijasa i skijasa, i provuku se.

Zaista tragedija, pokoj joj dusi i neka joj bude vjecni free ride.


Lucy Lu

Jako mi je zao djevojke, iskreno saucesce porodici i prijateljima.
Nisam je poznavala, ali vidim da je bila sasvim OK i da ce njeno ime ostati u sjecanju. Negdje sam cula, da covjek ne umire sve dok mu se ime spominje, uspomene i sjecanja su dio nas, nosimo ih svukuda sa sobom, da se ne zaboravi, Tamara.

pinkpanter

Iskreno cijelo ovo vrijeme od kako sam cuo da je djevojka poginula razmisljam o tome i nikako se ne mogu otrgnuti dojmu, a mozda i zbog toga sto je moja vrsnjakinja. Odes na zimovanje i ovako skoncas nekako bas bezveze. A realno opet kad pogledam svakome se to moze i moglo i sto je najgore moce desiti. Jer ljudi ce opet tamo skijati i bordati. Evo primjer je ova fotografija iznad sto znaci da se ta staza posjecuje redovno i onda se zapitas da li je u redu da jedan OC zatvori stazu koju ljudi redovno posjecuju. Najlakse je zatvoriti i reci opasna je. Cisto sumjam da staza nije milon puta pregledana od vrhunskih strucnajka prije olimpijade. A brate nekako je i sramota da se zatvri staza na kojoj je vozen zenski spust ZOI 84. :'( Smatram da se staza treba uredjivati jer svako se ide tamo bila ona uredjena ili ne. Mozda sa ovakvim razmisaljanjem danas bi djevojka bila medju nama, a mozda treba ovako razmisaljti da lavina opet nekog ne zatrpa. I jos nesto, negdje sam procitao da je ta grupa bordera cijeli dan tamo bordala i da su ih ljudi vidjeli tamo, digresija smatram da trebaju biti zaduzeni pojedinci koji bi "lupali" kazne i oduzimali ski pass jer pored toga sto ugrozavaju svoj tako ugrozavaju i tudji zivot, da su postojali mozda se ovo nebi dogodilo. U jednom postu sam naveo da covijek razmisalja o svemu kad se nesreca dogodi. Mislim da samo trebamo kopirati zapad i da bi nam svima bilo bolje. Ali sve nam je trosno pa tako i palnine. Na kraju jos jednom postovanje nesrecno preminuloj djevojci.
Vjecita dilema: Hoce li biti snijega kad odem na skijanje ili ne !?

raca

Quote from: pinkpanter on 02 February, 2010, 16:08:23
Cisto sumjam da staza nije milon puta pregledana od vrhunskih strucnajka prije olimpijade. A brate nekako je i sramota da se zatvri staza na kojoj je vozen zenski spust ZOI 84.

Gledana je, i tada se znalo da je opasna, nisu imali alternativnu pa su uz pojacano i dobro obezbjedjenje odlucili se ipak za nju.
Ko rano rani stazu netaknutu grabi.

Kec

Interesantno je da su se u Austriji u zadnjih sedam dana desile mnoge lavine i da je bilo oko desetak mrtvih. Sve nesrece su se desile van uredjenih pista a medju unesrecenima su bili i iskusni alpinisti koji su ta mjesta redovno posjecivali. Objasnjava se da je stari snijeg(koji je jos u decembru pao)  kristalizirao u kuglice tako da novi snijeg koji je tezak i ima ga mnogo, kao na "kugel-lageru" samo klizne pri najmanjem pomijeranju. Ovakve opasne lavine se nepamte.
Za ovakve nesrece su uvijek odgovorni sami ljudi jer ignorisu table upozorenja. Niko nemoze postaviti redare koji ce braniti i kaznjavati prekrsioce - planina je neograniceno velika i takvih opasnih mjesta ima mnogo! Vazi da se mora vjerovati razumu ljudi koji uzivaju u planini!
Na zapadu je isto tako nejcesce regulisano da se spasavanje i lijecenje placa iz sopstvenog dzepa osim ako nije sklopljeno posebno osiguranje. Zdravstvena osiguranja ne zele da preuzimaju ovakve akcije spasavanja (nerijetko sa ucescem helikoptera) kostaju i vise hiljada eura. I ovo je mozda jedan razlog(osim sto se ugrozava zivot) da se ne ide van uredjenih pista. Rizik je prevelik za neki "ultimativni kik" od par minuta.

Licnu nesrecu ove djevojke netreba ni komentarisati. Zamislimo samo kako je njenim roditeljima, rodbini, drugovima....

Forumasima i ostalim uzivaocima zimskog sporta zelim lijep uzitak na sigurnim stazama!

Lijep pozdrav iz Austrija

kasper79


brera