• Welcome to Jahorina - ski & board zajednica - Forum.
 

News:

Team VIP Jahorina Vas poziva na diskusije vezane za Jahorinu, skijanje, smjestaj, vrijeme, Vasa iskustva... Dobrodosli na web portal Jahorine!

Main Menu

Stanje na Jahorini 2014 - 3.dio

Started by vip-jahorina, 12 February, 2014, 12:57:12

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

veteran

Mene su prvi put odveli na Jahorinu daleke 1967. Od tada sam redovito tamo osim ratnih godina. Svake godine vrebam dobre snje¾ne i meteo prilike pa idem na skijanje. Izgleda da ove godine to neæu doæekati mada se na Jahorini skijalo i u aprilu.
Veteran

bnbg

Nesto se klima poremetila u poslednjih par godina. 2012 bilo 2m snega, pre toga 2010, 2009 bilo malo losije ali je opet bilo nesto snega. Moj drugar je 2005 skijao 5. Aprila. Ne znam sta se desava, ali je definitivno neki klimatski problem. Nije normalno da na  2000m nv u februaru bude +7 i da pada kisa a pri tom da nema ni 1 cm snega. Mozda bude neko malo zahladjenje ali male su sanse za skijanje ove sezone.

Stale

morske struje u Pacifiku i neka masa tople vode tzv El Njinjo od koje zavisi gdje æe biti veæa zima, kod nas ili sa druge strane bare

skiDeki

Klimatski fenomen zvani El Ninjo se javlja odprilike svake cetvrte godine i veoma je tesko prognozirati njegovo budjenje. Trenutno je u fazi mirovanja, strucnjaci predvidjaju da ce se aktivirati ove godine. Kad se el ninjo aktivita dolazi do klimatskih anomalija, velikih padavina i ekstremnih susa. Ova zima je svakako pretopla i suva, ali nije posledica delovanja el ninja.
...skije na rame i sanke u ruke pa put rajske doline...

DarkoN

Jbte ovo sve vise postaje meteoroloski forum  (:smijeh: (:smijeh: (:smijeh: (:smijeh:
Jedva cekam da se svrsi ljeto, dosta mi je vrele klime, zbogom more, zbogom more odoh u planine...

tkanton

Quote from: bnbg on 18 February, 2014, 09:36:54
Nesto se klima poremetila u poslednjih par godina. 2012 bilo 2m snega, pre toga 2010, 2009 bilo malo losije ali je opet bilo nesto snega. Moj drugar je 2005 skijao 5. Aprila. Ne znam sta se desava, ali je definitivno neki klimatski problem. Nije normalno da na  2000m nv u februaru bude +7 i da pada kisa a pri tom da nema ni 1 cm snega. Mozda bude neko malo zahladjenje ali male su sanse za skijanje ove sezone.
To je sasvim normalna situacija i to ti se zove temperaturna inverzija, ako si ucio geografiju u srednjoj skoli trebo bi to znat.....

Ovakva slicna situacija je bila za vrijeme olimpijade, snijeg je tek pao dan prije otvaranja u u februaru, znaci u vrijeme kad nije postojo veliki broj automobila i ostali zagadjivaca, zbog cega je tad bilo tako a danas kad je godina toplija i zima slabija svi kukakju kako je zagadjenje krivo, ok ako i jest sta je tad bilo......

Ako neko u pordici ima starijh djedova od 70-90 godina  reci ce vam da je unazad 100 godina bilo i veliki ekstrema u vidi vrelih ljeta i hladnih zima a isto tako i susnih zima i hladnih ljeta


Big_DANE

Bilo bi lepo kad bi neko napravio ove grafikone za Jahorinu > http://www.infokop.net/autorski-tekstovi/u-februaru-ove-godine-10-puta-manje-prirodnog-snega-u-odnosu-na-dvanaestogodisnji-prosek.html  ideea:(

2010/11 godina je slicna ovoj sto se tice Kopaonika...mislim da je tako bilo i na J.  3:(

borisBP

Godina jeste luda a sledeæe godine æe nam pokazati da li je ovo trend ili anomalija.

Korisnik

Evo opet se vratio snijeg na prognozu...samo èekam kad æe da ga nestane!

vranex

ma sad kad grune trajace sezona do avgusta :D

trend ili anomalija? mislim trend jer svi vidimo da iz godine u godinu, osim rijetkih izuzetaka, sezona sve vise kasni, juzine sve vise, a svi tvrde da se na Jahorini ni najstariji ne sjecaju ovakve sezone..

brera


Zliko

Ja se u zadnjih 30god ne sjecam ovakve zime. Bilo je losih zima, sa malo snijega (jedva izvuci 15 dana skijanja), sezona gdje je magle bilo po 10 dana zaredom, sezona kasnog snijega, zima sa 4-5 opasnih jugovina koje su znale isprekidati dobro, ali ovu "sezonu" ovdje se realno ni 7 dana skijanja nije moglo izvuci, a i tih 7 je bilo na opasno malo snijega. Nisam zaredom ovoliko jugovine vidio ni na moru. Isto ko da je neko i Ivan i Prenj digao u zrak. Vise ko da sam na Srdju ili Biokovu, nego na Jahorini :(

Trend je ocigledan, zimske sezone su sve krace i isprekidanije. Bice tu sigurno sezona kad ce opet pasti 2-3m snijega i biti par sedmica ludilo skijanja, samo ce prave sezone gdje ima snijega Nov-April biti daleka proslost. Granica smrzavanja je sve visa. Nazalost u BiH nema planina preko 2.5k m, tako da nema alternative ako zime budu toplije i toplije. Cuo sam da u Austriji banke prestaju da daju kredite za gradjenje ugostiteljskih ispod 2k m (znaju oni sta nam se sprema).

Sve ovo kukanje oko snijega nije nista kako kukaju poljoprivrednici kojima usjevi propadaju radi poremecene klime. Ocekuju nas godine ekstremnijeg vremena sve vise i nadam se da cemo valjda stici prilagoditi se...

pozdrav sa Jahorine

Korisnik


taca

Ja sam 67' godiste i ne secam se tacno da li je bila 86,87,88, ili 89-ta nije bilo snega i jadni vojnici bivse JNA su iz sume na Poljicama lopatama nabacivali sneg na satorsko krilo i tako puno snega i verovatno tesko jedno 200kg mokrog snega nabacivali na stazu Poljice da bi se mi skijali !!!! STRASNO!!! Inace ko je stariji i duze dolazi na Jahorinu seca se da je kasarna JNA bila na POLJICAMA te su eksploatisali jadne vojnike da nabacuju sneg iz sume na stazu !!!!

Burli

©ta ima "jadni vojnici"? Pa ovim mlaðim generacijama bi sevap bio odvojiti ih par mjeseci od roditelja, kompjutera,  smartphona i napraviti od njih ljude... :-)

Za vikend sam bio na planini i stvarno tu¾no i sablasno djeluje sve,  nadam se da se ovakva zima neæe ponoviti za moga ¾ivota...
Ti si ne¹to drugo, ti 'armonikom lijeèi¹ bol na estradi sve je la¾no, na estradi sve je fol...