• Welcome to Jahorina - ski & board zajednica - Forum.
 

News:

Team VIP Jahorina Vas poziva na diskusije vezane za Jahorinu, skijanje, smjestaj, vrijeme, Vasa iskustva... Dobrodosli na web portal Jahorine!

Main Menu

Vestacki sneg na Jahorini

Started by skiDeki, 11 November, 2012, 09:21:40

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

skiDeki

Vec trecu sezonu Jahorina docekuje sa uradjenim sistemom za vestacko osnezivanje, koji predhodne dve sezone skoro nije ni radio  zbog problema sa akumulacijom, tj. zbog nedostaka vode, sto znaci  NEMA VODE-NEMA VESTACKOG SNEGA...Da ne bi zatrpavali druge teme zbog ovoga evo teme gde se moze pisati sve vezano za vestacki sneg. Inace na Jahorini su sistem za vestacko osnezivanje pokrivene staze Leva praca (gledana od gore) cela staza,  staze ogorjelica 1 i 2 do prelomnica.. Pored problema sa vodom poznato je da neki topovi nisu postavljeni na pravim pozicijama tako da sneg umesto na stazu ide u sumu...

...skije na rame i sanke u ruke pa put rajske doline...

BL

@skiDeki

Hvala za temu. 

Znam da je mnogima dosadna, ali je aktuelna sve dok se problem, kako-tako, ne rijesi.   

BOJAN-BG

Resice ga kad strani kapital dodje

BL

Ne vjerujem da cemo to docekati. Bolje da se sami organizuju.

vip-jahorina

Par objasnjenja vezanih za promlematiku topova i jezera.
Naime, planirano je jezero na vrhu Jahorine, u predjelu koji zovemo Zacarani Dvori (nema veze za istoimenom kafanom gore), pored izlaza sa 6sjeda Poljica sa desne strane. Ako bolje obratite paznju, tu je prilicno veliki prirodni amfiteatar, gdje bi bilo dovljno vode za osnjezavanje 2-3 Jahorine.

Problem je kako bi se tu skupila voda. Ako je neko od vas bio tu ljeti, mogao je vidjeti malo vece lokve. Znaci da je teren djelom vodonepropusan. Ali manje vise to je voda od snijega koji se otaba sa okolnog brda. Kako je to na prilicnoj visini, ja bi rekao od nekih 1850-1880m NV, ne ostaje puno visih brda sa kojih bi se tu skupljala voda. Znaci, moraju su izvorcici i potocici kojih ima prilicno dosta skupljati cijelo vrijeme, pogotovo u jesen i onda preko malog rezervaora koji bi negdje dole bio napravljen, pumpama izbacivati voda na vrh Jahorine. Sa vrha, slobodnim padom bi se mogao prilicno jak pritisak obezbjediti za sve topove po Jahorini, a tek sa pumpom da ne govorimo.

Postojece jezero je oko 6000 m³ zapremine. Tu se za vrijeme olimpijade nalazio manji rezervoar koji je trebao praviti snijeg u slucaju da je zatrebao, ali kako ga je bilo u izobilju, osim testne faze nije nikad upotrebljen. Poslije rata vise nije ni bio za upotrebu, tako da se odlucilo za nove topove i inastalacije.

Ja sam prilikom planiranja vec upozoravao na velicinu jezera, ali sam dobijao obecanja da je sve ok i da je dovoljno. Ajde dobro, mada sam i sam kao inzinjer gradjevine, prije rjesavao protoke vode i potrebne kolicine protoka, pritiske i sl.

Mozda se dogodi cudo ove godine, pa sve bude u redu sa postojecim topovima i jezerom  austin:(


BOJAN-BG

Ta verovatnoca je ista kao da strani kapial dodje na jahorinu za ovu sezonu  (:smijeh: (:smijeh: (:smijeh:

BL

Quote from: vip-jahorina on 11 November, 2012, 14:00:41
... Par objasnjenja vezanih za promlematiku topova i jezera....


Znajuci sve ovo, nevjerovatno zvuci da nadlezni sa Jahorine, u zvanicnim izjavama, uvijek spominju kako je uradjen sistem za vjestacki snijeg. U stvarnosti, ne lazu. Ima, ali ne moze da radi kako treba.
U petak je na RTRS-u bila emisija, negdje izmedju 15 i 16 sati, tema - turizam. Zena iz neke cehovske organizacije (mislim da nije direktno u vezi sa Jahorinom, nego republicki nivo) opet ponovi kako Jahorina ima topove za snijeg? Koja medvjedja usluga planini.   

drasko

pa tko je izvoðaè radova za umjetni snijeg? daje li on kakvu garanciju za to ako ne rade topovi?
 
Znam da je problem u akumulaciji ali je vjerovatno izvoðaè predvidio da æe to biti dovoljno za opskrbu postojeæih topova, stoga otiæi do izvoðaèa i j.... mu mamu(da izvinete) X(

MilanP

Quote from: drasko on 11 November, 2012, 23:42:11
pa tko je izvoðaè radova za umjetni snijeg? daje li on kakvu garanciju za to ako ne rade topovi?
 
Znam da je problem u akumulaciji ali je vjerovatno izvoðaè predvidio da æe to biti dovoljno za opskrbu postojeæih topova, stoga otiæi do izvoðaèa i j.... mu mamu(da izvinete) X(

Nazalost saznao sam da je firma koja je radila te topove bankrotirala tako da svaka garancija na iste odpada....

BOJAN-BG

Quote from: lakiluk on 12 November, 2012, 01:02:46
Quote from: drasko on 11 November, 2012, 23:42:11
pa tko je izvoðaè radova za umjetni snijeg? daje li on kakvu garanciju za to ako ne rade topovi?

Znam da je problem u akumulaciji ali je vjerovatno izvoðaè predvidio da æe to biti dovoljno za opskrbu postojeæih topova, stoga otiæi do izvoðaèa i j.... mu mamu(da izvinete) X(

Nazalost saznao sam da je firma koja je radila te topove bankrotirala tako da svaka garancija na iste odpada....

Ovo je neverovatno ako je stvarno istina

HeAd

╔╝╚╗♫╚╣║║║║╔╣╚╗╔╣║♫║
╚═♫╝╚═╩═&#9 Nikad ¾irafa neæe biti top! https://youtu.be/tq_jiVdP0p4

Radiohead

Quote from: BL on 11 November, 2012, 16:32:09
Quote from: vip-jahorina on 11 November, 2012, 14:00:41
... Par objasnjenja vezanih za promlematiku topova i jezera....


Znajuci sve ovo, nevjerovatno zvuci da nadlezni sa Jahorine, u zvanicnim izjavama, uvijek spominju kako je uradjen sistem za vjestacki snijeg. U stvarnosti, ne lazu. Ima, ali ne moze da radi kako treba.
U petak je na RTRS-u bila emisija, negdje izmedju 15 i 16 sati, tema - turizam. Zena iz neke cehovske organizacije (mislim da nije direktno u vezi sa Jahorinom, nego republicki nivo) opet ponovi kako Jahorina ima topove za snijeg? Koja medvjedja usluga planini.   
Smijesno ti je slusati sta RTRS kaze, pa nece oni objaviti da postoji problem na Jahorini sa snijegom....Dobro si rekao medvjedja usluga planini!

Radiohead

Iskreno, prosle sezone malo se pricalo o vjestackom snijegu na Jahorini jer ga je bilo za izvoz...tako da smo i na forumu zaboravili na tu temu (W)
Ja sam bio gore par dana za NG i tad su radili topovi, ali po mom iskusutvu cisto ono demonstrativno da se pokaze da postoje i da se dobije ambijent....
Ono sto je mene iznenadilo je bio kvalitet snijega koji se pravio, znam da su ljudi dole na Praci stajali i govorili da im nije jasno sto pale topove jer je katastrofa bilo skijati po tome, nesto kao kombinacija leda i kamenja u lopticama srednje velicine, jos jkad ratrak predje navece preko toga, ujutro se nije moglo skijati po tome....Ali vecina na to nije ni obracala paznju jer je uslijedilo zatrpavanje u januaru i februaru, tako da je teme vjestacki snijeg na Jahorini bas za neke strucnjake, jer i da radi pitanje je jel to kvalitetan vjestacki snijeg??

vip-jahorina

Meni je bilo dobro skijati po tim djelovima gdje je bio vjestacki snijeg.
Probleme je u tome sto je bio samo "mjestimicno", pa sam neocikivano prelazio preko tvrdih ploha (vjestacki snijeg) i mekanih mjesta (prirodni snijeg). Dusu dalo za padanje.

HeAd

╔╝╚╗♫╚╣║║║║╔╣╚╗╔╣║♫║
╚═♫╝╚═╩═&#9 Nikad ¾irafa neæe biti top! https://youtu.be/tq_jiVdP0p4