• Welcome to Jahorina - ski & board zajednica - Forum.
 

News:

Team VIP Jahorina Vas poziva na diskusije vezane za Jahorinu, skijanje, smjestaj, vrijeme, Vasa iskustva... Dobrodosli na web portal Jahorine!

Main Menu

Nesreca na Jahorini - Slovenski paraglajderi uletili u minsko polje

Started by Ⱨᕕ尺ɨ丂۝₦(° ͜ʖ ͡°), 30 October, 2011, 15:07:44

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

vip-jahorina

samo ukratko, sad su me zvali iz Slovenske ambasade, momak je dobro, a ja sam se na licu mjesta uvjerio da mu je noga tamo gdje treba da bude, samo malo izresetana.
Kako rekose iz ambasade, povrijedjeni je u dobrom stanju, i noga ce mu ostati.

smruo sam se ko p**** pa idem prvo da se ugrijem sa jos kojom rakijicom ... onda u izvjestaje ...



vip-jahorina

Zamolba za sve novinare i oni koji se tako nazivaju:
Ukoliko preuzimate slike, obavezno morate navesti izvor: www.jahorina.org
Zabranjeno je uklanjanje loga VIP Jahorine sa slika


Evo me, malo kasnim ali sam se ljudi dobro izmorio.
Bili smo na rostiljanju, ustvari je ski klub Jahorina organizovala ciscenje staze SSK (olimp. slalom). Ja sam imao masu nekih sastanaka, predivno vrijeme, sunce, i temperatura na suncu od skoro 20¨C
Razlog da se malo jednostavnije obucem.
Pukla rakija, razbacilo se meso, cistlo se ... i vidimo paraglajdere. Pomislim momci iz naseg kluba...



Nekih pola sata kasnije, silazi momak sa kombijem i ko lud vozi!!! Pomagajte MINE!!!
Kontam ja vidi njega, sta mu je? Ali uskoro nam postaje jasno da se stvarno radi o minama i slovenac Bostjan nam objasnjava da mu je brat nagazuio na minu i u minskom polju ima jos momaka.

Naravno odmah akcija: Kamco -GSS, Eurfor, Nato - sve sam ih zvao. Bostjan je jos zvao SLO ambasadu. Za nekih pola sata pojavljuje se prvo vozilo austrijskih nato snaga. Njih trojica u civilu.
Desetak minuta ksnije dolijece Kamco i krecemo prema gore. Helikopter je vec startovao, mi mu moramo kordinate dati.
Dolazimo na lice i mjesta, na objekat 7 - radarski grad ispod zemlje, na nekih 1850m NV.




I imamao sta vidjeti. Njih trojica ko zecevi u minskom polju na strmini po slobodnoj procjeni od nekih 60-70% i sve strmije ka dole. Strasna je nadmorska razlika ka dole.
Nekih 50tak metara dalje vidim padobran i momka koji skvrcen lezi. Nepusta za sad nikakve glasove.






Dolaze polako i ostali: demineri, hitna pomoc ... Helikopter u pozadini se cuje, pa drugi. Nadlijecu minsko polje.
Ja sam u stalnom telefonskom kontaktu sa bazom Nata i SLO ambasadom na drugoj liniji,
i u komunikaciji sa Kamcom na terenu. Nejmacki, engleski i nas mi se preplicu...
U to govorim momicima u minskom polju da dizu ruke i pokazuju na povrijedjenog...
Spustaju se piloti govore da se ne usudjuju sletiti jer nemaju operemu (uze im je prekratko).
Kamco mi govori da mozemo mi iskociti iz helikoptera i da imamo operemu, austrijanci ne prihvataju.
Slovenci s pravom lude s druge strane...












Usred minskog polja: "zarobljeni Slovenci"


Ali tada dolazi u akciju najspecijalnije jedince sa ovih prostora. Ravno kroz minski polje!!!
Kamco me zove i kaze da dodjem do njih direktno dole jer inace nemamo komunikaciju sa helikpterom.
Ja se spustam, i predlazem austrijanicma da bar pokupe ove,
oni nisu na minama i tako da ih mogu bez rizika spasiti, sto  i cine.
Ja se nekako zajedno sa svim spasiocima nalaim u tom minskom polju...










Vec je mrak pao, a nisam imao infra crveni foto uz sebe, pa su slike mutnije, ali ovdje vise u zraku dva slovenca...




Spasena trojica, a mineri i GSS se provlaci preko mina do povrijedjenog Slovenca. Kasnije mi govori momak koji je nosio detektor,
da je na sve strane pistalo, ali da je moguce i da su geleri...
Izvace momka, brzo do helikoptera i to bi bilo to. Necu objavljivate slike povrijedjenog, ali evo ga ovdje gdje se puno ne vidi:




Ja sam se smrzao, bilo je u medjuvremenu ispod nule.
Skupise se tu odjednom i TV kuce, daji izvjestaje, slikanje. Zovu sa svih strana, iz Nato baze iz Slo ambasade i zahvaljuju...
Meni se smrzao aparat, oba mobitela ispraznila ...




vip-jahorina

Kao sto sam rekao, javili su mi iz SLO ambasade da je momak ok.

Brera, ne znam kako to, ali sam pored tebe zivog i zdravog ipak od konzula SLO u BiH pozvan u ambasadu i u Sloveniju  cr:)

vip-jahorina

Jos nesto bi htio naglasiti:
Ovo sve se zbivalo 9 km od jahorinskih staza. Tamo gdje normalni ljudi ne dolaze na ideju da idu niti mogu zimi doci tek tako. To je prema Jugu, prema treski. Tu su bili vojni objekti kojim se prije nije moglo prici.
Sloveci su ocigledno ugledali padinu i prepali se te odmah na pocetku se spustili u minsko polje.
ZNACI nema mina na skijalistima Jahorine - ovo su padine Jahorine ka jugu, ka Treski.

Evo vam na mapi gdje je to bilo (bar mislim da sam dobro nasao)
http://maps.google.de/maps?q=jahorina&hl=de&ll=43.694208,18.588269&spn=0.001509,0.003457&sll=50.940664,6.959912&sspn=0.694015,1.770172&vpsrc=6&hq=jahorina&radius=15000&t=h&z=19


md

"Pivom protiv trbu¹njaka!!!"
"Sportom protiv droge - Biciklom u Amsterdam!!!"

skiDeki

Dobro se ipak zavrsilo, pa kud da odu na onu stranu....

Vip, pohvala za izvestaj i javljanje sa lica mesta!

Da dodam, a i slike same govore, vidi se da je GSS odradila dobar deo posla maximalno azurno i profesionalno sto je za svaku pohvalu :bravo::(  valjda ce se sad neko smilovati i ustupiti im objekat koji su sami napravili, kako bi (pogotovo dok traje ski sezona) 24h bili na Jahi kako bi mogli na najbrzi moguci nacin mogli pomoci unesrecenim na planini!

Jahorina je jos jednom dokazala da nije livada i da se na planini moraju postovati neka pravila!
...skije na rame i sanke u ruke pa put rajske doline...

Bojan NS

Hvala za info o lokaciji gde se to desilo! Da ipak znaju ljudi, mada ne verujem da bi tu neko zalazio na skijama

skiDeki

Nema razloga za brigu to je daleko od staza na juznoj padini (ski staze su na severnoj) u zimskim uslovima do tamo je skoro nemoguce i doci, cak i kad nema snega tesko se dolazi i nepristupacno je, ali eto iz vazduha je sve moguce...za sve koji ne znaju NA SEVERNOJ PADINI JAHORINE NIJE BILO RATNIH DEJSTAVA TAKO DA NEMA RAZLOGA ZA BILO KAKVU BRIGU O BEZBEDNOSTI NA SKIJALISTU, ZNACI NEMA MINA, ZAOSTALIH PROJEKTILA..... JEDINO JE STRADAO VOJNI OBJEKAT NA VRHU ALI ON JE POGODJEN IZ VAZDUHA
...skije na rame i sanke u ruke pa put rajske doline...

HeAd

╔╝╚╗♫╚╣║║║║╔╣╚╗╔╣║♫║
╚═♫╝╚═╩═&#9 Nikad ¾irafa neæe biti top! https://youtu.be/tq_jiVdP0p4

vip-jahorina

Samo mala ispravka deki: taj objekat je mislim 5. smo mi minirali.

Na spominjanoj padini je nomoguce skijati, sankati se, jer je dole ponor. Da slovenci nisu tu sletili, ko zna kako bi dole zavrsili. Zato i jesu tu sletili jer su se prepali pada i situacije. To tu izgleda kao kraj svijeta.
Znaci nebitno za skijase. Nemoguce je doci do tamo.

Radiohead

Da ne ispadnem prepametan ili provokativan, ali zasto nisu deminirali to. Koliko znam na Jahorini uopæe nije bilo ratnih dejstava (pjesadije) tako da su mogli skinuti to polje kako su ga i postavili...
Jbg ja bas pricao nekim prijateljija za paraglajding gore i koja je to fantazija...
®alosno sto su ove slike nastale u ovim okolnostima, vidi se sav raskos Jahorine, al hajde najvaznije je da je taj momak OK i da nece ostati bez noge!
Svaka cast za izvjestaj

Radiohead

Jbg izgleda da vijesti nisu bas tako dobre
http://www.depo.ba/hronika/zdravstveno-stanje-slovenackog-paraglajderiste-vrlo-tesko