• Welcome to Jahorina - ski & board zajednica - Forum.
 

News:

Team VIP Jahorina Vas poziva na diskusije vezane za Jahorinu, skijanje, smjestaj, vrijeme, Vasa iskustva... Dobrodosli na web portal Jahorine!

Main Menu

Bjela¹nica - sezona 2017/18

Started by Spock, 22 December, 2017, 23:21:21

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.


ninodragoljub


testo82

jel danas neko bio na Bjelasnici na skijanju, kakve su staze ima li puno kamena, na kom dijelu staze prestaje magla?

Spock

Quote from: testo82 on 05 February, 2018, 17:52:38
jel danas neko bio na Bjelasnici na skijanju, kakve su staze ima li puno kamena, na kom dijelu staze prestaje magla?

Nisam bio danas, ali sutra idem :skijas:.. Koliko sam upratio, rade topovi cijeli dan, cak i u gornjem dijelu, mislim prvi put ove sezone. Cak sam vidio sliku da prasi top na izlazu sa 6sjed-a. Kamena ce vjerovatno biti na kriticnim dijelovima, tako da treba oprezno (posebno gornji dio staze 4, poèetak staze 3 sa 6sjeda). S ce valjda biti dobar, jer su danas tamo prasili topovi cijeli dan. Danas je magla bila do pola planine, gore vedro. Moglo bi biti dobro skijanje sutra, a od srijede nove padavine :))

testo82

i ja sam sutra planirao na skijanje, nisam ove sezone skijao na Bjelasnici pa me zanima kako je stanje

maliq53

Quote from: Spock on 05 February, 2018, 20:29:34
Quote from: testo82 on 05 February, 2018, 17:52:38
jel danas neko bio na Bjelasnici na skijanju, kakve su staze ima li puno kamena, na kom dijelu staze prestaje magla?

Nisam bio danas, ali sutra idem :skijas:.. Koliko sam upratio, rade topovi cijeli dan, cak i u gornjem dijelu, mislim prvi put ove sezone. Cak sam vidio sliku da prasi top na izlazu sa 6sjed-a. Kamena ce vjerovatno biti na kriticnim dijelovima, tako da treba oprezno (posebno gornji dio staze 4, poèetak staze 3 sa 6sjeda). S ce valjda biti dobar, jer su danas tamo prasili topovi cijeli dan. Danas je magla bila do pola planine, gore vedro. Moglo bi biti dobro skijanje sutra, a od srijede nove padavine :))

AKo mislis da su upalili prvi put topove ove sezone ne mislim da je tako, palili su barem svake sedmice dan-dva prema onom sto sam ja na live kamerama vidio, mozda nisu onu sedmicu kad je napadalo metar snijega.
Ako pak mislis na to da su topovi po prvi put radili citav dan, moguce je ali znam da su topovi kad su paljeni ostavljeni da rade pa do ujutro negdje.
Problem je sto samo imaju jedno fukcionalno jezero i ono pokriva donji dio planine. Oprase donji dio centralne staze, kolijevku mozda do izlaza sidra i to je to..
Jos sam primjetio da ne prelaze staze kad frisko padne snijeg (govorim o sat-dva iza prestanka padanja) jer tacno se vidi da je vjetar oko heliodroma otpuhao vecinu snijega pa ono sto utabaju bude neka tanka podloga koja brzo progleda...Morali bi odma prelaziti da stisne stazu koju vjetar nece ogoliti koliko inace to uradi, ovo mogu barem raditi na gornjem dijelu planine koja je najvise izlozena vjetru, dole manje vise i ne treba...

maliq53

Quote from: testo82 on 05 February, 2018, 23:29:28
i ja sam sutra planirao na skijanje, nisam ove sezone skijao na Bjelasnici pa me zanima kako je stanje

Prema onom sto se na kamera vidi, sasvim solidna situacija. Danas minimalno guzve, gledam na sestosjedu po 2-3 sjedi, cak i praznih prolazi. Staze su od sinoc/jutros prasene topovima.
Ali eto ako si bio  danas javi situaciju  :))

https://www.bhtelecom.ba/webtv.html#bjelasnica2
Ovdje imate live kameru

gigs122



Sarajevo 1984

Danas na Bjelasnici tvrdi, ledeni gornji dijelovi, a srednji i donji dijelovi OK.
Bilo je vjetrovito, a poceo je i sitni, sitni snijeg.

Najbolja je bila staza Kolijevka gledajuci u cjelini od medjustanice. Sve ispod polazne Heliodroma je dobro. Tehnicki put, gornji dio spusta i dvojke su bili s puno leda i kamena, jer je vjetar ucinio svoje.

Opet, dobro je, ali ocekujemo nove padavine. Jucer su sibali topovi od izlaza sa Y-a, pa prema dole. Radlio je 6-7 topova.

Eto ga, prekucalo se preko 30 dana skijanja u sezoni i idemo dalje!  ;D

gigs122

Pozdrav,

Bjelasnica je "muska planina" i mnogo ekstremnija od Jahorine, narocito u visim dijelovima planine. Ucenje pocetnika je ograniceno na ski lift K1 tj. stazu Kolijevka.
Napretkom pocetnika prelazi se na ski lift BX, a zazim BY (obicno radi samo vikendom). Sestosjed, Heliodrom, Kotlovi su za iskusnije skijase.

Koji su uzrast pocetnice? Djeca ili odrasle osobe?
Mozda se dogovorimo da ih preuzmem!

Pozdrav!


ma meni je to ok , tj to i tra¾im ali njih dve prvi put staju na skije odrasle su osobe
(PIVA)

Spock

Quote from: maliq53 on 06 February, 2018, 13:10:00
Quote from: Spock on 05 February, 2018, 20:29:34
Quote from: testo82 on 05 February, 2018, 17:52:38
jel danas neko bio na Bjelasnici na skijanju, kakve su staze ima li puno kamena, na kom dijelu staze prestaje magla?

Nisam bio danas, ali sutra idem :skijas:.. Koliko sam upratio, rade topovi cijeli dan, cak i u gornjem dijelu, mislim prvi put ove sezone. Cak sam vidio sliku da prasi top na izlazu sa 6sjed-a. Kamena ce vjerovatno biti na kriticnim dijelovima, tako da treba oprezno (posebno gornji dio staze 4, poèetak staze 3 sa 6sjeda). S ce valjda biti dobar, jer su danas tamo prasili topovi cijeli dan. Danas je magla bila do pola planine, gore vedro. Moglo bi biti dobro skijanje sutra, a od srijede nove padavine :))



AKo mislis da su upalili prvi put topove ove sezone ne mislim da je tako, palili su barem svake sedmice dan-dva prema onom sto sam ja na live kamerama vidio, mozda nisu onu sedmicu kad je napadalo metar snijega.
Ako pak mislis na to da su topovi po prvi put radili citav dan, moguce je ali znam da su topovi kad su paljeni ostavljeni da rade pa do ujutro negdje.
Problem je sto samo imaju jedno fukcionalno jezero i ono pokriva donji dio planine. Oprase donji dio centralne staze, kolijevku mozda do izlaza sidra i to je to..
Jos sam primjetio da ne prelaze staze kad frisko padne snijeg (govorim o sat-dva iza prestanka padanja) jer tacno se vidi da je vjetar oko heliodroma otpuhao vecinu snijega pa ono sto utabaju bude neka tanka podloga koja brzo progleda...Morali bi odma prelaziti da stisne stazu koju vjetar nece ogoliti koliko inace to uradi, ovo mogu barem raditi na gornjem dijelu planine koja je najvise izlozena vjetru, dole manje vise i ne treba...

Govorim o topovima u gornjem dijelu planine koji se ne vide na web kamerama i koji se snabdjevaju iz gornjeg jezera. Topovi na izlazu sa 6sjeda i na S-u, i da, prvi put su radili ove sezone.

Spock

Meni je juèer bila najbolja staza 1 od izlaza sa lifta Y pa do B. dola, bas se fino moglo skijati. Dobro je bila pripremljena i nije puno leda bilo.

testo82

juce je najbolja bila kolijevka od izlaza sa sestosjeda do dna, nema guzve, bio je jak vjetar na dijelu od izlaza bivseg trosjeda do kraja, bilo je cesih zastoja korpi ali na svu srecu kracih. Dio staze heliodrom izmedu sidra i sestosjeda dobar, ali pocetak staze cca 50 m ima previse kamena, ocjena je prosjecni ski dan, trebao sam ponijeti skije za kamen

Sarajevo 1984

Danas kisa/snijeg.

U gornjim dijelovima fin snijeg jutros napadao (iznad 1400 mnv). Napadalo novin 30ak cm.
Malo tezak, ali opet fantastican cjelac na Spojevima. To sam parao sa 4 bordera.  Ljepota! ludzatobom:((

Staze gdje su drugi skijali ( staze sa X-a,  te staze 1 i 4)bile su razrovane od skijasa.  ZOI nije htio raditi staze tj. snijeg koji je jutros napadao i nastavio da pada u smjenama s kisom.

Radili su K1, X i Y. Sestosjed je vrtio do podne, a onda su ga ugasili (magla, staze,....? )

Jos jedan pravi skijaski, divlji, adrenalinski dan.  :skijas: