• Welcome to Jahorina - ski & board zajednica - Forum.
 

News:

Team VIP Jahorina Vas poziva na diskusije vezane za Jahorinu, skijanje, smjestaj, vrijeme, Vasa iskustva... Dobrodosli na web portal Jahorine!

Main Menu

Gondola

Started by pvb, 13 October, 2010, 09:52:30

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

vip-jahorina

ja sam vise puta isticao da mi je drago sto se tako nesto pravi, ali da sam ne vidim nikakvu finansijsku konstrukciju koja bi bila profitabilna. A Majnex je jedna profitabilna firma.
I nesto ne vjerujem dok ne bude gotovo. Osim polaznog platoa (poravnavanja terena) i kao sto rekoste posjecene sume i puteva, nema nista novo, osim sto napreduje vec 3 godine planiranom tokom.

BL

Quote from: raca on 19 November, 2012, 21:42:17
Pa nista nisu slagali, radovi zaista teku planiranom dinamikom, posjekli su sumu i napravili puteve da je izvuku. Ako je suditi po sirini prosjecene trase, reklo bi se da grade bar tri gondole jednu pored druge a ne jednu. Cak i da je naprave ne bi mogla ni da se odrzava a ne jos da donosi profit.


hajde baci racun u vezi tvrdnje za (ne)profitabilnost da se i mi ostali uvjerimo. obzirom da vecina iole znacajnijih skijalista po Evropi ima gondolu. ima tu nesto.
ja sam skeptican da ce ovo zavrsiti, ne zato sto je losa ideja (suprotno, mislim da je ideja odlicna, i da bi to, zajedno sa neki drugim stvarima, puno pomoglo Jahorini)i, vec sto smo (skoro) najveca evropska sirotinja. opet, i sestosjedi su u pocetku zvucali kao patka.

HeAd

Ova ulaganja koja su trenutno plasirana na Jahorini su znak da smo se dobro molili...jer dobro si ovo rekao rupa smo balkana  ideea:(
╔╝╚╗♫╚╣║║║║╔╣╚╗╔╣║♫║
╚═♫╝╚═╩═&#9 Nikad ¾irafa neæe biti top! https://youtu.be/tq_jiVdP0p4

DarkoN

Quote from: BL on 19 November, 2012, 22:51:13
Quote from: raca on 19 November, 2012, 21:42:17
Pa nista nisu slagali, radovi zaista teku planiranom dinamikom, posjekli su sumu i napravili puteve da je izvuku. Ako je suditi po sirini prosjecene trase, reklo bi se da grade bar tri gondole jednu pored druge a ne jednu. Cak i da je naprave ne bi mogla ni da se odrzava a ne jos da donosi profit.


hajde baci racun u vezi tvrdnje za (ne)profitabilnost da se i mi ostali uvjerimo. obzirom da vecina iole znacajnijih skijalista po Evropi ima gondolu. ima tu nesto.
ja sam skeptican da ce ovo zavrsiti, ne zato sto je losa ideja (suprotno, mislim da je ideja odlicna, i da bi to, zajedno sa neki drugim stvarima, puno pomoglo Jahorini)i, vec sto smo (skoro) najveca evropska sirotinja. opet, i sestosjedi su u pocetku zvucali kao patka.
vecina skijalista nema hotele na samoj planini, tj u neposrednoj blizini skijalista kao sto je to slucaj na jahotini. zato gondole na takvim skijalistima imaju punu funkciju. ti dok sa pala dodjes do polazne stanice gondole skoro si na pola puta do jahorine + na to dodaj cijenu karte pa vidi da li se to isplati.
Jedva cekam da se svrsi ljeto, dosta mi je vrele klime, zbogom more, zbogom more odoh u planine...

BL

ako bi se u pogon stavile sve potencijalne staze, vjerujem da bi bilo mjesta za jos skijasa, a svi oni ne moraju da budu smjesteni na planini i poslije skijanja. u tom slucaju bi i Pale mogle mnogo direktnije da osjete dobrobiti turizma na Jahorini a mi posjetioci bi imali izbor da li cemo odsjesti na planini ili u Palama. mislim da se sa gondolom popravlja i ekoloska slika planine. smuci mi se kada vidim sve one aute gore parkirane gdje ko hoce. a tek vikendom ili praznicima.   

BL

i jos, mislim da oni koji sada izdaju apartmane i vikendice direktno na planini, nemaju razloga za strah da ce ostati bez gostiju ako se izgradi gondola. to bi valjda natjeralo nadlezne da povecavaju kapacitet staza, pa bi Jahorina zalicila na pravi ski centar. eh, ...

DarkoN

slazem se sa tobom za neke stvari. mada to vec ide u domen onoga sta bi bilo kada bi bilo. polazna stanica je trebala da bude mnogo blize palama da bi sve to imalo smisla. pred nama je vrijeme koje ce nam donijeti odgovore na ova pitanja. ja sam po ovom pitanju pesimista od samog pocetka.
Jedva cekam da se svrsi ljeto, dosta mi je vrele klime, zbogom more, zbogom more odoh u planine...

BL

uzimam i neka optimisticna ocekivanja u obzir. za scenario katastrofe nikada nije kasno. sta znas, mozda na kraju i docekamo gondolu.

BL

pardon, dupli post.

raca

Quote from: BL on 19 November, 2012, 22:51:13
Quote from: raca on 19 November, 2012, 21:42:17
Pa nista nisu slagali, radovi zaista teku planiranom dinamikom, posjekli su sumu i napravili puteve da je izvuku. Ako je suditi po sirini prosjecene trase, reklo bi se da grade bar tri gondole jednu pored druge a ne jednu. Cak i da je naprave ne bi mogla ni da se odrzava a ne jos da donosi profit.


hajde baci racun u vezi tvrdnje za (ne)profitabilnost da se i mi ostali uvjerimo. obzirom da vecina iole znacajnijih skijalista po Evropi ima gondolu. ima tu nesto.
ja sam skeptican da ce ovo zavrsiti, ne zato sto je losa ideja (suprotno, mislim da je ideja odlicna, i da bi to, zajedno sa neki drugim stvarima, puno pomoglo Jahorini)i, vec sto smo (skoro) najveca evropska sirotinja. opet, i sestosjedi su u pocetku zvucali kao patka.

Ako udjem u prodavnicu i prodavacica mi kaze da je kilo krompira 100 evra, obicno ne uzimam digitron u ruke da to izracunam i da joj objasnim zasto je to malo pretjerano.

Trasa koju su prosjekli je duzine Kineskog Zida, sirine da mogu omanji putnicki avioni da slijecu na nju, kome treba iz ovoga crtati sta je tu neko zamislio, ako je uopste tu i zamisljao. Pitam se ko ce odgovarati ako dodje do erozije zmljista na tom djelu i ako se nikad ne napravi to sto treba da se napravi i ako se napravi ekolosko ruglo od glavne turisticke atrakcije RS i BiH?

A sto se tice ekonomske isplativosti, pazi, sad uzmi digitron u ruke, pazljivo racunaj.... Jesi li ikad vidio ijednu redovnu kombi liniju koji vozi u toku sezone prema Palama i obratno? Toliko ih ima, da prosto ljudi ne znaju sta ce od posla.... Sve parametre za racunanje sam ti dao... sad udri u digitron :)

Gondole se obicno postavljaju, narocito ove veliki i dugacke trase (koje su skuplje i kao investicija i za odrzavanje), tamo gdje je naselje negdje u dolini, a skijaliste u pizdicima i nemas nekog pametnije puta izuzev gondole, i to su obicno mjesta koja godisnju posjecenost imaju jedno 10 puta visu nego jahorina, i bar par puta skuplji ski pas.

Sto rece Vip, volio bih ali ono... ne treba biti ni naivan previse.
Ko rano rani stazu netaknutu grabi.

BL

Prema Tvom misljenju zasto  ljudi iz one firme periodicno podgrijavaju pricu o gondoli: PR (ako je sve laz, ostavice losu sliku na kraju), suma, neko pozicioniranje... ? 
Ekonomija i ekologija - "kolega, dodjite opet".

raca

Ne znam zasto podgrijavaju, to moras njih da pitas. Ja samo mogu da pretpostavim, da je mozda PR sledeci, jedno vrijeme pricaju o tome, dok ta prica ne izblijedi i niko ne bude pitao ko je i zasto sjekao tu sumu? I da li je neko napravio i kako su uopste doslo do studija izvodljivosti? E sad koliko vremena treba da prodje da bi rekli, a sad bas nema nista vise od toga, i da bih ja mogao da kazem "eto vidis, bio sam u pravu"? Ovi postavise sestosjed za mjesec, dva... pa valjda su i ovi mogli za cetiri godine bar da izliju betonske osnove, to je najjeftinije u cjeloj prici, a i doticna firma ima najvise iskustva sa tim.

Po stoti put volio bih da nisam u pravu, i da sledece godine kad ugledamo tu gondolu i taj tvoj ispit bi mi bio najdrazi koji nikad nisam polozio.

Na ovoj temi sve je rekla cura iz iskustva u jednoj recenici :)

Quote from: minjon81 on 23 October, 2010, 14:24:16
iskustva su nam takva poslednjih 20 god da stvarno se covek mora distancirati od relacije dobra ideja - pozadina iste!!!

Uporediti sirinu prosjecene sume na Jahorini... i trase PRAVIH gondola koje odmah google izbaci a da prolaze kroz sume. :)
http://en.wikipedia.org/wiki/File:Day267jsulphurmountain.JPG
http://en.wikipedia.org/wiki/File:Gondola_lift_system_-Lenzerheide,_Graubunden,_Switzerland-19Dec2009-2cr.jpg

Ko rano rani stazu netaknutu grabi.

mijat


Radiohead

Quote from: BL on 19 November, 2012, 23:25:50
uzimam i neka optimisticna ocekivanja u obzir. za scenario katastrofe nikada nije kasno. sta znas, mozda na kraju i docekamo gondolu.
Sefe jel ti radis na procenat po postu, svaki post ti je citat sa ovih nekih dirigiraniih medija, mislim da to nije posteno za nas ostale...
Jbg ja sam cesto na Jahorini, a i ekonomske sam struke pa ti mogu raspravljati o isplativosti i dan i noc, o ovdje se ne moze rasopravljati ni 5 minuta vezano za gondolu na Jahorini.
Malo ozboljnosti o postovana prema ostalima.

BL