• Welcome to Jahorina - ski & board zajednica - Forum.
 

News:

Team VIP Jahorina Vas poziva na diskusije vezane za Jahorinu, skijanje, smjestaj, vrijeme, Vasa iskustva... Dobrodosli na web portal Jahorine!

Main Menu

Gondola

Started by pvb, 13 October, 2010, 09:52:30

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

vidoq85

Kad sam cuo prvi put gondola Pale - Jahorina pomislih ekstra,super,vrh (ma gde god da se nalazi u Palama).Sledeca informacija kada sam cuo: Projekat vredan 15 miliona pomisli sta koji K****! Toliki novac u danasnje vreme je dovoljan tek za jedan kvalitetan hotel(tipa Termag) a kamoli ostvari nesto tako veliko kao sto je ovaj projekat a to ustvari podrazumeva promenuti jednu sredinu iz korena...Da bi to sve ferceralo potrebano je bar 5 puta vise novca ((licno mislim da je 10 puta realnija cifra)Proslo je vreme improvizacije,nekada se hrana prodavala u trafikama od 10000 sada se to radi u objektu od 50000 u protivnom nema kupaca(gostiju,turista)...znaci mora puno pratecih objekata,infrastrukture,STRUCNJAKA da prati tu gondolu...Vidim da se moje misljenje poklapa sa vecinom i da to u ovim okvirima nece profunkcionisati kako treba nikada.

Izmedju ostalog dokazano je da 99% Sarajlija bojkotuju Jahorinu a kamoli Pale. Gde onda naci silne skijase? u Srbiji? hmmm  mozda ali samo ako mi Srbi stvorimo(napravimo,rodimo,izvaljamo...:) )  novog Novaka Djokovica u skijaskom smislu(sto toplo preporucujem kao strategiju obe vlade i RSa i Srbije pa kome pre upali :). Naravno da je i to skoro podjednako nemoguca misija kao i ona prva varijanta(nabaviti onoliki novac).

hmmm sta je resenja? pa sobzirom da je kriza svuda i da se nikom neda toliki novac u sve ovo onda bas i nevidim realno nista kao resenje. Najrealnije mi je da kazem da od ovoga nema nista.Jedino ako bi firma Majnex uspela da nadje jake strane investitore(sto predpostavljam da vec radi poslednje 3 godine ) koji bi mogli sem tolikog novca da obezbede i TURISTE sa zapada ili istoka svejedno :P

Pozdrav

Radiohead

Quote from: vidoq85 on 21 November, 2012, 09:37:57
Izmedju ostalog dokazano je da 99% Sarajlija bojkotuju Jahorinu a kamoli Pale. Gde onda naci silne skijase? u Srbiji? hmmm  mozda ali samo ako mi Srbi stvorimo(napravimo,rodimo,izvaljamo...:) )  novog Novaka Djokovica u skijaskom smislu(sto toplo preporucujem kao strategiju obe vlade i RSa i Srbije pa kome pre upali :). Naravno da je i to skoro podjednako nemoguca misija kao i ona prva varijanta(nabaviti onoliki novac).
Ok ti je vecinom sve, ali se ne slazem da Sarajlije bojkotuju Jahoroinu 99%, iskreno ''bojkot'' postoji-ali iz razlicitih razloga i daleko manje od navedenog. Ako smo vec to spomenuli, evo sto ja mislim da je bojkot vise usljed nedostatka nekih popratnih stvari (po meni najmanje nekih sigurnosnih ili stvari sa nacionalnom osnovom).
Npr. ljudi na Jahorini se moraju trzisno orjentirati, pa jbg ako vecina Sarajalija npr. ne jede svinjetinu (smijesan i nikako glavni razlog) to prihvatis kao sansu za zaradu, a ne kao udovoljavanje recimo Sarajlijama ili sta ja znam kakve komentare sve neces cuti vezano za tu po meni banalnu stvar, a o ostalom se moze pisati danima i to je iskljucivo TRZISNO a nikako nacionalno ili sta ja znam. Pa pogledaj recimo sta ljudi sve rade da privuku arape il ista ja znam koga sve ne, bilo bi glupo se orjentirati samo na Srbe,Madjare ili Arape, danas moras biti svestran i napraviti jako puno da bi ti novac dosao...tako da fokusiranje Gondole ni u tom kontekstu nije ispravno. Gondola kao gondola bi imala smisla da povezuje Sarajevo koje je trziste 400-500.000 ljudi (normalno daleko manje skijasa) ali je predaleko za takvo nesto, povezivati mali gradic  - Pale sa planinom udajenom par kilometar je vise pokazna vjezba, a ne pametan infrastruktuni projekat. Mozda su ljudi gledali one lijepe austrijsko-svicarske gradice pa kontaju da ce Pale biti ST Moritz ili sta ja znam Bad Kleinkirchheim-ja bi to volio, ovo nije ismijavanje, ali ne moramo bas raspravljati da potvrdimo da smo svjetlosna godina od toga.
Eh sad evo kazes da je to investicija od 15tak miliona, pa zamisli da je to investirano na Palama u nesto sto moze zaposliti par stotina ljudi, pa onda korak po korak, kad dodje standard doci ce i gondola, pa j... misa kao da bi neko i raspraljao o gondoli da nam je prosejcena plata 1000eura. Onda bi imalo i smisla da silni gosti ne zatrpavaju i ne prljaju Jahorinu vec da nocivaju na Palama i ujutro laganini na staze sa gondolom, ali evo hajde neka neko pokaze statistiku nocenja na Palama i broj gostiju, pa neka sabere i oduzeme. Cijena izgradnje gondole, cijena odrzavanja, radnici, plata, struja na jednoj a koliko ljudi ce platiti kartu (pa i da racunamo sve ljude koji nocivali na Palama jeli, pili kockali... - Da li bi dobili plus ili minus???


vip-jahorina

ja isto mislim da dosta Sarajlija rado dolazi na Jahorinu. I po pitanju reklame i ponude, Termag je napravio veliki iskorak, gdje smo ga i mi podrzali i popratili sa ponudom. Samim tim, restoran Koliba je 50-90% popunjena sa gostima, ajmo reci lokalnog karaktera.
Medjutim, niti jedan gost iz Sarajeva nece tom gondolom doci na Jahorini (kao ni ja iz Pala), osim sto cu je rado probati. I to je to.
Ostali (Sr+Hr+Slo) dolaze sa autima i parkiraju na Jahorini. I nece im pasti na pamet da se vozikaju sa gondolom, osim ako to ne bude neka vrh staza i vrh ponuda.
Pod tim uslovom cu se i ja vozikati godnolom.

vidoq85

Ok, definitivno se slazemo da iz mali milion razloga gondola nema perspektivu i takodje mislim da ti je vecina stvari ok ali imamo drugacije poglede sto se tice Sarajeva.Isto tako sam siguran da postoje ljudi odnosno timovi ljudi (ne naravno kod nas) koji bi mogli od Pala(jahorine) da naprave ST Moritz...ali ni to nije toliko bitno za raspravu :P

Iskreno jos veca ludost od gondole Pale Jahorina bi bila Sarajevo - Jahorina(cak i kad bi bila bliza relacija) jer cinjenica je da se ljudi sa ove dve strane ne vole, sa malim procetom izuzetaka koji na to ipak gledaju sire.  Inace znam da ih ima na Jahorini i da neki dolaze rado i znam da smo za nedolazak u jos vecem broju i sami krivi (sto uprava OCa, sto neki pojedinci direktno a neki indirektno...) ali ja licno mislim da ih je drasticno vise onih koji ne dolaze iz principa,straha,neodgovarajucih uslova... itd  (koji god da su razlozi je u pitanju) Oni ne dolaze i mali broj njih ce promeniti taj stav.Takodje politicno stanje u zemlji nam je katastrofa a vremenom je sve gore tako da me uopste ne cude takavi stavovi i jednih i drugih i trecih... pa znate koliko je 450 hiljada ljudi,smesno je koliko ih malo bude a siguran sam da Bjelasnica nije bolja od Jahorine  tako da...;)
Ja koliko znam Aci i nije bas uspela Bus linija  na relacija SA - Jahorina?? Hoce li biti opet te linije?
Iskreno mislim da najveci neiskorisceni ekonomski potencijal(sem u administracijama :) ) za ljude iz istocnog dela lezi bas u tom Sarajevu(hmmm lakse reci nego sprovesti u delo, znam!!!)

vidoq85

Znam, malo sam odlutao od teme,ne zamerite ali ipak kad se bavimo ekonomijom i diskutujemo onda ne treba da okrecemo glavu pred nekim stvarima koji su veliki faktor prilikom ostvarivanja ciljeva (profita)


Radiohead

Quote from: vidoq85 on 21 November, 2012, 11:38:16
Iskreno jos veca ludost od gondole Pale Jahorina bi bila Sarajevo - Jahorina(cak i kad bi bila bliza relacija) jer cinjenica je da se ljudi sa ove dve strane ne vole, sa malim procetom izuzetaka koji na to ipak gledaju sire.  Inace znam da ih ima na Jahorini i da neki dolaze rado i znam da smo za nedolazak u jos vecem broju i sami krivi (sto uprava OCa, sto neki pojedinci direktno a neki indirektno...) ali ja licno mislim da ih je drasticno vise onih koji ne dolaze iz principa,straha,neodgovarajucih uslova... itd  (koji god da su razlozi je u pitanju)
Pa napisao sam da zbog udaljenosti to nije tehnicki vjerovatno izvodivo!!A da je blize imalo bi ekonomski smisao kad bi se ispunilo dosta uvjeta....
Quote from: vidoq85 on 21 November, 2012, 11:38:16
Iskreno mislim da najveci neiskorisceni ekonomski potencijal(sem u administracijama :) ) za ljude iz istocnog dela lezi bas u tom Sarajevu(hmmm lakse reci nego sprovesti u delo, znam!!!)
A ovu recenicu ti nisam bas skontao?

Radiohead

Quote from: vidoq85 on 21 November, 2012, 11:42:19
Znam, malo sam odlutao od teme,ne zamerite ali ipak kad se bavimo ekonomijom i diskutujemo onda ne treba da okrecemo glavu pred nekim stvarima koji su veliki faktor prilikom ostvarivanja ciljeva (profita)


Nisi odlutao od teme, stavise to je dio teme o kojoj se bas i ne govori a mislim da treba

BL

Quote from: Radiohead on 21 November, 2012, 10:15:00
Quote from: vidoq85 on 21 November, 2012, 09:37:57
Izmedju ostalog dokazano je da 99% Sarajlija bojkotuju Jahorinu a kamoli Pale. Gde onda naci silne skijase? u Srbiji? hmmm  mozda ali samo ako mi Srbi stvorimo(napravimo,rodimo,izvaljamo...:) )  novog Novaka Djokovica u skijaskom smislu(sto toplo preporucujem kao strategiju obe vlade i RSa i Srbije pa kome pre upali :). Naravno da je i to skoro podjednako nemoguca misija kao i ona prva varijanta(nabaviti onoliki novac).
Ok ti je vecinom sve, ali se ne slazem da Sarajlije bojkotuju Jahoroinu 99%, iskreno ''bojkot'' postoji-ali iz razlicitih razloga i daleko manje od navedenog. Ako smo vec to spomenuli, evo sto ja mislim da je bojkot vise usljed nedostatka nekih popratnih stvari (po meni najmanje nekih sigurnosnih ili stvari sa nacionalnom osnovom).
Npr. ljudi na Jahorini se moraju trzisno orjentirati, pa jbg ako vecina Sarajalija npr. ne jede svinjetinu (smijesan i nikako glavni razlog) to prihvatis kao sansu za zaradu, a ne kao udovoljavanje recimo Sarajlijama ili sta ja znam kakve komentare sve neces cuti vezano za tu po meni banalnu stvar, a o ostalom se moze pisati danima i to je iskljucivo TRZISNO a nikako nacionalno ili sta ja znam. Pa pogledaj recimo sta ljudi sve rade da privuku arape il ista ja znam koga sve ne, bilo bi glupo se orjentirati samo na Srbe,Madjare ili Arape, danas moras biti svestran i napraviti jako puno da bi ti novac dosao...

+1

za dio koji slijedi o gondoli, naravno veliki -1, pa ga nisam ni citirao, naravski.

blizina Sarajeva je za Jahorinu veliki plus, a vjerujem i obrnuto. Znam da puno mojih poznanika, radnih kolega, prijatelja, iskoristi boravak na Jahorini za barem jedan izlet do Sarajeva. Bilo soping, malo setnje po gradu, rucak, odlazak na Ilidzu i tamosnje (skupe) bazene...
Takodje, nisam proveo ni jedan vikend na Jahorini a da nisam primijetio dosta sarajlija (akcenat koji se ne fula :) a i brzo ulazimo u pricu).
Znam da ima dosta ljudi koji misle i suprotno, neke i razumijem, ali vrijeme nije na njihovoj strani.
U svakom slucaju, kombinacija Jahorina - Sarajevo, (ili obrnuto) je dobitna.

vip-jahorina

da imam love, ja bi odmah napravio Gonodlu Sarajevo-Jahorina. Da mogu dobiti kredit za to, odmah bi je napravio.
Vjerujem da bi za dvije godine morao proizvoditi vlastite lopate kojima bi grtao lovu. Takvih atrakcija imas malo, a ovo je jedna specificna.

Za tvoju Infomaciju: vikendom, kad je lijepo vrijeme imamo i po 15.000 dusa iz Grada! Bjelasnica mozda uspije ih 10.000 nakupiti. Da ima kapacietta, doslo bi ih jos 10-20.000.
Da ima gondola iz Sa, svi bi isli na kafu na Jahorinu, vjeruj mi jer ja poznajem taj menatlitet.

Zato bi vas zamolio da prestanemo ovdje o toj temi lupati, mi znamo ovdje ko nam dolazi, ko ne  i kome smo interesantni a kome nismo.

Nastavljamo o gondoli PALE-JAHORINA !

Radiohead

vidoq85

Aha, znam dosta ljudi sa Pala koji rade u Sa u tim zajednickim organima BiH-iskreno oni se bas ne zale na situaciju (kao ni ovi iz Sa koji rade u tim institucijama:)
Najzalosnije je sto smo mi kao narod, narodi, ljudi... uspavani i jbg treba da dodje neki Sahbaz da nas isamara i kaze ti tamo - ti ovamo, tebi lopata - tebi  krampa, i pravac.. i jedino tako mi funkcioniramo..
Proci ce godina i godina dok ljudi skontraju sta je trziste, sta je biznis, kako se pare zaradjuju i sl..., a do tada

http://www.youtube.com/watch?v=dnVJS6bFOc0

vip-jahorina

ne odnsosi se na tebe, nego na lupanje cinjenicama. Svi sve znaju. Samo se na to odnosi. Nista protiv tebe i tvog misljenja. Sajt nije moj. Moderatori ovog sajta su izmedju ostalog iz Sarajeva i zive u Sarajevu.
Ja znam kolko dolazi ljudi iz Sarajeva vikendima, imamo izvjestaje od policije, oc-a i nase. I naravno da je to broj koji je skroz ok. Znam koliko se ulaze u reklame i ko ulaze.

E ti sad vidi ko tu grijesi. Ti koji nam bacas ovdje pricu ili ja koji kaze da je to nije tako.

mijat


Radiohead

Ma hajde kada skontas ne vrijedi se potpaljivati ovoliko zbog Gondole, sto se tice broja ljudi iz sarajeva on mora biti veci i Jahorina mora uraditi dosta toga da se to dogodi, a isto tako dosta se mora uraditi da pojedinci sa nekim svojim izjavama ne tjeraju ljude od Jahorine, jer dosta ljudi indirektno i direktno zivi od novca koji se trosi na jahorini....
Nego VIP-e kad spomenu moderatore stranice, nije na mjestu pitanje, ali onako usput ima li kakve sanse/planova za neki redizajn, mobile verzije i sl...Naravno dosta ovisi o nabavci opreme-kamra i sl.., cisto informativno ima li sta u planu

vip-jahorina

Sve je vise manje vec isplanirano ili u planu, ali nemamo vremena da neke stvari odradimo.

Tema Gondola

serzinjo