• Welcome to Jahorina - ski & board zajednica - Forum.
 

News:

Team VIP Jahorina Vas poziva na diskusije vezane za Jahorinu, skijanje, smjestaj, vrijeme, Vasa iskustva... Dobrodosli na web portal Jahorine!

Main Menu

Opstina Pale sputava rad GSS Jahorine?

Started by vip-jahorina, 13 October, 2010, 14:28:33

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

vip-jahorina


DarkoN

kao i uvijek. opet prebacuju problem jedni drugima  >:( >:( >:(
Jedva cekam da se svrsi ljeto, dosta mi je vrele klime, zbogom more, zbogom more odoh u planine...

brera


BOJAN-BG

jeste da je u pitanju gorska sluzba ali ako su hteli bas da grade nisu morali bas tamo gde nije predvidjeno i to na lokaciji koju bi neki platili milione

Big_DANE


vip-jahorina


Danas smo obavili razgovor sa prvim covjekom GSS Jahorine, Mirom Kalemom (to je ovaj crni momak - prof. difa, kojeg na zalost gledamo na TV-u samo kad su neke nesrece, rijetko ih pohvale).
Objasnio nam je kako je doslo do svega toga:
Kao prvo, ja moram malo sebe ispraviti, GSS nije dio OC Jahorine i samim tim nije pod njihovm ingerenciom, ali ipak nekako OC ima tu sta da kaze. GSS je dobrovoljno drustvo (nesto kao vatrogasci) u registru zavedeno pod imenom:
"udruzenje gradjana za gorsku sluzbu spasavanja".
U svakom slucaju, nemaju finasijera. Po zakonu RS-a, svaki ski centar mora imati takvu sluzbu koja je prisutna 24 sata na terenu. Nas GSS je jedina takva sluzba na prostoru RS-a i to na profisionalnom novou (svi momci imaju dozvole i sl.) i uz to jedina koja smije osim vojnih formacija i civilne zastite izvodili spasavanje iz zraka sa helikopterima. Te su dozvole dobili prosle godine pred pocetak sezone, kad su u specijaliziranim trenizima sa jedinicama civilne zastite polozili sve "ispite"

GSS je poucen iskustvom da mora i po noci i po danu biti prisutan na terenu (ponavljam to je zakon), a ne kao prosle sezone kad su imali u 3 ujutro intervencije i potrebno im je da se dozove i skupe i dodju do Jahorine u sat vremena, odlucili da naprave baznu stanicu na Jahorini, gdje ce dezurati 24 sata dnevno. Trazili su dozvolu od vlasnika terena, Srpskih Suma i bez problema dobili dozvolu, obavjestili su OC, trazili dozvolu od opstine Pale za podizanje privremenog objekta.
Podigli su objekat kod doma Mladosti od svog materijala, svojim rukama i tu se stacionirali. Opstina im je u toku gradjena rekla da im ne odobrava taj objekat, jer navodno nije predvidjen regulacionim planom i ponudili im alternativu na Ravnoj Planini, sto je izazava smijeh kod Kalema koje odgovrio da mogu onda ostati i u svojim kucama, da je udaljenost ista i ponadao se da ce opstini biti jasno da da se ovdje radi o objektu koji je od izuzetne vaznosti za planinu i za sigurnost svih nas.

U zakonu stoji da jedna takva sluzba mora imati svoj objekt na licu mjesta!
GSS je tek danas primio pismenim putem i zvanicno saznao za namjere opstione. Oism toga Kalem ocekuje i novcanu kaznu koja po zakonu iznosi 5000 KM i koju momci nece moci platiti. U tom slucaju, kako nam je cvrsto rekao, nece biti u stanju ove sezone da rade i samim tim, kako nema niti jedna druga sluzba sa dozvolom, mi ostajemo bez GSS. A zatim ce drzavni inspektorat morati zatvoriti skijaliste.

E sad, ja ne znam sta se vrti opstinarima po glavi, dali je njima jasno da se cijela planina dovodi u pitanje? Da ne govorimo o bespravnoj gradnji koju je opstina u 99% slucaja odobrila za privatne objekte koji imaju iskljucivo licnu korist. Odbijeni su samo oni koji nisu niti poceli graditi nego zatrazili dozvole. Svi oni koji poceli bez dozvola graditi, danas imaju dozvole (ukoliko su platili).

Moram vam jos reci o kojem se objektu radi, da dobijete dojam da nije betonara i visespratnica, nego (4. slika po redu):
Objekat GSS Jahorina

Ja vam moram reci da nas cijeli tim ce se staviti na stranu GSS-a i ocekujemo podrsku svih forumasa i javnosti. To je sluzba na koju ja licno niti iko koga poznajem nije imao nikad niti jednu primjedbu na rad i postenje!!!! Ja sam se cak uvijek ponosio tom sluzbom i govorio, kako su momci vise nego hrabri, sposobni, pozrtvovani i nesebicni. U razgovoru s njima, kazu mi, da ono HVALA oca kojem su spasili dijete vrijedi vise od svega !!!


skiDeki

U redu ako objekat nije napravljen na mestu predvidjenom za gradnju, ali neka im onda guzonje nadju, naprave ili sta vec adekvatan objekat na Jahorini koji bi ispunjavao uslove za njihov normalan rad kako bi GSS bio na raspolaganju posetiocima Jahorine 24h dnevno!

Inace ovo sto se radi je cist bezobrazluk, a na Jahorini i se i dalje gradi kako ko hoce bez ikakvih planova i arhitetonskih normativa koji dolikuju jednoj olimpijskoj planini!!!

Ko je to odobrio??
...skije na rame i sanke u ruke pa put rajske doline...

vip-jahorina

Pravo da ti kazem, ne znam. I meni je to palo na pamet dok sam pisao, a nisam danas Kamcu to pitao. Predpostavljam da OC im je nalogodavac kao voditelj skijalista.
Kad se budem drugi put ja ili nek od nas cuo s njim, pitat cu ga i to. Slobodno pucajte sa pitanjima, sve sto ne znam cu onda pripremiti i priupitati.

zum

Mi na Palama u zadnjih par dana intenzivno pricamo o tome, i samo vam mogu reci (GSSu+VIPu prije svega), da od svih drugova i mene imate punu podrsku!
Svaka budala je mogla na crnjaka napraviti kucu, a GSS ne smije sator razapeti da bi spasava ljude :o

skiDeki

QuoteSvaka budala je mogla na crnjaka napraviti kucu, a GSS ne smije sator razapeti da bi spasava ljude

ODLICAN KOMENTAR, KRATKO I JASNO :bravo::(
...skije na rame i sanke u ruke pa put rajske doline...

vip-jahorina

da, i staviti ih vani na -20 da cekaju, mozda neko pozove u pomoc  austin:(


Big_DANE


HeAd

red je bio da oni dobiju jedan moderan objekat sa videonadzorom na cjeloj planini kao i meteroloskom stanicom na vrhu...bolje da je u to pare ulozila opstina pale ....
╔╝╚╗♫╚╣║║║║╔╣╚╗╔╣║♫║
╚═♫╝╚═╩═&#9 Nikad ¾irafa neæe biti top! https://youtu.be/tq_jiVdP0p4