• Welcome to Jahorina - ski & board zajednica - Forum.
 

News:

Team VIP Jahorina Vas poziva na diskusije vezane za Jahorinu, skijanje, smjestaj, vrijeme, Vasa iskustva... Dobrodosli na web portal Jahorine!

Main Menu

Dali treba Jahorinu izuzeti iz sastava opstina?

Started by vip-jahorina, 21 October, 2010, 00:44:25

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Dali treba Jahorinu izuzeti iz sastava opstina?

Da obavezno. Oni je samo unistavaju
21 (70%)
Nije losa ideja
7 (23.3%)
Mislim da bi trebalo razmisliti o tome
0 (0%)
Ne treba. Dobro je ovako
2 (6.7%)

Total Members Voted: 30

vip-jahorina

Svi smo svjedoci desavanja u posljednje vrijeme na Jahorini, te prije svega uticaja i akcija opstine Pale i Trnovo na olimpijskoj Jahorini.
Kako u zadnje vrijeme kulminira situacija oko akcija opstine Jahorine, polako se stvara ideja oko izuzimanja Jahorine sa lokalnog nivoa vlasti.
Tako nesto je napravljeno u Srbiji (skijalista Srbije) i pokazalo se kao vise nego uspjesno. Kopanik je doveden na razinu iznad svojih realnih mogucnosti, a i planovi za daljne razvijanje su tu.

Kod nas opstinari su izgleda odlucili da je Jahorina krava muzilica koju treba jos i oguliti, jer zasto nebi svoje lokalne i prije svega svoje sitne interese stavli na prvo mjesto i finansirali ih iz budzeta Jahorine.
Navest cu par primjera:
Opstina Pale nije do sada ulozila niti jedne marke u Jahorinu. Ali zato je odlucila da uzme sto je moguce vise. Za svaki kvadrat na kojem je izgradjen bilo kakav objekat, se naplacuje nadoknada puno vise nego sto je odluceno na republickom nivou. Mozda bi i mogli nekako preci preko toga, ali kad bi bar dio tih sredstava bio ponovo ulozen u Jahorinu. Npr. izgradnju preko potrebne kanalizacije (uzgred receno finansiralo fond za ekologiju EU), rjesavanje parking prostora, postavljanje korpi za otpatke ili jedne od najpotrebnij stvari: ciscenje puteva po Jahoirni. Svi znamo da je u naselju Sator, gdje je i najveca koncentracija gostiju skoro nemoguce parkirati, jer su putevi neocisceni i skoro neprohodni. Ali zato se naplacuje vlasnicima objekata kvadratni metar zemljista po 500 KM !!! Cak i covjeku, koji je svojim uticajem i vezama u EU doveo kanalizaciju i fond za ekologiju na Jahorinu u naselje Sator, koji se iskljucivo njihovom zaslugom gradi i uspjesno privodi kraju, napalcuje se pretjerano visoka nadokada za zemljiste.

Osptina Pale ne razmisljo o tome kako ce se ponasati planina ako se dopusti da se sagradi jos kapaciteta kojie su oni odobrili sa ciljem da se sto vise lokacija ponudi i da budu sto vece kvadrature, jer je racunica cista: sto vise kvadrata to vise 500Km u kasi i onda u razlicitim privatnim projektima. Sta mene na Jahorini briga, sto su opstinari napravili recimo na Kalovitim brdima na Palama asfaltiran prilaz (jer jedan od opstinara tu zivi) o dlove koju su uzeli na JAhorini, a putevi po Jahorini su stvarno vise nego kriticni. Prije svega, izdvojio bi plato Poljica gdje je lutrija voziti po noci.

Regulacioni plan je donesen 2007 ili 2008. Tada je skupstina Pale raspravljala skoro mjesec dana oko istog. U redu. Ali, poslije toga su par puta ga mijnjali i dopunjavali kako bi strpali jos vise objekata. A preko potrebna "brvnara" GSS-a je bespravan objekat koji treba srustiti. To sto su objekti pravljeni na drenaznim cjevima sa staza, razlicitim odvodima i prikljcima, i sto bi eventualno nekad trebao tu nekad da bude objekat od strateske vaznosti, to nije bitno. Cak su odobravali objekte koji su na vojnoj zemlji pravljeni (danas vlasnistvo vlade RS-a). Samo daj pare vamo i vec cemo izmisliti neki razlog da objasnimo ili ustvari necemo nikome ni objasnjavati nista - dobar nacin razmisljanja.

I tako dalje, mogao bih ovakvih primjera navoditi do iznemoglosti.

I Opstina Trnovo nije daleko. Oni jesu ulozili malo novaca u put u djelu naselja Sator koji je pod njihovom ingerencijom, ali ga i naplacuju (sam ulazak se vec naplacuje 5 KM), tako da gosti izbjegavaju ulazak u taj dio Satora i dalje parkiraju na vec prepunom djelu, gdje se ne moze niti sibica stati. Osim toga, opstina Trnovo je isto tako dala dozvole i napravila licitacije za desetine ogromnih obejekata, sa ciljem da uzme sto vise novaca na kvadratnom metru zemljista. Niko se nije pitao, niti je koga zanimalo da li je mozda mreza struje ili vodovoda dovoljna za desetine novih objekata i stotine novih kreveta!

Sa izuzecem Jahorine kao sportskog centra, jednog novog OC-a, moglo bi se naparviti od ovog skijalista konkurentni i vrhunski centar koji bi radio iskljucivo na finansijskoj osnovi. Bio bi nadlezan za skoro sva otvorena pitanja Jahorine. Ne bi smio niko dobiti bilo kakvu dozvolu za gradjenje ili prosirenje bez njihovog odobrenja. Novac koji bi tu bio privredjivan, tu bi i najvecim djelom ostao. Otvorila bi se nova, i to prava radna mjesta, a ne ova po babi i stricevima. Odgovarlo bi se iskljucivo vladi, a ne par lokalnih mocnika ili onih sto se smatraju takvim. Ne bi vise bilo asflata tek tako  ;D Nije lako biti djeta sa asfalta.  (:smijeh:

OC Jahorina bio bi u stanju da sa pravim ljudima na celu odradi ovaj posao bez vecih problema. A mislim da bi samim tim, Jahorina postala pravi skijaski centar, a ne samo dio proslosti kojim upravljaju oni koji prije funkcije nisu vidjeli Jahorine, o skijama i zimskim caraolijama da ne govorima (ako cijepanje drva izuzmemo kao dio te carolije)  austin:(


lola

stvarno, to se i kod nas sad radi,ali nedaju ovi da se odcjepe mjesta od kojih glavna opæina ima koristi,nisu ludi...neznam kako je tu..treba napraviti dobar plan i viditi kako bi to funkcioniralo...jer onda se financirate iskljuèivo svojim sredtvima,ako mislite da mo¾e samo naprijed!!!


ttk

Ja sam ZA. Ali uopste nisam za to da to bude 1 preduzece koje ima za cilj profit a pogotovo ne OC (ovakav kakav je danas i sa ovim ljudim...A gdje da nadje druge)
Nazalost mislim da je utopija nadati se nekom vecem poboljsanju. Cak i Vip smatra da neko treba da ima povlastice.
I dokle tako i ko odredjuje ko su „lokalni mocnici ili oni sto se smatraju takvima“
Da li je to „covjek koji je svojim uticajem i vezama u EU doveo kanalizaciju i fond za ekologiju na Jahorinu u naselje Sator, koji se iskljucivo njihovom zaslugom gradi i uspjesno privodi kraju, napalcuje se pretjerano visoka nadokada za zemljiste. „. Taj covjek nije svojim novcem platio kanalizaciju na Jahorini. A i da je platio mogao bi da trazi popust na prikljucenje kanalizaciji a ne na kupovinu zemljista.
Da li je to neka „zasluzna skijasica“ (za koju ja nikad nisam cula, ali nije ni bitno jer ne zivim u „regionu“) koja dobija zemlju za izgranju kuce po niskoj cijeni, bez licitacije.
Da li je to sin/rodjak/ljubavnik(ca)... nekoga iz opstine, nekoga iz vlade...

Znas ti nas, ... ti nas  3:(



DarkoN

najbolje rjesenje je da jahorina teritorijalno ostane u sklopu opstine pale, ali da svim upravlja (gradnjom,dozvolama svih vrsta, skijalistem, itd.) to neko novo preduzece(skijalista republike srpske ili kako vec treba da se zove). to novo preduzece bi trebao da vodi covjek koji je sposoban da izadje na kraj sa situacijom koja vlada gore, koji je prije svega skijas(ili border devil:( ) i koji zna da prepozna potrebe skijasa i koji ce uciniti sve da popravi situaciju. kako vrijeme prolazi, umjesto da stvari krenu na bolje, situacija je sve gora. 
Jedva cekam da se svrsi ljeto, dosta mi je vrele klime, zbogom more, zbogom more odoh u planine...

zum

U opstini Pale ni pod razno. Gomila lopova na jednom mjestu, koji jos pokusvaju klepiti sto se moze klepiti.
A to oko Skijalista Srpske, je po meni odlicna ideja. Na ekonmskom principu, a to je ono sto mi trazimo. Novi sadrzaji, nova organizacija, red na planini. to trazimo!

Bojan NS

Mislim da ovu prièu treba prièati u Banja Luci, poèeo je novi mandat vlade, predoèiti novom (starom) predsedniku situaciju a mislim da je jedino on dovoljno moæan da kad podvikne ostali stoje mirno. Pa se nadati da æe sve to uroditi plodom

Peglas

Sve ovo u vezi Jahorine se mo¾e opisati kao "mala bara a puno krokodila". ;D
...a deka, bio je koristan ko i naoèale èovjeku sa jednim uhom...

minjon81

Isti je problem i na Kopu, ovde to nije reseno, ski centar je podeljen trima opstinama, jedina prednost je sto skijalista rade svoj posao (sa dobrom kintom) kako treba a i nacionalni park se trudi...
Inace Konaci su, mislim, skroz privatizovani, sve je pozatvarano, dobri klubovi su postali dnevni kafici, tako da za vreme sezone apsolutno nemate gde nocu (osim u hotel Rtanj gde ume biti spontano dobra amosfera ako se pogodi ekipa...)!!! A dalje, celo vikend naselje u Lisini je neplanski odradjeno, nema kanalizacije, prilaz svakoj vikendici i sl. sto je radila opstina Raska, a sad Brus da ne bi ostao kratak na Jarmu je napravio ogroman kompleks apartmana... Tako da za par godina mozemo ovim tempom ocekivati da ce preko staze ici hodnik za prelazak iz jednog dela hotela u drugi... Uzas!!! A da ne pricam o tome da niko ne razmislja o Brzecu ili Josnickoj Banji... Mogucnost pravljenja spa centara, wellness-a, apartmana koji bi se za dz grejali banjskom toplom vodom oko 90 stepeni, a samo 6km vazdusnom linijom od centra Kopa... Ko ovo bude uzeo bice bum, eto stranaca gomile... Ovako, do tada treba preziveti takmicenje opstina Brus i Raska u bespravnim gradnjama...

Big_DANE

KO je svoj VOTE dao za > NE TREBA. DOBRO JE OVAKO!? Grrrr.....NIJE DOBROOOOOOOOOOO!!!!!

BOJAN-BG

mozda bi bilo bolje da se odvoji,ali opet zavisi ko ce doci na celo jahorine

ttk

Cekaj Vipe, stani malo. Da li ti mislis (ili neko) da Bregovic nema para da plati prosirenje svoje kuce, vec da to mora da placa “u naturi” ?!!!  Druga je stvar ako se "nelegalno" prosirio pa nacenik opstine trazi nacin da ga legalizuje.
Ljudi, ne vjerujte u sve price…”a na zapadu…” u najvecem broju slucajeva nisu tacne. Nisu bile tacne prije i nisu tacne sada. Ja sada “zapad” trpim na svojoj kozi znam o cemu pricam. Uz svaku takvu pricu razmislite… Na zapadu su stvari uredjenije (pravno) i zakoni se vise postuju. Ne kazem da nema zloupotrebe i javasluka, ali mnogo, MNOGO, manje nego kod nas. Ono sto ja vidim je da se u nasem regionu svi trude da pristignu zapad, prije svega u malverzacijama i javasluku, a da rad po zakonu izbjegnu.
Ja ne vjerujem da gradonacelnik Pariza ima pravo da poklanja stanove bilo kome. A Brega nama jeste naj, naj… ali na zapadu jeste poznat, ali ne u mjeri da mu neko poklanja stanove i rizikuje optuzbu za zloupotrebu… Osim toga ja vjerujem da Brega moze sebi da priusti kupovinu stana u Parizu.
Da se vratimo temi. Ja mislim da Jahorinu treba osloboditi toga da bude nicija (za ulaganje) / svacija (za uzimanje para i prekrajanje regulacionih planova). Ali mi ne se svidja stav da treba da se skinu jedni da bi dosli “nasi” jer ce oni davati povlasti onima koji se “nama” svidjaju odnosno „mi“ smatramo da su zasluzni.
Ja mislim da nema niko ko voli Jahorinu vise od mene. (Mozda ima neko ko je voli isto kao ja), Ja sam svjesna da na Jahorinu dolazim vise od 45 godina. Dolazila sam i prije ali se ne sjecam jer sam bila mala.  Ja sam svojim rukama, ucestvovala u pravljenu moje vikendice i moje septicke jame, ali i puta prema Satoru i vodovoda u naselju Sator (70-tih godina). Ja zelim svim srcem da Jahorina postane “veliki” skijaski centar. Ali me boli dusa jer vidim da se pretvara u veliko urbanisticko ruglo. Ovdje, u temi “Gondola” Vip kaze “…nema jahorina infrastukturu za prijem toliko gostiju…” Ja mislim da Jahorina treba da razvija i prosiruje skijasku i rekreativnu infrastrukturu da primi sve te i vise gostiju. A da prestane sa gradnjom kapaciteta na samoj planini. U svijetu (opet price sa zapada, ali ovo je iz prve ruke, sama sam vidjela i "uzivala") Ljudi su smjesteni u mjestima u blizini skijalista. I na skijanje se voze gondolama, vozom (turistickum vozicima), autobusima i autima, iako je to problematicno zbor ogranicenog broja parkinga. Nocni zivot, prodavnice, zabava, kulturne i ostale sportske aktivnosi se smjestaju u tim mjestima. Na taj nacin se povecava kapacitet skijalista (rekreativnog centra) i razvijaju mjesta u blizini. „Zapad“ treba gledati da bi se uzeli dobri primjeri.
Mislim da Jahorina moze da pruzi osnovu za razvoj Pala, Likavice i Trnova i cak i vise. "Gondolu" odnosno neki masovni prevoz treba napraviti ne samo sa Pala vec i iz Likavice i iz Trnova. Zasto ne napraviti prilaz ljudu sa juzne strane Jahorine. Treba oduzeti mogucnost da opstina Pale odlucuje o razvoju Trnova. Zasto ne napraviti masovni prevoz iz tih mjesta i praviti hotele i kuce za izdavanje u njima. Zasto da samo oni koji su imali "srecu" (veze/zasluge) da naprave nesto na Jahorini, imaju sansu da nesto zarada. Tu sansu treba pruziti sto sire i sto vecem broju ljudi. Onda nece ni biti tolike navale da se dobije plac na Jahorini. A na Jahorini treba razvijati skijaliste ali i ostale vidove NAROCITO LJETNOG turizma. Jahorina je prelijepa ljeti (i u jesen, i u proljece). Zamislite da ljudi na Jahorini, ali i na Palama, i u Trnovu i u Lukavici, mogu da izdaju kuce i prodaju suvenire i rukotvorine i zdravu hranu….  tokom ljeta i tokom cijele godine. Trenutno je nazamislivo ici ljeti na Jahorinu. Osim setnje nama nista. Ali ima kamiona i blata po cesti. Ima gradjevinskih radova, buka cekica i motornih pila, otpadnog materijala na sve strane…
Jahorinu treba izuzeti iz sastava opstina i usmjeriti njen razvoj ka razvoju sireg podrucja.
I Brega neka napravi koncert na Jahorini i poslije toga ljudi neka se gondolama i autobusima vrate u svoj smjestaj u Trnovo, Lukavicu, Pale...

loop

allways stand sideways!