• Welcome to Jahorina - ski & board zajednica - Forum.
 

News:

Team VIP Jahorina Vas poziva na diskusije vezane za Jahorinu, skijanje, smjestaj, vrijeme, Vasa iskustva... Dobrodosli na web portal Jahorine!

Main Menu

Novi projekti, planovi tehnicka oprema na Jahorini

Started by vip-jahorina, 18 January, 2011, 15:38:01

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

vip-jahorina

Kako se prave veliki planovi, i kao sto vidimo ispaunjavaju se obecanja, jedna za drugim, ne bas 100% zeljenim tempom, tako i mi imamo potrebu da ujedinjimo temu o sitnijim projektima koje se ili vec planiraju ili su u planu. Cilj nam je da vas iz prve ruke obavjestim o s svim dogadjnima koji imaju karakter "obnavljanje" potencijala Jahorine. Pa da krenemo:


U odredjenim temama smo pricali prije svega o novom 6sjedu na Praci. U zavisnosti koliko love ce ostati na stolu ce se odmah raspisati tender za topove do vrha Jahorine.
U tom kontekstu bi se i napravilo veliko jezero na principu folije na vrhu Jahorine - Goloj Jahorini. Slijedeci korak, ajmo ga nazvati "faza 3" je spustanje topova po vertikali ka Poljicama. Samim tim bi se povezala staza Poljica/Sator sa stazama Ogorijelica i Praca kad nema snijega!! Sto znaci svi bi smo mogli skoro po svim uslovima svugdje skijati  :bravo::(

Trenuto se nabavljaju dva nova ratraka, raspisan je tender, javilo se par firmi: Kässbohrer, Bombardier, Prinoth
Koje cemo ratrake imati, ne znam, ali znam da se radi o dva vrhunska ratraka od kojih ce jedan biti specijaliziran za strme staze (imat ce onu ruku ispred) tako da ce se i vertikale ispod ogorijelice 2 a sto je najvaznije i olimpijska spust staza moci odraditi.

Jucer sam imao jedan iscrpan razgovoror sa direktorom Koromanom i pricali smo o problemima Jahorine i ove sezone. Ne bi sad htio da idem u detalje. U svakom slucaju, neke se stvari mogu a neke ne mogu odratiti, jer im je na putu neka zakonska prepreka. Ja sam mu ukazao na problem nocnog skijanja i zamolio da se to proba rjesiti. Svaki ozbiljniji centar ima nocno skijanje. Razgovarli smo o eventualnoj lokaciji. Imam njegovo, necu reci obecanje nego rijec da ce se pobrinuti oko toga. Mi smo tu da ga podsjetimo ako slucajno zaboravi.
austin:(

Vec smo spomenuli snowboard park u Praci. Ima tu jos par projekata, kad ih se sjetim ili budem imao vise informacija, naravno da cu ih objaviti. Usvakom slucaju, svima je jasno da ovako ne moze vise, ali i svi vidimo da se prave veliki pomaci na Jahorini. Najvaznija tema je oko izuzimanja Jahorine na nivo drzave tj. RS-a gdje bi sitni interesi opstina i subjekata koji koce Jahorinu. Tad bi OC imao vlast i odgovornost za sve sto se desava na Jahorini i pod direktnim nadzorom Vlade i ministarstava a ne ovako da Jahorina da godisnje 10 miliona maraka opstinama i ne dobije 1 marku nazad!!!! I ne smije se nista udraiti niti odraditi jer opstina ima ingerencije.

DarkoN

odlicno zamisljeno, ostaje da se vidi kako i kojim tempom ce ici realizacija. u svakom slucaju pohvale i veliki  :bravo::( :bravo::( :bravo::( :bravo::( :bravo::(
Jedva cekam da se svrsi ljeto, dosta mi je vrele klime, zbogom more, zbogom more odoh u planine...

loop

allways stand sideways!

Ⱨᕕ尺ɨ丂۝₦(° ͜ʖ ͡°)

super... ajde brera malo se raspisi, a meni daj sisu da dovrsim,  :o citavo jutro je u tvojim rukama  3:( 3:(


brera


vip-jahorina

Brera, ako se izdvoji Jahorina iz nadleznosti bahatih opstinara, onda sva nadleznost je u vladi RS odnosno u javnom preduzecu koji je pod ingerencijom vlade. Tu se vise nebi dozvole davale.
Tu bi mi mogli sa svim konkretnim prijedlozima ici direktno na OC. Danas, nam kaze OC "mi nemozemo tu nista" i stvarno je tako (da vam ne objasnjavam ko gospodari sa cim na Jahorini).

Jos jedna novost: obezbjedjen je novac (oko 1,2 mio KM) za projektiranje staza i njihove uredjenje. Ali kako OC ne gospodari stazama, tako ih ne smije niti uredjivati.
Znaci, cim prodje novi zakon ide se u rekonstrukciju svih staza sa svim potrebnim zahvatima  :bravo::(

brera


HeAd

ok je to sve ...ide to svojim tokom i ide sto je najbitnije naprijed...ja sam prosle godine zna Vip vozao se ratraktom po cjeloj Jahorini...i nisam ni slutio koliko je to opasan posao....koliko god ratrakt izgledao robusno i mocno za sekundu moze da proklize i isprevrce se....i ja sam se pitao radi cega se neke staze nikad ne sredjuju...bas iz ovoga razloga sto Vip kaze nemoguce je ovim postojecim ratracima proci tim trasama....zato sve pohvale za nabavku novih i mocnijih... :bravo::(
╔╝╚╗♫╚╣║║║║╔╣╚╗╔╣║♫║
╚═♫╝╚═╩═&#9 Nikad ¾irafa neæe biti top! https://youtu.be/tq_jiVdP0p4

raca

Quote from: vip-jahorina on 18 January, 2011, 17:09:10
Brera, ako se izdvoji Jahorina iz nadleznosti bahatih opstinara, onda sva nadleznost je u vladi RS odnosno u javnom preduzecu koji je pod ingerencijom vlade. Tu se vise nebi dozvole davale.
Tu bi mi mogli sa svim konkretnim prijedlozima ici direktno na OC. Danas, nam kaze OC "mi nemozemo tu nista" i stvarno je tako (da vam ne objasnjavam ko gospodari sa cim na Jahorini).

Jos jedna novost: obezbjedjen je novac (oko 1,2 mio KM) za projektiranje staza i njihove uredjenje. Ali kako OC ne gospodari stazama, tako ih ne smije niti uredjivati.
Znaci, cim prodje novi zakon ide se u rekonstrukciju svih staza sa svim potrebnim zahvatima  :bravo::(

Ne bih da kvarim optimizam. Ta matematika se ne rijesava jednostavno.

Kako se moze izdvojiti ta teritorija iz nadleznosti opstina? Tako sto se proglasi za nacionalni park ili postoji neki drugi nacin? Koliko sam ja pratio jos uvijek nije rijeseno kome pripadaju nacinalni parkovi u BiH da li centralnoj vlasti ili entitetima.

U jednoj od tema VIP spomenu da je OC akcionarsko drustvo a ne javno preduzece. Ko je vlasnik OC, zapravo ko je vecinski vlasnik? Ako je vlada dokapitalizvala OC Jahorina, bilo bi logicno da je zastitila svoje interese pa bi u ugovoru o dokapitalizaciji trebalo da stoji i njena vlasnicka struktura na osnovu te dokapitalizacije. Ako jeste javno preduzece ili ako se napravi javno preduzece, zivo me interesuje sta je javni interes za tako nesto, ali da ga neko formulise u par recenica?

Izgleda da je liberalni kapitalizam jos jednom omanuo. ;)
Ko rano rani stazu netaknutu grabi.

skiDeki

Ne razumem se u ratrake, ali mi je svakako drago da ce se nabaviti jos moderniji :bravo::(

Evo sta slovenci furaju! Ne znam reci nista o njima, sem da odlicno sredjuju staze
...skije na rame i sanke u ruke pa put rajske doline...

HeAd

sto se tice ratrakta najbitnije je da nabave ove koji mogu da srede strmije staze....primjera radi ogorjelica-poljice kad se prelazi s jedne staze na drugu uvjek se jasi po dubokom snijegu te nesredjenoj putanji staze.....
╔╝╚╗♫╚╣║║║║╔╣╚╗╔╣║♫║
╚═♫╝╚═╩═&#9 Nikad ¾irafa neæe biti top! https://youtu.be/tq_jiVdP0p4

loop

allways stand sideways!

Ⱨᕕ尺ɨ丂۝₦(° ͜ʖ ͡°)

Quote from: HeAd on 18 January, 2011, 20:31:05
sto se tice ratrakta najbitnije je da nabave ove koji mogu da srede strmije staze....primjera radi ogorjelica-poljice kad se prelazi s jedne staze na drugu uvjek se jasi po dubokom snijegu te nesredjenoj putanji staze.....

pusti nas pojedince da uzivamo  3:(

loop

allways stand sideways!