• Welcome to Jahorina - ski & board zajednica - Forum.
 

News:

Team VIP Jahorina Vas poziva na diskusije vezane za Jahorinu, skijanje, smjestaj, vrijeme, Vasa iskustva... Dobrodosli na web portal Jahorine!

Main Menu

Rajko Vasic: Jahorina, boginja u rukama æorkana

Started by vip-jahorina, 14 February, 2011, 16:48:57

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Radiohead

Quote from: HeAd on 15 February, 2011, 14:45:17
ljudi nemate pojma...lik je iz vladajuce stranke i opalio je i po svojima ....tako da je clanak napisan realno da nemoze realnije biti...
po cemu je opalio po svojima????, stanje na jahorini je ovdje motiv da se malo prosipa
nacionalnog ponosa kojeg narodne mase kod nas uvijek vole, malo nekih ''ideja'' tipa
autobusima na planine ili ozidajmo nesto na vrhu sto dosad niko nije (pa ni Tito se nije sjetio nista
ugravirati na jahorini :o) i slicnog folklora tipicnog za ove prostore unazad 10-20 godina i to je to
Oni koji imaju pravi motiv i cilj (a to je po meni da Jahorina bude No 1 ski centar u regiji)
to bi vec poceli raditi (i to na nacin da se ne raspravlja sta je pisac htio reci,vec konkretno i ukratkom roku sa
rezultatima) a ne ovako kao sto je vec vidjeno kod nas, besmislene rasprave i prebacivanje krivnje
na nekog drugog (na nase, na njihove, i  na ostale tajne sile...)

sina

mislis da ce zbog velike "ljubavi" prema jahorini opaliti po svojima?..nije on bas tako naivan da ide srcem,ipak je on politicar.

vip-jahorina

ja nisam covjek od politike, jer me u principu ne zanima.
Sa druge strane, moram je pratiti jer ovako veliki ski centar je neminovni dio politike.
Ako ko poznaje Jahorinu i stanje na njoj, onda sam to ja i ljudi sa kojima se druzim.
I opet vam ponavljam, ovo sto je napisano stoji, dali se to nekome svidjelo ili ne. Ako cemo poboljsati ponudu Jahorine sa stijenama i zastavama, nakacicemo ih bezbroj, a ako nije, ne vjerujem da cemo kaciti iti jednu. Zastava imamo dovoljno.

Eh sad neko moze ili prihvatite tu cinjenicu ili ju odbaciti, ali samo oni koji su direktno upetljani i zive od ove planine mogu vam reci kakvo je stanje. Vasic ne zivi na Jahorini niti od Jahorine, ali kao da je tu cijelo vrijeme i upoznat bio sa svim detaljima. Pero mu je ostro, ali na ovim prostorima tako stvari funkcionisu.

zburkos

Volim Jahorinu i na njoj sam od malena i mnogo je tuzno sve ovo sto se desava, zbog jednog velikog nemara, tuzno je kada isto cujete price vlasnika objekata na Jahorini koji ne znaju sta ce jer su samo na gubitku. Ovaj tekst ni malo nema neki uvrjedljiv komentar niti je nekoga prozvao na nacionalnoj osnovi. Vip je lijepo objasnio da mi Srbe iz Srbije zovemo Srbijancima, evo da uporedim posto studiram u Srbiji svi me zovu "Bosanac", po tome odakle dolazim a iste smo nacionalnosti. I kako sam ja razumio ovaj clanak, posto se ne mogu dovesti drugi turisti onda da se radi na tome da se privuku ljudi iz regiona. Moj predlog je da mi sa foruma osnujemo Udruzenje ljubitelja Jahorine i da na neki minimalan nacin djelujemo na OC a samim tim i na kompletnu organizaciju na planini. Prvi zadatak za sljedecu sezonu bi bio da se obzbjedi kupovina ski-pass-a deset od sezone u decembru po nekoj mnogo nizoj cjeni neko u sezoni, da iskoprimo ono sto Kopaonik radi vec godinama.
;D

S.B

Volim Jahorinu i podrzavam gospodina Vasica 100% !!!!

otrov

share it with friend or two

vip-jahorina

Haha, ima covjek veoma kvalitetnih fora, uz sav jad o kojem je pisao, se moglo tu i tamo nasmijati cr:)

savic.86

da i ja  nesto sarnem... :)
Vidio sam kod doticnog o cemu sve pise na svom blogu, iz biografije se vidi da je iskusan novinar.
Ovo sto je napisao za Jahu je na mjestu i vidi se da je koliko toliko upoznat sa situacijom na stazama i planini uopste, dobre je prijedloge dao.
Moje misljenje je da je on to sve dobro napisao ali da li ce to imati nekog efekta ne znam. Daj Boze da urodi plodom jer steta je da Jaha vise od pola sezone zjapi prazna.

raca

Quote from: vip-jahorina on 15 February, 2011, 13:33:06
Mislim da je Vasiceva izjava podigla puno prasine, i da nam to treba u ovom momentu.
Ljudi, stanje je katastrofalno na Jahorini. Neki dan su hotelijeri isli kod premijera, bilo je prilicno gusto. Kakve stranke i kakvi bakraci!
Situacije nije nimalo sarena. Tako da mora neko stati javasluku u kraj.

Cist politicki govor. I vrapcima na grani je jasno da je na Jahorini lose, i da ima dosta lose energije koju ovim tekstom pisac hoce usmjeriti samo u jednom pravcu. Ovde neko ko je dobro upucen u situaciju, namjerno zaboravlja da napomene da vlast na Palama drzi SDS a pomenuti gospodin koliko sam razumio je iz rivalske stranke vladajuce u RS i BiH, SNSD. Da ne bude zabune, ne pripadam ni jednoj od stranaka, samo mi vrijedja inteligenciju.
Jahorinom i glavnom infrastrukturom upravlja OC Jahorina, to smo apsolvirali vec nekoliko puta na ovom forumu, opstinskim ingerencijama upravlja opstina (koje nisu male, ali nisu jedine i kljucne, da bi se tursiticki fijasko svalio na njih). Apsolvirali smo i to, da na Jahorini nisu moguce nize cjene za lokalne skijase, kao ni za sportiste, studente i ostalu bagru.... zbog neke krivicne odgovornosti, kao ni nize cjene smjestaja, pretpostavljam zbog guzve u istim. Najzalosniji su hotelijeri koji idu kod premijera, da se zale...Iritantno do bola. Tu delegaciju, prije svakog razgovora bih zapitao, koliko su nocenja ostvarili u toku prethodnog proljeca, ljeta i jeseni? Sta to ima planina Tara ljeti a nema Jahorina? Ljude koji nastradaju u poplavama razumim, oni cak toliko ne kukaju na svoju muku, ali ovo..., nazovite me okrutnim, ali ovo ne mogu da razumim.
Ubjedljvo najveci saucesnik u losoj situaciji je vlada koja je tresnula lovu(pitam se ciju lovu) a da nije bolje osigurala svoje investicije, vec je dala neozbiljnim ljudima da se igraju s njima. Ako date djetetu da vam spiska cjelu platu na gluposti, pitam se, ko je kriv vi ili djete?

Nece propasti Jahorina, ona je tu hiljadama godina ali za ski centar sa ovoliko lesinara oko njega, nisam siguran.

Ovo sam napisao prosle godine, tri mjeseca prije pocetka ove sezone, pa da se ne ponavljam:

Quote from: raca on 15 September, 2010, 12:54:44


Kakva je avlija na Jahorini, moze se viditi i kakav je domacin.
1. Ljetos kad sam bio gore iznervirao sam se jer ni asfaltnu podlogu od par kilometara ne mogu da srede u turistickom centru, umalo nisam otkinuo tocak kod Ogorelice II, a i svuda je put skoro ko makadam.
2. Van sezone, u istom periodu, nikakvi radovi tipa ciscenje staza, uredjivanje prilaza i slicno. Za to ne treba velika investicija.
3. U toku sezone nemojte gasiti zicare kad ima snijega u pola 4, jer autobus za radnike ide u 4 ako moze bezbjedno da se skija do pola 5. Mislim da je lakse pomjeriti autobus za sat vremena, jer ipak ti ljudi zive od tog skijanja, a ovi koji su placali su dosili da se skijaju.
4. Smanjite cijene ski pasove radnim danima, kad nije spic sezone. Pa cak uvesti i simbolicne cijene da bi se povecao broj gostiju jer pare se vrate prostom racunicom od drugih stvari, bice pun smjestaj, kafici, ski rentiranje i sl. Bolje ista, nego prazne korpe da se vrte, jer i to neko treba da plati, a protekle sezone je bilo neuporedivo vise takvih dana nego sto je bilo guzvi.
5. Osposobiti ona dva napustena objekta, sa minimalnim ulaganjima i napraviti jeftin smjestaj tipa planinarskih domova... znam da je ovo trn u oku privatnim smjestajima, ali vjerujte mi na rijec, da cete imati vise gostiju nego sto cete imati manje. Na ovaj nacin se privlace mladji ljudi, studenti sa manjim budzetima za smjestaj, ali svako trosi pare na ski pasove, na hranu, pice i ostale stvari, a pored toga privlaci se drugi gosti masom ljudi. Vise lijepih cura, vise lijepih ljudi na stazama, tako da ce se i u privatnom smjestaju traziti vise nocenja. Sto bi rekli na Jahorini, vise dobre raje, vise dobrog zezanja. Ljudi ne dolaze samo zbog skijanja.
...
Ima jos... samo me mrzi da pisem, za sve ovo ne treba mudrosti ni velikih investicija, samo treba biti pajser pa ovo ne primjetiti. Nekim ljudiima ide tesko iz guzice u glavu. Kad i ovo gostiju sto imaju rastjeraju onda ce biti kasno.


Sto se tice VELIKIH investicija, tipa zicare i vjestacko osvjezavanje, tu treba izbjeci price o privatnicima, to je jos gora opcija. Nasi privatnici u normalnijim drustvima se zovu lopovi i kriminalci. Pravih investicionih fondova u BIH nema, jer je to "nicija zemlja". Jos se lome koplja pod ciji ce uticaj podpasti i nema nikoga zdrave pameti ko bi tu nesto dugorocno ulagao. Jedino ulazu oni koji ocekuju da im se za kratko vrijeme nesto visestruko isplati, a to je samo energetika. Ovakve investicije koje dolaze od drzave kao sto je dobio OC Jahorina zlata vrijede. Samo tu je veliki problem, svaki evro koji izadje iz drzavne kase, prati stotine pari ociju koje pokusavaju da se "ugrade" i onda se tu balansira izmedju "ugradjivanja" i sto veceg publiciteta oko zasluga za te investicije, kao da ih svi daju iz svog dzepa.

I naravno, obecanja su besplatne investicije, mozete neograniceno da obecavate ljudima kule i gradove. Na kraju sve bude kao sto se desavalo prethodne godine sa sestosjedima, s tim sto smo se na kraju provozali s njima ali je ugled turistickog centra poljuljan, umjesto dobre reklame dobio negativnu koja se odrzava prostom matematikom, manje ljudi, manje para nego prije tih sestosjeda. Cilj tih sestosjeda je bio da privuce veci broj turista, da je u ovo investirao neki ozbiljan investicioni fond, vec bi neki ljudi bili u zatvoru, jer to znaci da bi investicioni fond vec ove godine izgubio milione samo od loseg vracanja ulozenog novca, a to sigurno ne bi proslo tako lako. Da je nekim slucajem investitor neki ugledni biznismen sa Sicilije, bojim se bi bila povecana smrtnost u nesrecnim slucajevima saobracajnih nesreca, trovanja hranom i nosenja betonske konfekcije u bazenima. Sreca pa je zemlja dostigla visok stepen demokratskog drustva i sveopsteg bogatstva pa se te represivne mjere ne desavaju.
Ko rano rani stazu netaknutu grabi.

Stale


zum

Raco, dobro sto si nam put pokazao i rekao nam o kakavom se govoru radi!  :o
VIP je u jednom od prethodnih postova objasnio ko je gdje na vlasti, ali necijoj demagogiji nema kraja. A i sve da ptice pjevaju o stanju na Jahorini, jel to znaci da niko vise ne smije nista reci protiv, pogotovo ako ima stranacku pripadnost? Neke tipove necu nikad skontati.

I to sto si navodio nekad prije, a danas citirao, a da si kojim slucajem bolje upucen u situaciju, znao bi OC ili Banja Luka nema nista s tim. Konkretno to sto ti je tocak zamalo otpao po rupama je zaduzena famozna opstina Pale, i niko vise! Ako tim lavovima ne treba skrenuti paznju, onda ni mi ovdje namamo sta traziti.
Ako si citao u temamo o novim projektima, vidio bi da postoji rjesenje za staze, ali kako OC nije vlasnik staza, ne smije bez dozvole niti ih uredjivati ili preuredjivati. Prijatelju, dobiju tuzbu pa moraju platiti.
I ne kontam vise zasto trazis da snize ski pass? Treba davati ponude, praviti akcije a prije svega poboljsati uslugu skijanja. Kakvo snizenje ski pasa?

HeAd

╔╝╚╗♫╚╣║║║║╔╣╚╗╔╣║♫║
╚═♫╝╚═╩═&#9 Nikad ¾irafa neæe biti top! https://youtu.be/tq_jiVdP0p4

raca

Quote from: zum on 16 February, 2011, 08:59:58
I to sto si navodio nekad prije, a danas citirao, a da si kojim slucajem bolje upucen u situaciju, znao bi OC ili Banja Luka nema nista s tim. Konkretno to sto ti je tocak zamalo otpao po rupama je zaduzena famozna opstina Pale, i niko vise! Ako tim lavovima ne treba skrenuti paznju, onda ni mi ovdje namamo sta traziti.

Nemam veze ni sa jednim od njih, niti primam pare od nekoga od njih, valjda imam pravo reci sta mislim. Procitao si vec sta sam napisao, ako jos pazljvije rezonujes, skontaces da nisam advokat opstine, samo mi je glupa prica po kojoj je za ocajno stanje na Jahorini kriva samo opstina. Naravno da bi sve bilo dobro da je bilo snijega, ali eto neki turisticki i planinski centri uspiju da prezive i bez snijega (u ekonomskom smislu).  Malo mi je samo zapalo za oko (i iznerviralo) da su u pitanju razlicite stranke a ne iskren tekst u kojem neko zeli nesto bolje za Jahorinu.
Ko rano rani stazu netaknutu grabi.

vip-jahorina

po meni nije opstina iskljuci krivac, ali ipak ne radi nista. To ti mogu reci skroz provjereno. Naravno izdaju lokacije na sve strane jer se tako finansira.  3:(

Ima dosta faktora, ali cinjenica je da je Vasic to ukratko opisao i da je procitano na sve strane. Neki znaju da ih moze glava zaboliti kad krene oko toga prica, pa cemo vidjeti sta ce biti. Po meni, ovakvi tekstovi su dobro dosli, naravno dok su dobronamjerni.

sina

krivac je snijeg...da je on pao svi bi bili zadovoljni i sve bi stimalo. ;)