Pozdrav Gost

Bezbjednosnt skijaša na Jahorin,utisci i prijedlozi

• 237 Odgovora
  • 134260 Hitova

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Odg: Bezbjednosnt skijaša na Jahorin,utisci i prijedlozi
« Odgovori #195 u: 12 Studeni, 2013, 14:45:56 »
Pozdrav, na Jahorinu se dosta ulaze na vertikalni transport i na hotele ali nista se ne radi po pitanju oznacavanja staza pogotovo u gornjem djelu gdje kad je magla ja koji sam odrastao na jahorini jedva mogu da se snadjem ..jednom sam izasao na skroz drugu stranu od one na koju sam zelio da idem...
Vertikalni transport je sada ok ali brate mili staze su iz 1963 god...preusko pretrpano, cesti sudari, mnogobrojne ski skole...
Zao mi je sto se nista ne radi po pitanju prosiravanja ski staza i ravnanju istih...sve je kao u nekim kuluarima usko, prije se vrcalo , sad se driva to trazi siroke ravne staze a ne uske sa puno preloma jer ljeti piste sjeku putevi a zimi to pravi skokove ispod kojih naravno uvijek se neko napenali na sred staze ...
Sve u svemu jako dobra planina sa super potencijalom i extra vertikalni prevoz ali piste nisu na nivou nikako...

*

drasko

• 117
  • I ovi dan prolazi a Bobi staroj kurvi odlazi
« Odgovori #196 u: 12 Studeni, 2013, 22:52:46 »
Pozdrav, na Jahorinu se dosta ulaze na vertikalni transport i na hotele ali nista se ne radi po pitanju oznacavanja staza pogotovo u gornjem djelu gdje kad je magla ja koji sam odrastao na jahorini jedva mogu da se snadjem ..jednom sam izasao na skroz drugu stranu od one na koju sam zelio da idem...
Vertikalni transport je sada ok ali brate mili staze su iz 1963 god...preusko pretrpano, cesti sudari, mnogobrojne ski skole...
Zao mi je sto se nista ne radi po pitanju prosiravanja ski staza i ravnanju istih...sve je kao u nekim kuluarima usko, prije se vrcalo , sad se driva to trazi siroke ravne staze a ne uske sa puno preloma jer ljeti piste sjeku putevi a zimi to pravi skokove ispod kojih naravno uvijek se neko napenali na sred staze ...
Sve u svemu jako dobra planina sa super potencijalom i extra vertikalni prevoz ali piste nisu na nivou nikako...

Bravo za post, svaka ti je na mistu...Napisa si kao da si mene pita.

*

mijat

• 6694
« Odgovori #197 u: 13 Studeni, 2013, 08:13:55 »
dobro nam došao  (Y) mada si prvo trebao u kafani da se upišeš i zovneš turu  regge

pišeš o proširivanju staza a ako su negde široke staze onda je to na jahorini. veoma često smo pisali na forumu o broju staza koje pojedini centri reklamiraju. npr, kopaonik ima 25 staza a mnoge od njih su dobijene isecanjem šume  širine 20 metara. to je staza! na jahorini su staze i te kako široke jer ako pogledaš sam vrh videćeš koliko je stvarno široko, možeš da ideš kuda hoćeš. ima delova, prelomnica koje su problem i biće uvek problem dok se ne reše buldožderom i dinamitom ali toga treba neko i da se seti. česti sudari nisu problem širine staza, jer sudari mogu da se dese i kada je širina staze 500 metara, već nekulture skijaša i kamikaza koji jure kao idioti. taj problem se može lako rešiti uvođenjem ski patrola koje bi na licu mesta oduzimali skipas. o ovome smo takođe pisali i došli do zaključka da ni to ne bi pomoglo jer bi ponovo bilo zloupotreba (ko je taj ko može da proceni da li sam brzo vozio?)

na jahorini teško možeš da se izgubiš i kad je magla samo ako se držiš jednostavnog pravila: spusti se dole bilo kuda samo nemoj da se penješ jer čim počneš da se penješ znaj da si zalutao.

« Odgovori #198 u: 14 Studeni, 2013, 17:10:11 »
ne znam sta da ti kazem...koliko je ulozeno u vertikalni transport i hotele a koliko u same piste koje su osnov dolaska gostijumilioni u smjestaj i hotele u piste nula sem zica...i normalno zice sada izbacuju vise skijasa na pisti je lom..skijam i na jahorini i na bjelasnici al na bjelasnici nema ni trecina od sudata koliko ih ima na jahorini..malo malo pa se neko sudari...i to da nije sve u nekim sumskim putevima hodnicima...daj ba pa u jednom momentu ispod rajskih vrata prerlazis bukvalno cestu sa skijama...gledas hoce li te auto gdje opalit...pa nastavis istom stazom daje a ono razrovanoooo ratrak nikad tuda nije prosao...
Ono dole ispod satora ti siroko???de ba...
A to za kamikaze, pa priznaj i sam da ima dosta mjesta gdje se moras zaletiti da bi se uspeo jer pojedine piste umjesto da ides nizbrdo ti moras na nekih 20ak metara uzbrdo ....j ga..a ako neces uzbrdo onda ti preostaje sumski put sirok 6-10m i 500 skijasa na njemu a sve go led ...
Gornji dio jahorine je sirok...al neoznacen...

*

BL

• 678
« Odgovori #199 u: 14 Studeni, 2013, 22:23:23 »
Malo si ti izdramatizovao situaciju.   

« Odgovori #200 u: 15 Studeni, 2013, 17:07:55 »
pa kako necu .,, evo pitanja : sta je i koliko u zadnjih 30 god ulozeno u same piste na jahorini???

« Odgovori #201 u: 15 Studeni, 2013, 22:26:52 »
Ja ti predlažem da ideš na Bjelašnicu, 66% manje sudara (po tvojoj procjeni) je dovoljan razlog za takvu odluku. Ipak je bezbjednost na prvom mjestu, što babe kažu ''nek' je živa glava...'', i nemoj dosađivati više nama što volimo Jahorinu.
 devil:(  ba

« Odgovori #202 u: 15 Studeni, 2013, 22:53:15 »
ma ja ...

*

NexuS

• **
  • 30
« Odgovori #203 u: 22 Studeni, 2013, 18:31:13 »
BBI nemoj me pogresno shvatit ali ti si politcki nastrojen  ideea:( prema tome ova tvoja teorija ne pije vodu na Jahorini se samo na poljicama moras zalijecati ali na mjestu zalijecanja imas preglednost i sirinu 150 m a Bjelasnica pa na njoj nije ulozeno realno ni u Vertikalu ni spust od olimpijade.  )Y( )Y(

*

brera

• 7205
« Odgovori #204 u: 25 Studeni, 2013, 16:41:39 »
 :SS :SS Što ste navalili na čovjeka?
BBI 8, dobro nam došao na forumu, kafanu je več Mijat spomenuo!  hug:(
To što si pisao o stazama drži, od kako je carving skija, staze treba da su šire, jer brzine su veče...
Ima uzkih grla, prijeloma staza, ima, svi znamo... staza prelazi cestu u istom nivou!!!! I toga ima!
Neke stvari su se malo izmjenile na bolje (prijelom na Ogorjelici sa busenima trave), nešto bi se još moglo boljim i širim/više puta prelazkom rartraka!
Bilo je i biče i kamikaza, totalnih neznalica na skijama koji se spuštaju sa vrha a jedva stoje(uz bodrenje drugova: Pusti majstore, da osjetiš brzinu!!!  (head) ), "izležavanja" svuda na stazi pa i baš ispod prijeloma  X( X( (vjerovatno je tamo najinteresantnije!!!)....
........
Ovdje pišemo, upozoravamo, nadamo se...
 3:( Sve je do i od OC-a!  3:( 3:( 3:( Na žalost!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

« Odgovori #205 u: 27 Studeni, 2013, 02:29:32 »
nisam uopste politicki ni nacijonalno nastrojen to je nemoguce ...samo kazem sta po mom misljenju meni smeta i sta bi se po mom misljenju moglo popraviti . Brera je 100% upravu. nego ste vi cim sam pomenuo bjelasnicu odmah poceli sa ne dolazi na jahorinu  nama je ovde super itd...nije u tome stvar ljudi, stvar je u tome sto sam gore vec naveo, ulaze se u vertikalni transport a u piste nista, za pohvalu je to sto se u transport ulaze i tu svaka cast, niti rijeci o njemu nisam napisao, extra je ali piste vise ne prate to izbacivanje stotina skijasa na vrh, pretrpano je ljudi vikendom i lijepim danima, dajte malo po tom pitanju da se nesto uradi a ne kao on pominje bjelasnicu garant nije " koza nostra" dosao ovde da kritikuje, pa nemoj nam ni dolaziti ...taj stav nigdje ne moze da prodje i to sto je jedan napisao kako je jahorina perfektana...pa bolan kad bi francuz i svajcarac i jednog trenutka mislili da im je i jedna planina perfektna taj dan bi propali ...ko sto smo i mi

*

Sinke

• **
  • 98
« Odgovori #206 u: 27 Studeni, 2013, 03:47:47 »
vecina stvari koje je napisao bbi8 su ocigledne ako se jahorina uporedi sa sa drugim ski centrima. a da bi napredovao, treba uvek da se poredis sa boljim, a ne gorim od sebe.
pa tako na stazama nedostaje signalizacija, putokazi, mape, mreze...
ove stvari su neprimetne i ne smetaju ljudima koji dugo skijaju na jahorini ili su lokalci, ali novim skijasima na jahorini su vrlo ocigledne.

sto se tice guzve na stazi, jahorina ima tu veliku srecu i nesrecu da se nalazi na pola sata od grada od nekoliko stotina hiljada ljudi.
pa sa pametnim marketingom jahorina moze odlicno na zaradi i uposli svoje kapacitete tokom cele sezone (...), a sa lose strane jahorina biva zatrpana ljudima vikendom.

trenutna konfiguracija staza tesko podnosi vikend cunamije skijasa. na dnu skijalista u jednu stazu se ulivaju 3-4 staze, pa pre prilaza zicama treba biti vrlo obazriv da se izbegne sudar ili kakva budala.

sve ove stvari se mogu resiti, samo je pitanje para i dobre volje.
neka resenja su jeftina i proverena, kao sto je uvodjenje ozbiljne redarske sluzbe i putokaza. a neka resenja su skuplja kao sto je pravljenje novih staza ili modifikacija postojecih...

*

Stale

• 347
  • najbrži je najbolji
« Odgovori #207 u: 27 Studeni, 2013, 06:19:08 »
Jahorina je prokrčena samo u donjem dijelu tako da je gornji prirodan teren, dok je Bjelašnica sva prokrčena i pravljene su staze
tako da ima mnogo manje hangova i šira je duplo....ali to te neće napraviti boljim skijašem na kraju dana  ;))

Bjelašnica je vrh samo na vrhu
onda staza br 4 za GS
i  staza dvosjeda za SL

samo da ne pokvare ovo što su napravili

« Odgovori #208 u: 27 Studeni, 2013, 08:54:50 »
Po ovim izjavama iz novina vidi se da staze nisu projektovane i da ce sto to tek raditi.

"Olimpijski centar provodi međunarodni tender za projektovanje ski staza na Jahorini. Mi na Jahorini imamo projektovane staze koje su korišćene za takmičenja za Olimpijske igre 1984. To su Olimpijski slalom, veleslalom i ženski spust, a ostalo je planina. Znači svih 25km staza sada treba, evo u toku ovog leta da se isprojektuje, i da onda se staze tek urade po propisima sa nagibima i tehničkim upustvima. Sa tako uređenim stazama će mo biti u situaciji da i sa manjim vremenskim pogodnostima održavamo sistem u funkciji."

http://www.skijanje.rs/vesti/jahorina-u-toku-medjunarodni-tender-za-projektovanje-ski-staza/

*

Stale

• 347
  • najbrži je najbolji
« Odgovori #209 u: 27 Studeni, 2013, 10:20:58 »
mislim da se ovo odnosi na famozni "ženski spust"

zar nije jednostavnije naučiti skijati po hangovima, cjelcu, onom pireu na kraju dana
a ne čekati ratrak da bi se uživalo, ako ništa shvatiš to kao izazov

ja skijam i tamo i vamo, normalno da volim više Jahorinu ali probaću da budem objektivan
skoro svaki rekreativac sa Bjelašnice buni se radi "uskih grla" pogotovo na Ogorjelici 2 tj donjoj
prije toga hangovi im smetaju...itd a neće propustiti da napomenu da je Bjela muška a Jahorina ženska planina    :DD

tzv.  "solarni skijaš"