• Welcome to Jahorina - ski & board zajednica - Forum.
 

News:

Team VIP Jahorina Vas poziva na diskusije vezane za Jahorinu, skijanje, smjestaj, vrijeme, Vasa iskustva... Dobrodosli na web portal Jahorine!

Main Menu

Bezbjednosnt skija¹a na Jahorin,utisci i prijedlozi

Started by white shark, 18 March, 2011, 21:41:35

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

otrov

ima li kakav konkretan prijedlog? ja sam za znakove upozorenja i novcane kazne za neke stvari. npr znak na prelomici font 80 zabranjeno lezanje i zadrzvanje ovo ono .. ograditi dio staze (40-50 metara na 1-2 lokacije) gdje je moguce sankanje i ko se sanka mimo tog novcana kazna, jer stvarno mislim da djeca koja se sankaju na zelji pa i na poljicama su nezgoda koja ceka da se desi, a kad se desi bice vrlo zajebano .. isto tako za motorne sanke .. napraviti stazu kuda mogu i opet novcane kazne . mislim u sustini isto kao i sa skuterima na moru .. dok im nije bilo zabranjeno sankali su se ljudima po glavi a sad imaju fino 2 metra sirine kuda mogu da dodjuu do neke daljine gdje nema ili ne bi trebalo biti kupaca pa siroko im more ..
share it with friend or two

mallorca

novcana kazna je nesto sto uvjerljivo najbolje djeluje i osigurava postivanje postavljenih pravila. Ja kao pravnik to najbolje znam. Trebalo bi postaviti policiju (nebitno zvali se oni GSS, ili bas policija, govorim policija kao organ reda) koji ce imati zakonsku dozvolu da u slucaju uocenog prekrsaja naplacuju kazne. To bi zaustavilo vjerujem barem 70% kamikaza, jer bi nakon 2 - 3 kazne po 800€ dobro promislili (kamikaze su ljudi koje nije briga je li ko ispred ili iza njih, ljudi koji svojim ponasanjem na stazi stvaraju opci kaos i dovode druge skijase u opasnost - djeca su ovdje iskljucena, ali bi u slucaju neodgovornog djeteta kaznu trebalo ispostaviti jos neodgovornijim roditeljima koji su pustili dijete da se bez potrebnog iskustva skija po za to ne predviðenim mjestima.) Onih ostalih 30% su ljudi koji imaju para da placaju kazne, i ti su najveci problem. U slucaju njih bi tek trebalo poduzimati drasticnije mjere poput oduzimanja ski passa sa zabranom kupnje novoga ili cak ukidanjem boravisne pristojbe u slucaju opetovanog ponavljanja sto je donekle ekvivalent protjerivanju (ovo je doduse nezgodno za domace kamikaze).

HeAd

na lomaci ih smaketi odmah ispred acine kolibe  uvijek ima zara tako da je vatra obezbedjena (:smijeh:
╔╝╚╗♫╚╣║║║║╔╣╚╗╔╣║♫║
╚═♫╝╚═╩═&#9 Nikad ¾irafa neæe biti top! https://youtu.be/tq_jiVdP0p4

Bojan NS


brera


MarijaBB

Staze na Jahorini su jako lose oznacene pa tako i mjesta za sankanje i igranje djece. Kad sam nedavno bila na Jahorini, na recepsiji hotela Bistrica sam vidjela dvije oooooooooooogromne karte staza na Jahorini, ali nisam imala koga da pitam gdje ce da ih nacale :). Na njima nema oznacenih dijelova za sankanje i razbibrigu, to sam uocila.
Oni koji gore rade se vjerovatno vode logikom da svi nakon treceg spustanja znaju kud i kako vode staze. I iz tog razloga, vjerovatno, ne obiljezavaju staze. I do tad nece ni biti novih turista, ni novih ulaganja.
Ma nije JA glecer da ima mislion staza i milion zicara. Na ovaj broj sto postoji moze da se postave i putokazi a ne samo ona lizala sa brojevima. Mogu da se postave pisana upozorenja, upozorenja na ogranicenje brzine, druge skijashe... Upozorenje da se priblizavatju platou sa vecim brojem ljudi na kamari :), i masa nekih drugih informacija.

Radiohead

Quote from: zbranka on 19 March, 2011, 21:13:48
batice pun si sebe pici ti na drugu planinu  npr bjelasnicu nisi ti za jahorine
Kakve su ovo gluposti >:(
Pa mislim, pogledaj koliko ''batica''' ima postova
bezveze skroz komentar

Radiohead

Tema kaze da se mogu dati i prijedlozi :-X
Eh pa ovako,na Jahorini nema niti jedno mjesto (osim ispod Termaga)
za djecu i za sankanje,neki forumasi pisu da im smetaju djeca kod Zelje gore,
to je OK ali zar to nije malo sebicno, pa svi smo bili djeca i nismo odmah mogli na skije pa na vrh,
a stvarno ako neko recimo dodje na Jahorinu sa djecom gdje da ide?
Staza u rajskoj je super za djecu, i nema toliko skijasa gore, doduse oni sto idu su iznadprosjecni skijasi
tako da zasad srecom nema nekih nesreca sa djecom.
Moj je prijedlog da gore negdje ili u Rajskoj ili jos bolje gore iznad onog restorana kod Olimpika naprave neki zimski parkic za djecu
kao i za one totalne ski pocetnike - u Rajskoj se dosta ljudi uci skijati (samostalno po prvi put) koliko sam vidio.
Mislim da za to ne treba puno novaca, vec samo dobra ideja i odgovarajuci prostor, cak sam siguran da bi se to mogli i isplatiti
u nekom periodu, jer kad pogledate recimo neku igraonu za djecu, djeca se igraju (igraona se placa-ovo na Jahorini SE NE BI SMJELO NAPLACIVATI!!!)
a roditelji sjede u prostoru ispod i uglavnom se nesto pijucka u tom restoranu. Ako bi to bilo i gore sigurno bi bilo interesa
i od roditelja a i djece
Eto ako treba idejni projekat tu sam ;D

brera


otrov

upravo tako ... daleko od toga da djeci treba zabraniti sankanje .. cak sta vise mislim da kod zelje moze da im se ogradi jedna fina stazica za sankanje pa i pravljenje snjegovica, ali samo zaogradjeno kako bi otklonili mogucnost nekih vecih i vrlo mogucih nezgoda koje su na tom djelu realnost ako se nesto ne uradi .. takodje mislim da jahorina ili neki privatnik treba da razmisli o pravljenju vrtica za djecu!!!
a brera svi znamo da tim na motornim ego ne bi bio odradjen ako ne voze tako gdje ih neko ne bi vidio, ali kao sto rekoh tako je bilo i sa skuterima na moru pa sad sve fino funcionise .. nema da ti sad vozi po glavi i da ti ugrozava bezbjednost praveci od tvoje glave neke cunjeve ili kapije 
share it with friend or two

banes

Gledam mapu, vidim da su staze obele¾ene zelenom,crvenom i plavom bojom (ima i tri crne).E sada da li je zelena blaga staza ili je to plava ?

ika87

Quote from: banes on 06 February, 2012, 12:44:43
Gledam mapu, vidim da su staze obele¾ene zelenom,crvenom i plavom bojom (ima i tri crne).E sada da li je zelena blaga staza ili je to plava ?

Zelene su dvosedi ,plave su ti lagane!

MiKuLa

Nekad je za skijanje trebalo snijega, sad ga eto ima i preko glave. A sad ispade da nam fale informacije. Eto dokle smo dogurali u ovom digitalnom dobu.

Pezo

Kamena dob nije pro¹la jer bi nestalo kamenja...

Libellula

Nekoliko puta mi se desilo da mi, niotkud, motorne sanke presijeku stazu.
Ne znam kakvo je sad stanje posto ove godine nisam uspjela doci,
da li se postuju pravila,
iskrena da budem ja obozavam da skijam gore, ali
od ovog me strasna jeza uhvati i nekako se kao skijas osjecam nezasticenom u tom smislu...

Takodje se slazem da treba odvojiti neki prostor za sankanje, dovoljna je dobra volja, povrsine ima
i da privatnici imaju koristi od toga davno bi to bilo napravljeno... moze se i naplacivati ako neko vodi racuna o tome,
i ako postoji komfor za roditelje, svako ce za djecu platiti i bice miran...