• Welcome to Jahorina - ski & board zajednica - Forum.
 

News:

Team VIP Jahorina Vas poziva na diskusije vezane za Jahorinu, skijanje, smjestaj, vrijeme, Vasa iskustva... Dobrodosli na web portal Jahorine!

Main Menu

Nesreca na Jahorini - Slovenski paraglajderi uletili u minsko polje

Started by Ⱨᕕ尺ɨ丂۝₦(° ͜ʖ ͡°), 30 October, 2011, 15:07:44

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

HeAd

╔╝╚╗♫╚╣║║║║╔╣╚╗╔╣║♫║
╚═♫╝╚═╩═&#9 Nikad ¾irafa neæe biti top! https://youtu.be/tq_jiVdP0p4

kasper79

Quote from: skiDeki on 31 October, 2011, 08:36:41
NA SEVERNOJ PADINI JAHORINE NIJE BILO RATNIH DEJSTAVA TAKO DA NEMA RAZLOGA ZA BILO KAKVU BRIGU O BEZBEDNOSTI NA SKIJALISTU, ZNACI NEMA MINA, ZAOSTALIH PROJEKTILA..... JEDINO JE STRADAO VOJNI OBJEKAT NA VRHU ALI ON JE POGODJEN IZ VAZDUHA[/color]
Ovo nije baš sasvim tačno. Ima ih i na sjevernoj strani ali nema na skijalištu koliko ja znam. Iznad hotela Rajska dolina nalaze se vojni objekti i magacin. Prostor iza hotela oko magacina je bio miniran i čistačica koja je radila u studentskom domu koji je bio smješten u tim objektima je nagazila na paštetu 50 metara od studentskog doma čuvajući koze. Tada je izdato upozorenje studentima da još ima nekoliko poteznih i pašteta koje nisu uklonjeni jer je plan postavljenih mina izgubljen. Strogo je bilo zabranjeno šetanje i udaljavanje van utabanih staza iza studentskog doma. Zatim su došli demineri(mislim Kojićevi) i lafo čistili mine tamo gdje se godinama igralo lopte (poslije rata), totalno utabana livada a tamo gdje su mine (gdje nam je lopta često znali otići, dok nismo imali pojma o minama i oko magacina, nisu ni primirisali). Nakon tog nemilog događaja, trakama sa natpisom mine bio je obilježen i prostor sa desne strane puta oko jedan kilometar prije osmica iz pravca Pala.
Mislim da je krajnje neodgovorno ponašanje nadležnih što ne postoji Mapa postavljenih mina u svakom hotelu i na javnim mjestima jer veliki broj posjetilaca šeta po Jahorini ljeti a pojma nemaju da postoje mine. U svakom slučaju, ovakvo bahato ponašanje odgovornih podliježe i krivičnoj odgovornosti.

vip-jahorina

prostor oko kasarni je djelimicno bio i prije rata miniran. To je bilo u slucaju zene sa ovcama. Mina je bila stara, a ne ova, jer se tu nisu postavljale mine za vrijeme rata.
I ovdje na liticama juznih obronaka Jahorine su postavljene tek kad je jednim slucajem doslo do puskaranja. Onda se odlucilo tu da se postavi. Zasto nije deminirano, ne znam. U svakom slucaju, taj potez je na granici Rep. Srpske i Federacije, i mislim da bi tu velika svadja ko je nadlezan. Ja mislim cak da smo momka spasavali iz federalnog dijela.

Dobio sam informacije direktno iz ambasade, da Simon (povriedjeni) nije nimalo dobro i da je u toku organizacija prebacivanja u Ljubljanu

Radiohead

Quote
Tada je izdato upozorenje studentima da još ima nekoliko poteznih i pašteta koje nisu uklonjeni jer je plan postavljenih mina izgubljen.
Quote

a majko mila, da je bio plan zakopane stare devizne stednje to sigurno ne bi izgubili, fakat smo posebna vrsta budala (da sad ne kudim samo jednu stranu, toga je bilo u cijeloj BiH koliko hocete...


HeAd

Ja znam do jahorinski kafana da mi je deminirano ostalo me neinteresuje  :o
╔╝╚╗♫╚╣║║║║╔╣╚╗╔╣║♫║
╚═♫╝╚═╩═&#9 Nikad ¾irafa neæe biti top! https://youtu.be/tq_jiVdP0p4

kasper79

Quote from: vip-jahorina on 31 October, 2011, 11:46:31
prostor oko kasarni je djelimicno bio i prije rata miniran. To je bilo u slucaju zene sa ovcama. Mina je bila stara, a ne ova, jer se tu nisu postavljale mine za vrijeme rata.
I ovdje na liticama juznih obronaka Jahorine su postavljene tek kad je jednim slucajem doslo do puskaranja. Onda se odlucilo tu da se postavi. Zasto nije deminirano, ne znam. U svakom slucaju, taj potez je na granici Rep. Srpske i Federacije, i mislim da bi tu velika svadja ko je nadlezan. Ja mislim cak da smo momka spasavali iz federalnog dijela.

Dobio sam informacije direktno iz ambasade, da Simon (povriedjeni) nije nimalo dobro i da je u toku organizacija prebacivanja u Ljubljanu
Mislim da je bilo rečeno da su iz posljednjeg rata tj. na početku samom ili neposredno prije, a da su potezne postavljene reonu iza osmatračnice negdje. Ali je skroz nebitno iz kojeg su rata i veoma je bitno da se narod upozori da taj dio nije bezbjedan i da se postave jasno vidljiva upozorenja (na javnim mjestima i u hotelima, da se podigne svijest o tome) jer zamisli da neko zaluta a posebno djeca. A ko će ih skidati neka se kasnije dogovore samo nek fizički obilježe ta područja.


HeAd

╔╝╚╗♫╚╣║║║║╔╣╚╗╔╣║♫║
╚═♫╝╚═╩═&#9 Nikad ¾irafa neæe biti top! https://youtu.be/tq_jiVdP0p4

brera

Jel ti treba prevod?  ??? Èekaj da se Hare pojavi.  hug:( Pomenuo sam ga barem dva puta. :bravo::(


loop

allways stand sideways!


DarkoN

ljudi spremite opremu, veliko ce nevrijeme biti. ima da padne bar 2 metra snijega, ne desava se cesto da brera pohvali hareta  (:smijeh: (:smijeh: (:smijeh: (:smijeh:
Jedva cekam da se svrsi ljeto, dosta mi je vrele klime, zbogom more, zbogom more odoh u planine...


Ⱨᕕ尺ɨ丂۝₦(° ͜ʖ ͡°)

Quote from: DarkoN on 31 October, 2011, 17:37:45
ljudi spremite opremu, veliko ce nevrijeme biti. ima da padne bar 2 metra snijega, ne desava se cesto da brera pohvali hareta  (:smijeh: (:smijeh: (:smijeh: (:smijeh:

(:smijeh: (:smijeh: (:smijeh: (:smijeh:  BRERA citaj ovo, nezna on kakve sam ja pohvale dobio kad sam isao u drva (:smijeh: (:smijeh: (:smijeh: ali da se bacio vise na izvorni srpski jezik bilo bi (povalio me brera)