• Welcome to Jahorina - ski & board zajednica - Forum.
 

News:

Team VIP Jahorina Vas poziva na diskusije vezane za Jahorinu, skijanje, smjestaj, vrijeme, Vasa iskustva... Dobrodosli na web portal Jahorine!

Main Menu

Bord

Started by smislo, 04 January, 2015, 12:35:59

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

smislo

Nesto mi cerka tupi da hoce da pocen da bord-a? Posto joj je uskoro rodjendan mozda dobije bord... Ja nisam nikad stao niti cu a niti se sta razumijem u to... sta je bitno prilikom kupovine, kako se gleda duzina i ostali parametri za snowbord?

dugokontov

Ako ce boardati po nasim planinama, onda ti se ne isplati puno ulagati u dasku, jer ce se lako isparati. Tako da nju smatraj kao potrosnu robu. Kupi kvalitetnije vezove i buce.

Sama daska ti ne smije biti visa od brade. Ja sam visok 179cm i imam dasku 158 cm. Supruga mi je visoka 169cm i daska joj je visine 149cm. Meni je daska super za cjelca, ali bi mi mozda odgovarala manja za dobro utabane staze.

Imas vise vrsta daski. Za pocetak bih ti preporucio da uzmes all-mountains dasku, posto sa njom mozes voziti bilo gdje. Za izbor daski imas par linkova na internetu. Pogledaj npr ovaj http://www.rei.com/learn/expert-advice/snowboard.html.

Sto se vezova tice, recimo da imas dvije vrste vezova: standardne i flow in. Ovi drugi ti omogucavaju da se brze zakopcas i odkopcas, ali su generalno malo teze. Ja imam standardne i sasvim sam zadovoljan sa njima. Isto kao i kod daski i ovdje na internetu mozes naci razne clanke kako odabrati vez. http://www.rei.com/learn/expert-advice/snowboard-bindings.html. Ja da budem iskren, kada sam kupovao prvi board, uzeo sam vezove u koje mije mogla buca. To mi je bio jedini kriterij (:

Za buce ti samo mogu reci da uzmes nove, nikad polovne i da te ne zulja noga u njima. One su mnogo komotnije od pancerica, pa nemas puno brige oko toga koja je cvrstoca, da li se lako kopcaju i tako to. Dkle, samo nek je nova i ugodna.

Znam da nisi pitao, ali obavezno kacigu kupiti. Dok ucis boardati moras se doooooobrooo napadati. A padovi su dosta drugaciji od skijaskih i nerijetko se zavrsi na glavi. Ja npr nikog ne ucim boardati ako nema kacigu. To je bas minimum zastite. A ako tek ucis boardati ne bi bilo lose imati i neke stitnike za koljena (od odbojke ili bicikla). Jer ne pocetku board mozes zaustaviti samo na dva nacina: padom na guzicu ili padom na koljena.

smislo

Hvala Dugokontov...

toksin

Pozdrav imam par novih bordova sa vezovima ako kome treba neka se jani na email
Drknez1@
Hotmail.com