• Welcome to Jahorina - ski & board zajednica - Forum.
 

News:

Team VIP Jahorina Vas poziva na diskusije vezane za Jahorinu, skijanje, smjestaj, vrijeme, Vasa iskustva... Dobrodosli na web portal Jahorine!

Main Menu

Stanje na Jahorini 2015 - 2.dio

Started by vip-jahorina, 06 January, 2015, 15:42:36

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

nemanjus

Hm, mo¾da si u pravu za Norve¾ane, tu nisam 100% siguran, stekao sam takav utisak jer su jako sliène prognoze sa ETA2 modelom. ©to se tièe snow-forecast, oni sigurno koriste GFS model, a w2u daje prognozu po sva tri modela, pogledaj u gornjem desnom uglu, da ne lepim screen shot sad :)
https://www.youtube.com/watch?v=nj5qoV7dmWA&feature=youtu.be

vip-jahorina


Sinke

@Nemanja

Sigurno sam u pravu za Norvezane  ;)) tj. Norveski meteoroloski institut jer to im pise na sajtu :). Za snow-forcast si ti u pravu, delom. Postoji samo nekoliko institucija na svetu koje daju ozbiljnu globalnu dugorocnu vremensku prognozu. Jer ti za istu trebaju najmocniji superkompjuteri koji imaju dovoljno snage da vrte numericke modele cele atmosfere planete Zemlje.
Svi ostali recikliraju te podatke ili samo kopiraju.

Snow-forcast koristi prognoze americkih drzavnih meteo agencija NOAA i National Weather Service. Stim da gotove podatke koje dobiju, sami obrade na svojim racunarima sa ciljem da daju sto precizniju prognozu sneznih padavina. To je njihov fokus, sneg.
Ako ne gresim oni koriste GFS model da dobiju preciznu raspodelu temeperatura po nadmorskim visinama, to je jaca strana tog modela koji je zamisljen da sluzi pilotima. A onda te podatke o temeraturi oni ukrstaju sa drugim podacima iz nekoliko NOAA modela o padavinama.

ETA model nije vise toliko zastupljen, tj. ne koriste ga najjace meto institucije, sto ne znaci da je los. Nisam siguran odakle W2U vuce ETA podatke, ali daje ok lokalnu prognozu, bar zimi. RHMZ Srbije koristi WRF-NMM i ETA model za dugorocne meteograme.

Da ne davim dalje o ovome, jer sam samo laik, u zakljucku dovoljno je pogledati prognoze na ovih nekoliko sajtova da zakljucite koji ce biti dugorocni trend promene vremena. Kada kazem dugorocni, mislim ne duze od 5-6 dana, jer nakon toga niko nije pozudan.
A kada kazem trend mislim na trend i smer promene trenutnog vremena. Sto se tice konkretnih parametra tj. kolicna padavina, temperature, jacine vetra, itd. one su nepouzdane u dugorocnim prognozama.  

Evo ja sam sad pustio simulaciju atmo kretanja americke agencije NOAA/ National Weather Service po modelu GFS Europe. Na Jahorini po americkim superkompjuterima nece biti juga u subotu i nedelju :). U subotu severac preko noci se menja u zapadni, u nedelju ce biti nesto zapadnog vetra koji ce doneti vise temperature, u ponedeljak hladni severac, a tek u utorak kratkotrajni jugo ali niskog intenziteta.

@ vip
(Y)


Relaxx

Pozdrav za sve forumase. Dosta dugo pratim ovaj forum i moram priznati da sam odusevljen koliko se korisnih informacija ovde moze jaci. Svaka cast:). Vec 10-ak godina (sem prosle) skijam na Jahorini i ne bih je menjao ni za jednu drugu planinu. Po komentarima vidim da ove godine situacija nije losa pa sam resio da dodjem u petak na 15-ak dana i nadam se dobrom skijanju.
Srecno Badnje vece i Bozic.
Pozdrav

brera


HeAd

Sutra ce biti najjaci dan od pocetka sezone...
╔╝╚╗♫╚╣║║║║╔╣╚╗╔╣║♫║
╚═♫╝╚═╩═&#9 Nikad ¾irafa neæe biti top! https://youtu.be/tq_jiVdP0p4

vip-jahorina

Quote from: Relaxx on 06 January, 2015, 20:07:30
Dosta dugo pratim ovaj forum i moram priznati da sam odusevljen koliko se korisnih informacija ovde moze jaci. Svaka cast:).

i ja se nekad zbunim sta sve saznamo ovdje, nakon 10 godina jahorinskog foruma

Relaxx

Alal vera  (Y)
Nego, postoji li neka kafanica na Jahorini gde se skupljaju forumasi? Ne bi bilo lose popiti po nesto  :bravo::(

SKIslo

Quote from: Relaxx on 06 January, 2015, 20:51:22
Alal vera  (Y)
Nego, postoji li neka kafanica na Jahorini gde se skupljaju forumasi? Ne bi bilo lose popiti po nesto  :bravo::(

to i mene zanima.  (PIVA)

vip-jahorina

skuplajli smo se prije, ali smo odlucili da kad tad napravimo svoju kafanu...
U principu ostaje nam jedino nase staro mjesto u royalu.

A kako stvari stoje, i ove godine cemo kao i svake do sada napraviti neku malu festo oko 15.2.
O tome su zaduzeni stariji forumasi. Imamo i jednu temu u forumu vezano za nase feste. Moram reci da su tu nastala prijteljstva koja se vec godinama njeguju, dodju ljudi sa svih strana bivse nam drzave, dva para su se vjencala - haretu je pobjegla mlada  (:smijeh:

Jancek

e pa gdje je majostre hare ? Nema ni rijeci od njega ove godine ...  :DD

mijat


nemanjus

https://www.youtube.com/watch?v=nj5qoV7dmWA&feature=youtu.be

jednostavan41

svim pravoslavnim vjernicima zelim sretno badnje vecer i sretan bozic
da znam - znao bi

jednostavan41

jednostavan41 i 8 gostiju gleda ovu temu...........izgleda da su svi forumasi il na zicama il odmaraju od praznovanja.........  niko nista od sinoc od pola jedan nije upiso na forumu
da znam - znao bi