Pozdrav Gost

Stvarna cijena Booking˖com-a

• 6 Odgovora
  • 6515 Hitova

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

*

Pepo

• **
  • 20
« u: 22 Studeni, 2015, 11:30:05 »
Veoma je jednostavno rezervisati hotelsku sobu preko stranica kao što je Booking˖com ili TripAdvisor. Ali oni nisu tako jeftini kao što se prikazuju. Astronomske provizije koje oni naplaćuju hotelima koji sa njima posluju, plaća gost kao krajnji kupac, znači vi.

Kako to funkcioniše? Gost želi da rezerviše sobu. Ode na internet i opcija koja mu se prva nameće je Booking˖com. Međutim, svi interesantni hoteli na listi u željenom terminu su nažalost popunjeni. Možeš zamisli, nevjerovatna gužva. Kakva šteta. Bilo je samo nekoliko opcija sa paprenim cijenama. U stvari nisu svi ti hoteli popunjeni, niti je to zadnja slobodna soba koju nude kako to često piše. To se samo tako čini.
Oni koji znaju šta se iza svega ovoga krije žele da ostanu anonimni. Hotelijeri koji se usude kritikovati Booking˖com, rizikuju. Booking˖com sa svojim moćnim prijateljima zna kako da ih pronađe. I da im život prilično zagorča.

Evo kako to počinje. Hotel obično postavi dio hotelskih soba na raspolaganje za rezervaciju na Booking˖com, na primjer, deset od ukupno dvadeset soba. Obično sobe koje imaju slabiju prođu. Ostale bolje sobe hotelijer čuva za svoje stalne mušterije i goste koji direktno rezervišu, sa hotelom. Kad su tih deset soba rezervisane preko Booking˖com, sledeći potencijalni gosti dobijaju obavijest da hotel nema više slobodne sobe. Ovaj hotel je pun, misli gost. Dok u stvari ima još ima deset eventualno slobodnih soba.
U suštini Booking˖com prisvoji (ukrade) ime hotela i pristupnost preko web-a. Ako tražite na Googlu naziv hotela plus odredište, vi ne možete pronaći hotelsku web stranice na vrhu liste rezultata. Na vrhu je www˖Booking˖com/ime_hotela, uključujući i stranice Villas˖com, Hotels˖com, Agoda˖com i ostale slične stranice koje su u vlasništvu Booking˖com ili turistički portal TripAdvisor, a zatim dole negdje web stranica hotela. Rezervacija na vrhu je plaćena Googlu. Oni su Googlova najveća mušterija.

Ljudi misle da je rezervacija preko Booking˖com besplatna (najbrža, najsigurnija, najbolja, naj...). Ali nije besplatna. Besplatno ne postoji. Hoteli plaćaju u najboljem slučaju 15% a najčešće 25% od cijenu ostvarene rezervacije Booking˖com-u. Hoteli uračunaju proviziju u cijenu sobe. Tako kupac posredno plaća proviziju. I na taj način vodeći webportali za rezervacije prave, uz parolu 'najniže cijene', hotele ne jeftinijim, nego znatno skupljim.

Tužna istina je da hotelu nakon poplaćanih računa, troškova energije i poslovanja, otplate investicija, plaćenog poreza, ostaje za plate i dobit manje nego što je čist dobitak koji Booking˖com dobiva čisto uplaćenio na strani bankovni račun, a da pritom nije u hotel ništa uložio niti je snosio ikakav poslovni rizik. Uz to Booking˖com ne plaća ni jednu marku poreza u BiH. Čak je obrnuto. Posredno Booking˖com uzima proviziju i na iznos koji hotelijer na ime poreza plaća državi, kao i na ostale troškove.

Smatram da se ovaj forum profilisao dugogodišnjim marljivim radom u unapređenju razvoja turizma na Jahorini. Veoma je pozitivno da se razvio lokalni turistički subjekt koji je sposoban da udruži manje kapacitete te ih potpomogne u poboljšanju usluge i marketingu. Time prihod ostaje maksimalno u lokalnoj zajednici koja je najviše i rada i kapitala dala za razvoj, a tako će (što se tiče rada i kapitala) da ostane i u budućnosti.

S toga mene lično čudi da ne postoji zainteresovanost za ovu temu, ili se možda radi o izbjegavanju i blokiranju ovakvih tema. U međuvremenu je Booking˖com duboko zagazio i zagrabio Jahorinu. Sa malo rada i malo kapitala turističke pare već uveliko odlaze na strane račune, dok OC grca u kreditima i moli milost od vlade, ili preneseno od svih nas malih građana-poreznika.

*

Pepo

• **
  • 20
Odg: Stvarna cijena Booking˖com-a
« Odgovori #1 u: 23 Siječanj, 2016, 20:51:35 »
Domen Jahorina.com je bila kupljena prije gotov 16 godina, 2000. od strane nekog pametnjakovica iz Sarajeva koji je čekao pravog kupca i ništa pametno sve ove godini sa tom domenom nije uradio. I taj kupac je izgleda došao. domena je prešla u ruke Booking˖com
Kao i Putovanja˖com
kao i ....

I sve tako.

« Odgovori #2 u: 27 Siječanj, 2016, 17:49:57 »
Ja se sjecam kad smo uzimali domenu jahorina.org da je jahorina.com bila jedina zauzeta domena. I koja nije nikad zazivjela.
Koliko se sjecam, cijena za koju je prodavao domenu je bila oko 100.000 KM ....

Bokking.com sa svojim nacinom rada jos uvijek nije bas zazivio ovdje a nadam se da i nece.

*

Sinke

• **
  • 98
« Odgovori #3 u: 02 Veljača, 2016, 21:07:45 »
interesatno je pročitati iskustva sa booking.com sa vaše strane, tj. sa strane hotelijera i vlasnika smeštaja.
oduvek sam se pitao koje su provizije i kako posluje booking sa druge strane.

sa strane korisnika, ja imam samo reči hvale za booking, jednostavno se pronalazi smeštaj, još jednostavnije bukira.
svaki smeštaj sa nekim stažom na booking-u ima recenzije gostiju iz kojih se bolje informišete o smeštaju nego sa bilo kog zvaničnog sajta.
najveći broj smeštaja preko njihovog sajta sam rezervisao u inostranstvu, od pre par godina i po srbiji. 

sto se tice provizija nikada ja kao gost nisam platio provizije koje padaju na teret hotelijera. pa nema potrebe iznositi tvrdnje koje nisu tacne. cak sta vise kada sam pronalazio smestaje preko booking-a kod nas, cesto bih licno pozvao telefonom taj isti smestaj da se raspitam za cene (kapiram da booking uzima neku proviziju), a nikada nisam dobio nižu cenu nego preko booking, već upravo obrnuto.

prosle godine sam uzeo smeštaj u jednom apartmanu koji nije imao ni jedan review, ja sam prvi napisao i to vrlo detaljno i objektivno, nakon toga im je skočio broj rezervacija, pa su me sledeći put častili jer im je krenuo posao preko neta.

naravno kao i sve korporacije imaju negativne strane pre svega gaze male biznise koji se bave istim poslom kao booking. oni koji planiraju da prežive booking moraju više da se potrude i postanu bolji, da razmisljaju kako i sta da ponude sto ne postoji na booking-u. moraju da smisle i realizuju neku prednost koja će privući online korisnike.

ali pokusati da sprecite turiste da koriste tako mocan i oproban servis, je u rangu pokusaja da se ljudi uplase da ne koriste elektricnu energiju.
tek će da dođu generacije koje će isključivo tako tražiti smeštaje, ko se od hotelijera sad uspava, biće pregažen.

*

HeAd

• 4332
« Odgovori #4 u: 02 Veljača, 2016, 21:41:46 »
Pre par godina sam rezervisao hotel Lavinu preko bokinga skroz povoljno. Valjda zaboravili javiti ovima da dignu cijene :bravo::(
╔╝╚╗♫╚╣║║║║╔╣╚╗╔╣║♫║
╚═♫╝╚═╩═&#9 Nikad žirafa neće biti top! https://youtu.be/tq_jiVdP0p4

« Odgovori #5 u: 04 Veljača, 2016, 10:43:54 »
Nasi partneri su imali par "okrsaja" sa bookingom i otprilike tamo gdje su djelovali se nije bas buking com proslavio. Ja kao vlasnik objekta nikad nebi dao svoj objeklat bookingu da mi iznajmljuje.

Ima jos jedna strana tu. Preko bokinga ces sigurno imati realne izvjestaje sa lica mjesta, nezavisne kamere, forume, meteoroloske stanice i svu ovo komunikaciju ... Bukirao bi smjestaj i dosao da beres sarene cvjetice :-)

« Odgovori #6 u: 05 Veljača, 2016, 15:14:48 »
Meni je korektna saradnja sa booking.com i dolazi mi baš dosta ljudi preko njih