• Welcome to Jahorina - ski & board zajednica - Forum.
 

News:

Team VIP Jahorina Vas poziva na diskusije vezane za Jahorinu, skijanje, smjestaj, vrijeme, Vasa iskustva... Dobrodosli na web portal Jahorine!

Main Menu

Jahorina i Sarajevo

Started by Radiohead, 24 November, 2015, 08:56:44

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Radiohead

Evo teme, pa hajde da cujemo prvo od VIP-a sta ima za reci...

baksuz

Rodjeni Sarajlija...citav zivot ovdje i apsolutno mi je Jahorina ispred Bjele... za svoj novac hocu da imam sto bolju uslugu,a tu je Jaha daleko ispred... samo uzmi vertikalni transport mimo ostalog i bice ti sve jasno. A sto se tice Sarajlija koji preferiraju Bjelasnicu,radi politike,ja ih i ne poznajem bas previse. Vise o tome pricaju oni koji uopste ne idu na planine. Poznajem doduse par ljudi koji preferiraju Bjelu cisto radi staza..strmije...al ljudi idu i tamo i ovamo isto kao i ja...
Pozdrav svoj raji..nadam se slicnoj sezoni ko protekloj... :-)


dugokontov

Bjelasnica ima stazu na kojoj se odrzavao Olimpijski muski spust. Ta staza je tehnicki zahtjevnija, duza i strmija od bilo koje staze na Jahorini (dok ne se ne osposobi zenski spust, ako se to ikad i desi). Pored toga, po mom misljenju, Kolijevka na Bjelasnici je najbolja staza za pocetnike skijase i bordere. Ako tome dodamo da iz centra sarajeva treba manje vremena da se dodje do Bjelasnice, te da je cijena karata zadnje dvije sezone osjetno manja nego na Jahorini, ne moze se reci da Bjelasnica nema nekih prednosti nad Jahorinom.

Jaha im bolji vertikalni transposrt, veci izbor staza, sirina je planine (voznja po cjelcu), raznovrsnija gastro ponuda, mnogo manje guzve na liftovima.

Stoga, mogu reci da razumijem ljude koji idu na Bjelu. Ja barem ne znam nikoga ko tamo ide zbog politike ili nacionalizma (mozda stoga sto ne se ne volim druziti sa takvim ljudima). Ipak, licno, vec 5-6 godina biram Jahu i sve su prilike da cu tako i nastaviti u narednom periodu. Ali i pored toga svake godine odem na Bjelasnicu par dana i bude mi lijepo (do 12h, kada pocne guzna na trosjedu) (:

Ja bih bio vrlo sretan kad bi se sezonska karta mogla koristiti i na Jahorini i na Bjelasnici. Ili cak da postoji varijanta da ostanu sezonska za Jahorinu i sezonska za Bjelasnicu, ali da postoji malo skuplja koja se moze korisitit na obje planine.

armangsb

Takodjer sam rodjeni sarajlija i uvijek mi je Jahorina ispred svih drugih planina. Jeste malo skuplja ali brate i vrijedi. Od samog tog vertikalnog transporta, do uredjenja staza, broja istih, gostoprimstva... Ma mogao bih do sutra nabrajati. Sto se tice vremenski do Jahorine, meni treba do Jahorine tacno 20minuta  iz centra Sarajeva dok mi do Bjelasnice vjerujem treba malo vise ipak :)

Slazem se, ti sto ne idu radi politike/nacionalizma vjerujem da uopste i ne idu na planine.

Kako je krenulo sezona ce da bude vrh :)

bakica

Quote from: baksuz on 24 November, 2015, 10:22:35
Rodjeni Sarajlija...citav zivot ovdje i apsolutno mi je Jahorina ispred Bjele... za svoj novac hocu da imam sto bolju uslugu,a tu je Jaha daleko ispred... samo uzmi vertikalni transport mimo ostalog i bice ti sve jasno. A sto se tice Sarajlija koji preferiraju Bjelasnicu,radi politike,ja ih i ne poznajem bas previse. Vise o tome pricaju oni koji uopste ne idu na planine. Poznajem doduse par ljudi koji preferiraju Bjelu cisto radi staza..strmije...al ljudi idu i tamo i ovamo isto kao i ja...
Pozdrav svoj raji..nadam se slicnoj sezoni ko protekloj... :-)

Taèno 

Radiohead

Ako pricamo o preferenciji skijalista cinjenica je da vecina Sarajlija (starih, novih, sutrasnjih...) preferira Bjelasnicu. Mislim da se to moze promijeniti, ali da ipak trebaju ljudi sa Jahorine uciniti znatno vise. Pogotovo, evo sto rece ovaj jedan clan ''agresivni marketing'' i slicno.... (u Sarajevu OC jahorina kao nositelj ponude nema svoje predstavnistvo ili neku kancelariju, (Termag, Board, Vucko su to iskoristili i godinama kupe kajmak po toj osnovi). Ovdje vidim ljudi sa Jahorine kontaju da je to tako, ali zaustave se na tome sta ces tako je, mi tu nista ne mozemo. Mislim da tu nije stvar te nacionalne, politicke li sta ja znam kakve podijele, vec ima i dosta stvari koje se trebaju posmatrati drugacijim pogledom.
Ne moramo govoriti o nekom spajanju ljudi, suzivotima i ostalim glupostima,dakle cisto trzisno i ekonomski. Jbg ko ide na Hvar ili Orebic da se spaja sa nekim lokalnim domorocima, ides da pokvasis guzove dok imas fasunge koje si ponio i voz nazad

vip-jahorina

Jahorina i Bjelasnica u sprotsko-rekrativnom su dva svijeta, uvijek bila.
Podobro prije rata, dok jos nije bilo danasnjih podjela, kao skijaska planina je postojala samo Jahorina. Bjelasnica je "napravljena" za potrebe olimpijade.

Mogu vam staviti slike svog dede kako jos tamo s pocetka 30ih godiona proslog vijeka skija na Jahorini i to sa svojom ekipom sa Bistrika. Mogu vam pricati sta mi je on kao i mnogi drugi pricali o Jahorini, Trebevicu, Crepoljskom ...
Ja se ne sjecam apsolutno nikoga iz Sarajeva da je isao stalno na skijanju na Bjelasnicu, osim sporadicnih odlazaka, koje i sam i ja s vremena na vrijeme prkatikovao. Naravno, ljudi koji su geografski bili blize Bjelasnici, su gravitirali Bjelasnici, uglavnom.

Velika vecina mojih poznanika i prijatelja iz Sarajeva dolazi u 80-90% slucajeva na Jahorinu. Ali ako me neko ubijedi i kaze da one guzve koje su na Bjelasnici prave ljudi kojima je bolje na Bjelasnici nego na Jahorini, skiadam kapu odmah.

Jahorina je ljepsa, sigurnija, pitomija ... druzenje je puno bolje. I ja odem na Bjelsnicu da vidim sta se desava, ali svaki put se vratim razocaran.

MIKY


Radiohead

Mislim da nije bit teme u tome koja je planina bolja, ljepsa ili sta ja znam. Realno to smo zakljucili sve je na strani Jahorine, ja sam naucio skiijati na Jahorini i skijam zadnjih 6-7 godina tamo. A na kraju o ukusima se ne rapravalja, tako da je i nebitno sta je ljepse..
Ono sto je pitanje je kako na Jahorinu privuci vise gostiju iz Sarajeva? Znam ja da postoji ''baza skijasa'' iz Sarajeva koji bez razmisljanja dolaze na Jahornu. Oni ce dolaziti i to po meni ne treba da bude maksimum koji se moze postici. Po ovome sto pisu lokalni ljudi sa Jahorine mislim da ne postoji neki dodatni nacina/interes da se to uradi. Sve se svodi na to ko hoce neka dodje ko nece on i nemora, ne zna sta propusta...

bakica


smislo


vip-jahorina

OC redovnio cita ovaj forum  ole

Bakice, malo moras pored stvari po redu.
OC Jahorina bastini vertikalni transport i uredjuje staze. Ali nikakve veze nema sa gradjnom objekata. To je na republickom nivou, cak ni u opstiti Pale se ne odlucuje o tome ko sta smije graditi ili ne.
Kako je kod nas sve ovako kako jeste, onde ne vidim mogucnost da OC nekome nesto zabrani.

Sto se tice novih staza, to je najmanji proble, samo sto treba strasno puno novaca. A njih trenutno niti OC ima a mislim da ni valda nesto nije u izobilju, u svakom slucaju nije voljna bilo sta ulagati u Jahorinu.

Radiohead

Ta ''spica'' se dogodi oko Nove godine (ako i ma snijega) i januar, ostatak je Jahorina nepopunjeno skijaliste. Realno nekima je to i super, evo ja sam lani (a i one sezone kad je bilo 2m snijega) u martu skijao sa 10tak ljudi na cijeloj planini...
Vezano za temu, hoteli i app smjestaj vjerovatno u spici popune sezonu sa stranim gostima i tu zavrse ponudu. OC tu i tamo proda koju stotinu karata vise i gotovo. Za masovniji dolazak i posjete na dnevnoj bazi trebat ce puno vise uloziti u promociju i usluge...ALi pitanje je koliko vidim da li ima interesa za tim??
Sve to ide uporedo jedno sa  njim, ne moze se govoriti o prosirenju staza kad imas rupe u posjeti gdje u 2/3 sezone kapacitet iskoristenosti vertikalnog transport daleko ispod isplativog.

vip-jahorina

prilcno razumno misljenje.
Termag je dosta ulozio u reklamu u Sarajevu i mogu vam reci da je poklopio sve ostale. skori svi iz grada hrle u Termag ili Kolibu.
Naravno, Termag je u takvoj poziciji da vecina bez reklame bi otisla na klopu i pice u termag, ali svi seminari, svi politicki satsanci, pa i vikendi van sezone su popunjeni sa gostima iz Sarajeva.

Jedan dobar primjer.
Ja znam da nas sajt svako jutro ima ogroman broj, u sezoni reciom i po 10-15.000 posjeta iz grada. Interes je tu, ali treba na tome i dalje raditi.