Dobro je što se ne slažemo, bar na papiru, inače diskusija ne bi imala smisla :).
Alternativa ima vise. Najjednostavnija je da se politka iskljuci iz OC-a. Tada bi i polupismen covjek mogao napraviti u kratkom perdiodu nesto od OC-a, a ne strucni ljudi.
Ovo je nemoguće. Ne postoji ni jedna državna ili poludržavna kompanija na svetu koja je isključena od politike i političarenja. To će uvek da važi za OC kao i za SS koja su u vlasništvu Vlade Srbije.
Na kraju krajeva politika ima uticaja na sve privatne korporacije. Ono što treba da bude cilj je da politika pomaže, a ne da odmaže poslovanju, kao u slučaju OC.
Uprava OC bila profesionalna ili polupismena ne može ništa da uradi u situaciji kada je firma u blokadi i ima stravično velika dugovanja. Ako bi se OC prepustio realnosti tržišnog poslovanja i pravičnosti zakona, sutra bi skijalište Jahorina bilo zatvoreno i prodato na doboš.
Potencijalna akvizicija Jahorine od strane Vlade Srbije je pre svega politička odluka, finansijski je potpuno nepotrebna Skijalištima Srbije i Vladi Srbije. Ako SS dobije odrešene ruke da vodi skijalište kako treba, ako Vlade Srbije investira i ako ne bude opstrukcija u lokalu, Jahorinu čekaju mnogo bolji dani. Mnogo ako, ali to je najbolja opcija moguća za OC.
Nažalost malo ljudi zaista prati stanje na našim skijalištima, a kamoli stranim, zato je većina napisanog u ovoj temi potpuno van ravni realnog. Sama Skijališta Srbije ne posluju u plusu. Iako svake godine obaraju rekorde u broju skijaša i broju ski dana, skijališta zatvaraju godinu sa relativno malim minusom, jer sama servisiraju svoje velike kredite za infrastrukturna ulaganja.
Ipak kada se pogleda šira slika SS kroz turizam na Kopaoniku, Staroj planini i Zlatiboru donosi ogromnu zaradu u bužet republike i budžete lokalnih opština.
Vlada Srbije trenutno ima vrlo restriktivnu politiku ulaganja, gotovi projekti proširenja staza i novih instalacija na Kopaoniku na pauzi su do daljnjeg. SS može da investira samo ako nakon političke odluke Vlade i dodele sredstava iz republičkog budžeta. To treba da bude i najveća briga OC, da li će Vlada Srbije zaista odrešiti kesu za infrastrukturna ulaganja u vremenu kada je stopirala i postojeće projekte na Kopaoniku ?
Kopaonik nije i nece nikad biti konkurencija Jahorini, zapamti to. Kop ima u principu sve bolje, osim pozicije, staza, internacionalnosti, stepena brenda i sl. Npr.: nikad turisti iz Slo i Hr nece dolaziti u toj mjeri na Kop kao sto sad dolaze na pa cak i ovakvu Jahorinu. Onog momenta kad Jahorina bude imala strukturu orginizovanosti kao Kop, cisto sumnjam da ce skijasi zaobilaziti Jahorinu zbog Kopa. A i "oni sto se pokazuju" ce se opet vise htjeti pokazati i biti vidjeni na olimpijskoj planini nego na planini gdje je FIS trka vrhunac.
Ko zna skijati, nece vise nikad otici na Kopaonik, osim ako nije nesto dzabaka ili slicno. Na Kopaoniku se spustas, na Jahorini se skijas.
Prethodnih par godina svake godine skijam na Kopu i Jahorini, uz dužno poštovanje sa napisanim se ne slažem na toliko nivoa da me mrzi da pišem, a i ko bi to čitao :).
Više uživam u skijanju na Jahorini, ali Kopanik je svetlosnu godinu ispred u vrednosti brenda i poznatosti brenda u svetu, broju stranih turista, turističkoj ponudi skijašima i neskijašima, infrastrukturi, organizaciji, itd. Te prozivke a propo blagih staza na Kopu i toga da je Jahorina olimpijska planina su u rangu onih da pravi muškarci skijaju na Bjelašnici, a Jahorina je za žene. Ne živi se od prošlosti, već od turizma u sadašnjosti.
Sadašnjost je učinila ceo svet vrlo dostupnim. Ko traži izazovne staze za par stotina evra skija na FR Alpima, za koje su sve naše planine ravna livada. Jahorina kao i Kopaonik mora da se prilagodi novim pravilima igre. Lokalni skijaši su pre svega rekreativci i početnici - ponuda treba da se formira prema njihovim prohtevima...