• Welcome to Jahorina - ski & board zajednica - Forum.
 

News:

Team VIP Jahorina Vas poziva na diskusije vezane za Jahorinu, skijanje, smjestaj, vrijeme, Vasa iskustva... Dobrodosli na web portal Jahorine!

Main Menu

10 miliona KM odobreno za infrastrukturu Jahorine

Started by vip-jahorina, 05 June, 2008, 14:10:47

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Filipino

Ceska firma "Snowhill" je prije par dana zvanicno odustala od ulaganja predvidjenih 50 mil.€ na Jahorinu.
Razlog je neazurnost vlade Rep.Srpske.
Sada je navodno opet neki vid suradnje sa Srbijom u planu.
Vec ove sezone ski-pass sa Jahorine vrijedi i na Kop-u i obratno.
Dogodine treba biti ulozeno oko 5 mil.€ na Jahorinu.


alfa

Quote from: Filipino on 16 September, 2008, 21:42:34
Ceska firma "Snowhill" je prije par dana zvanicno odustala od ulaganja predvidjenih 50 mil.€ na Jahorinu.
Razlog je neazurnost vlade Rep.Srpske.
Sada je navodno opet neki vid suradnje sa Srbijom u planu.
Vec ove sezone ski-pass sa Jahorine vrijedi i na Kop-u i obratno.
Dogodine treba biti ulozeno oko 5 mil.€ na Jahorinu.


a koliko ce kostati teleportacija? ;D ;D ;D


gagi

to objasnjava zasto je poskupeo ski/pass...svi bi kupili jedan na jahorini,a koristili ga na Kopu gde postoje cetvorosedi,topovi za pravljenje vestackog snega,a mozda i uredjaji za teleportaciju... :o ;D
a mozda je poskupeo i zbog novog puta kroz Sator...ili fontane sa kruskom ispred Sporta

alfa

nekako sam znao da ce tema ODOBRENO 10 MILIONA KM ZA INFRASTRUKTURU NA JAHORINU  da se vrlo brzo pretvori u NABITI CENE DA BI SE UZELO 10 MILIONA KM OD TURISTA 3:(
slazem se ja da trebaju cene ici gore ali vidim da ce od novih stvari da nas saceka 5 novih bandera i 100 metara puta ;D ;D ;D

vip-jahorina

Kakao je Vlada RS BiH odobrila i dodatna sredstva za finansiranje infrastrukture Jahorine,
ja cu vam reci sta se radi, gdje su zapoceti radovi i kad se ocekuje kraj:
- Rasvejta od ulaza u Jahorinu (od Policije) do hotela bistrica na jednu stranu i drugu stranu do hotela kristal i na kraju do kuce Tomic.
- Rasvjeta kroz naselje Sator, stara je uklonjena i postavljena na nove betonske stubove.
- Kanalizacija kroz naselje sator je pri kraju gradnje (sve je jos raskopano), kolektori su postavljeni, da li ce uspjeti prikljuciti do pocetka zime je upitno, ali onda za slijedecu sezonu ce biti. Investicija je oko 2,5-3,5 mio. KM.
- Put kroz naselje Sator od parkinga kroz selo, tako da ce se rasteretiti glavna cesta. osim toga bit ce izgradjeni i dodatni parkinzi.
- Put od sarajevskog aerodroma kroz istocni dio grada, preko Trebevica te naselja Dvorista do jahorinskog platoa. Zavrsteka radova 2010. Investicija: ca. 10 mio KM.
- Sve zicare su ili se remontiraju. Jedna francuska i jedna austrijska firma ce preuzeti izgradjnu novih liftova i zica (sjedeznica), ali ove sezone je kasno te se ne usudjuju ulaziti u projekat izgradnje (na Jahorini je trenutno snijeg). zbog toga samo remont. Vrijednost investicije: jos se ne zna ali se predpostavlja oko 15 mio KM.
- jos smo u pregovorima sa telekomom oko postavljanaj kablovske televizije - idealno rijesenje jer pokriva ju se svi programi sa podrucja bivse juge.

Nista nigdje nije izraslo preko noci, ali trudom i radom jest kroz godine. Drzavni aparat nije tako lako pokrenuti, i kad se pokrene treba dosta vremena da se realiziraju neke odluku, dok prodje koz skupstinu, savjete, odbore itd. Mi smo Vam obecali da cemo sve uperiti u modernizaciju jahorine u cemu smo i uspjeli i uspijevamo dalje. Jahorinu necemo prodavati, niti èesima niti austrijancima niti bilo kome, "zlatne koke" se ne prodaju nego cemo sami pokusavati kroz kretide i druge nacine finansiranja obezbjediti da ovo bude kroz par godina ne samo ski ljepotica (sto vec i jest) nego i vrhunski, luxuzni ski centar a ipak prihvatljiv za djepove nasih gostiju.






Onill

Supre legendo vidi se da ne zivis ovdje...ovo je za ovaj nas region ogorman napredak...da zivis ovdje radovao bi se i ovome... :bravo::(
jbg...ovdje nista ne ide na ho ruk...bitno je da se krenulo pa makar i sa banderama:)


vip-jahorina

onill sto je rekao je tako. kod nas sve ide sporije nego vani, uvijek bilo i uvijek bice. ja razumijem supru i par entuzijasta (medju kojim sam i ja) koji bi preko noci svasta nesto promjenili.
na jahorini je bila jedna struktura vlasti (92.-2008) koja nija bas se trudila da se nesto promjeni i popravi. sad je tu nova struktura (od 4-5 mjseca). neposredno poslije toga je odluceno (skupstina i vlast RS-a) da se uloze neke pare u jahorinu. sad dolaze tu problemi. nije to drzava koja ima zalihe i tek tako izdvoji novac. ide se na neke prodaje, akcije i transkcije, pa se skupi neka lova (ne mojte mi samo sad o tome kako neki politicari stavljaju u djepove, stvarno nema smisla o tome raspravljati..), i onda dok dodje do nas, potraje sve to.
kad dodje, pocne se razmisljati sta i gdje ce se ulagati. pa onda se mora raspisati konkurs, a za to imaju regulative koje oderdjuju kako i sta. da li su one dobre ili - ustav se nece sigurno zbog nas mijenjati. sad vec imamo kraj 9. i nesto se vise zna, ali nije to tek tako:  ja pogodim sa djokom da mi napravi kucu za 50.000. "kad pocinjes?" "eto me u ponedjeljak", (pa onda dodje u srijedu). znaci sve ima svoje vrijeme. kad pogledate da se u jahorinu nije ulagalo od prije rata (sitne popravke i male investicije necemo mijesati), ovo je vise nego iskorak. ja sam zadovoljan, mada znam da bi moglo biti puno bolja - ali moglo bi biti i gore, zato je ovo napredak.


sto se tice poskupljenja: svi vi znate sta se dogdilo sa cijenema energije, koliko je sve poskupilo. to je sto se tice neophodnih poskupljenja. sto se tice cijena hotela - ljudi, to je iskljucivo privatni sektor, i nemoguce je nekom hotelijeru odrediti cijene. on i iskljucivo on sam odredjuje na osnovu, svoje kalkulacije ili intuicije svoje cijene. ocigledno ima tu kalkulacije jer se svake godine dizu cijene, a to znaci da je svake godine bilo malje-vise puno. da je i njima skuplje gorivo, drva, struja i voda - to svi znamo. samo cu vam reci da su nama za drva za grijanje vikendica skocile cijene za, ni manje ni vise nego za 100%. dobro, imali smo zalihe pa su cijene vikednica nisu mijanjale.

ja mislim da je o poskupljenjima suludo pricati, to je trzisna cijena i ona odredjuje kako i sta....

Sto se tice interesa za jahorinu: on je nesmanjen: mi imamo vec sad 50-60% vise rezervacija nego prosle godine u isto vrijeme. imamo do 70% starih gostiju (!!!), znaci zadovoljnih gostiju koji se vracaju.