• Welcome to Jahorina - ski & board zajednica - Forum.
 

News:

Team VIP Jahorina Vas poziva na diskusije vezane za Jahorinu, skijanje, smjestaj, vrijeme, Vasa iskustva... Dobrodosli na web portal Jahorine!

Main Menu

Novi liftovi i topovi za snijeg za sezonu 2010-2011-2012

Started by vip-jahorina, 11 December, 2009, 00:15:15

Previous topic - Next topic

0 Members and 4 Guests are viewing this topic.

Ⱨᕕ尺ɨ丂۝₦(° ͜ʖ ͡°)

ja sam vozio po toj kombinaciji, u opste se ne osjeti razlika bar meni...sam sto bude malo zaledjenija neg kad je sam prirodni za skijase fantastik..mislim letio sam tak da meni je bijelo ovo-bijelo ono isto sam nek se moze voziti (meni su osnjezivaci ¾irafe 100puta bolje)  :'(

zidoo

A jel zna neko kolika je zapremina jezera? I odakle se jezero napaja? (Jel to onaj potok sto pici kroz sumu i preko staze?)

vip-jahorina

Evo par zvanicnih informacija oko vode, napajanja vodom i osnjezavanja. Malo sam popiricao sa Koromanom:
Kao sto sam rekao, prije je bilo par opcija oko jezera, ispod Vucka (Gnjile Bare) gdje je i regulacionim planom predvidjeno jezero bilo. Osim toga jos na vrhu Jahorine je predvidjeno jezero pri kojem ce se u planiranju i ostati. Ova lokacija ispod Vucka je skroz odbacena, a privacena na vrhu Gole Jahorine. Tu bi trebala ubuduce da nastane veliko akumaltorno jezero koje bi se punilo sto samo sto sa pumpama iz akumulacijskog jezera u dnu Prace. Dok se to ne osposobi, za sadasnji sistem osnjezavanja bi trebao biti dovoljan i postojeci rezervoar na Praci uz stazu.



Dalje, OC vjeruje da ce protok vode biti dovoljan, i da ce se postojeci rezervaor sa 3000m3 na 5000m3 povecati. Obezbjedjen je protok od oko 15l/s sto bi trebalo da znaci da ce za 100 sati stajati 10.000 litara vode (1 m3 = 1000 l) sto bi trebalo biti dovoljno za pravljnje snijega. Osim toga, paljanski vodovod ima jednu mocnu akumulaciju na vrelu Prace (zove se Muljni ispust) i sa tog mjesta je Vodovod Pale dao zeleno svijetlo za napajanje, tako da nebi smjelo biti "kratkog spoja" kod napajanja vode.

E sad dolazi ono: izvodjac ima 5 mjeseci vremena od pocetka radova da zavrsi iste, svi znamo kad su poceli i svi znamo dodati 5. Medjutim, ukoliko omoguci vrijeme i vremenske prilike gradnju, imacemo vec ove godine topove, a ako ne, onda moramo cekati narednu godinu.

Ja mislim da je ovo posetno, nema muljaze "bice 100% ma 200% sigurno" nego moglo bi biti ako dozvoli vrijeme, a ako ne imamo za narednu godinu. Necemo sad o tome sto su ovako kasno poceli. Ipak su poceli i Jahorina ce za koji mjesec nakon 26 godina dobiti opet osnjezavanje i topove za snijeg (ha brera, tad ste mala djeca bili za nas?)

loop

allways stand sideways!

brera


vip-jahorina

"malo" je relativno: za ovih 2,5 km je to po misljenju strucnjaka dovoljno, ali je istaknuto da to nije konacno rijesenje.
5.000 m3 je 5.000 x 1.000 = 5.000.000 (5 mio litara vode). To nije po meni malo. Dovod je za 100 sati 100.000 litara sto je prema racunicama izvodjaca Snowstara dovoljno za prozvodnju snijega da prekriej staze u visini sa prekrivacem od oko 30 cm. Znaci za 4 dana se akumulira voda koja je potrebna za dovoljno snijega.

Po meni je to skroz u redu.

vip-jahorina

hehe brera, snijeg se cekao da padne u kolicinama koje su pravile atmosferu zimskog grada. Inace staze su bile pripremljene i bilo je dovoljno snijega po stazama.
Staze sam tada ko klinac i sam odvozio vise puta pred same trke. Problem se dogodio kad nas je zatrpao snijeg: par metara novog snijega u samo par dana. Tada je JNA poslala cijeli sarajevnski garnizon na teren da snijeg sklanjau sa staza, pa smo mi takmicari bili postedjeni. Topovi su tokom rata zavrsili sto u Sloveniji sto na Kopaoniku  :o

Instalacije su velikim dijlom bile unistene (prociato si jucer izvjestaj sa Sljemena i kradje kablova) i pokradene. A do danas ionako dotrajale i neupotrebive.

BOJAN-BG


brera

HAhaha, ski - vrtiæ, hehehe, koji sam ti kompliment dao. (:smijeh: (:smijeh: (:smijeh: (:smijeh: (:smijeh: Ja se toga sjeæam sa distance godina i udaljenosti (cca 700km) a ti si ipak bio tu na licu mjesta.


marina

Malo da se i ja ukljucim sa informacijama sa terena direktno i naravno fotografijama da vidite kako napreduju radovi. Popricala sam malo sa radnicima koji stalno rade na ovim dionicama za osnjezivanje i oni su rekli da se novi bazen pravi na temeljima starog od Olimpijade 84, a to se nalazi negdje na sredisnjem dijelu skocina, vjerovatno VIP zna gdje tacno, takodje se na dvije lokacije rade mali bazeni sa prirodnom akumulacijom vode i to 1 na raskrscu kada se prodje Vila Termag i nastavi pravo prema Bistrici a drugi put vodi prema Hotelu Nebojsa, a drugi kod pocetne stanice sestosjeda Ogorjelice. Kanali za sve instalacije na svim dionicama su prokopane , uradjeno je "varenje"svih cijevi za vazduh, te je pocelo njihovo polaganje u kanal (na slikama cijevi crne boje).,zatim  polaganje cijevi za vodu(na slikama cijevi plave boje) i na kraju opticki kabl koji se koristi za dodatne instalacije (struja).
Radnici kazu da rade punom parom , a to se moram priznati i vidi, pa se nadaju da ce ako nas sve vrijeme posluzi sve biti gotovo do sezone.  :bravo::( :bravo::( :bravo::(
To bi bilo stvarno super!  ;D
VIP Jahorina Woman Team

marina

da vidite sve detalje, stvarno se radi punom parom!!!
VIP Jahorina Woman Team

DarkoN

opasni su ovi radnici, cak stignu i drva da cjepaju  (:smijeh: (:smijeh: (:smijeh: (:smijeh: (:smijeh:
salim se naravno, svidja mi se kojim tempom rade. optimista sam u pogledu zavrsetka radova.
Jedva cekam da se svrsi ljeto, dosta mi je vrele klime, zbogom more, zbogom more odoh u planine...

marina

nadam se da se snalazite i znate gdje su  dionice  koje sam slikala.  ideea:(
VIP Jahorina Woman Team

marina

VIP Jahorina Woman Team