• Welcome to Jahorina - ski & board zajednica - Forum.
 

News:

Team VIP Jahorina Vas poziva na diskusije vezane za Jahorinu, skijanje, smjestaj, vrijeme, Vasa iskustva... Dobrodosli na web portal Jahorine!

Main Menu

Novi liftovi i topovi za snijeg za sezonu 2010-2011-2012

Started by vip-jahorina, 11 December, 2009, 00:15:15

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

brera


vip-jahorina

ovako: jedna stvar stoji, a to je da je jahorina poznata po padavinma, sto je bio slucaj i prosle godine, samo sto nio bio sve snijeg, nego puno kise.

tehnicki gledano, voda pomjesana sa posebnim smjesama (vodenim bakterijama) moze i do -45°C biti u tecnim stanju. Tako da u prnicipu minusi nam ne smetaju.
problem nastaje kad imamo temp iznad -3 ili -2 °C.

Medjutim, snijeg se pravi ne samo 3-4 dana, nego non stop u sezoni. Mi na Jahorini imamo mogucnosti vec pocetkom decembra da krenemo u prizvodnju snijega. Taj snijeg je puno kvalitetniji od priprodnog snijega:
prirodni snijeg ima prosjecnu gustinu oko 100 kg/m2. Vjestacki oko 400 kg/m2. Radi poredjenja, zgusnuti prirodni snijeg (preradjen ratracima) ima gustinu od oko 480 kg/m2. Nije tesko zakljuciti da je vjestacki skoro cvrst kao prirodni u prepariranom stanju.

Sve ovo na s navodi na to da bi u prosjeku i po losim, tj. visokim temperaturama mogli imati kakvi takvo skijanje bar na Praci. Cak i mislim da one oscilacije od prosle sezone bi izdrzao vjestacki snijeg, naravno ukoliko bude pripremljen po standardima i normama. Jednom prilikom cu u blogu malo detaljnije ovo opisati, ali mislim da par ovih informacije nece skoditi.

brera


vip-jahorina

da brera, veoma vazno je kombinacija sa prirodnim snijegom. ako je nema, je veoma tesko skijati po umjetnom snijegu. tvrd je i krut, strasno puno snage se trosi. a opasnost od ozlijede je puno veca. Ali zato u kombinaciji sa prirodnim snijegom je fenomenalna staza.

Bojan NS


skiDeki

Iako je bilo dosta kise Jahorina se i dalje moze pohvaliti velikim sneznim padavinama, kad zaskripi, tu je vestacki sneg i skijanje bi trebalo biti full cele sezone s:nij)
...skije na rame i sanke u ruke pa put rajske doline...

BOJAN-BG


lola


Mega Deki

Mega Deki

vip-jahorina

evo se vratio MD  :o
gdje si skijao preko ljeta? mi se ubismo ovdje radeci, postavljamo topove, kopamo rovove, neke teske masine tutnjaju jahorinom  austin:(

raca

Radovi idu punom parom!  :o

:bravo::( s:nij)

Steta za tu prvu stazu na Praci, nisam nikad tuda prosao, ali sam gledao na starim slikama. Nadam se da ce i to doci jednom na red.

Nisam vidio dobro na karti, je li moguce da se na nekom mjestu spoji sa druge dvije?
Ko rano rani stazu netaknutu grabi.

DarkoN

Quote from: raca on 27 September, 2010, 23:25:16
Radovi idu punom parom!  :o

:bravo::( s:nij)

Steta za tu prvu stazu na Praci, nisam nikad tuda prosao, ali sam gledao na starim slikama. Nadam se da ce i to doci jednom na red.

Nisam vidio dobro na karti, je li moguce da se na nekom mjestu spoji sa druge dvije?
samo na dnu gdje je vec i spojena. tacnije ona se moze spojiti gdje god hoces ali nema smisla da se prosjeca kroz sumu i pravi put.
Jedva cekam da se svrsi ljeto, dosta mi je vrele klime, zbogom more, zbogom more odoh u planine...

raca

Greska memorije, nisam ni obracao paznju ranije, nesto sam se istripovao da se zavrsava nize od dvosjeda. Vjerovatno ce doci i red na nju kad se prosire kapaciteti zicare dole.
Ko rano rani stazu netaknutu grabi.

HeAd

vip dobro kaze dosta je na vjestaku teze skijati jos ako nije dobro uvaljan to vam je isto kao da uletite u pijesak :) ne bi da prepadam ali vjestak i prirodni su idealna kombinacija....jos da je prevojnice bilo prekriti sa onim folijama koje se natope vodom da zalede pa preko njih snijeg ...uh to bi bilo u fullu :)
╔╝╚╗♫╚╣║║║║╔╣╚╗╔╣║♫║
╚═♫╝╚═╩═&#9 Nikad ¾irafa neæe biti top! https://youtu.be/tq_jiVdP0p4

Big_DANE

Quote from: HeAd on 28 September, 2010, 00:10:39
vip dobro kaze dosta je na vjestaku teze skijati jos ako nije dobro uvaljan to vam je isto kao da uletite u pijesak :) ne bi da prepadam ali vjestak i prirodni su idealna kombinacija....jos da je prevojnice bilo prekriti sa onim folijama koje se natope vodom da zalede pa preko njih snijeg ...uh to bi bilo u fullu :)

Tehnologija je cudO! Samo sto to ovi iz OC jos nisu otkrili! :P