• Welcome to Jahorina - ski & board zajednica - Forum.
 

News:

Team VIP Jahorina Vas poziva na diskusije vezane za Jahorinu, skijanje, smjestaj, vrijeme, Vasa iskustva... Dobrodosli na web portal Jahorine!

Main Menu

Novi liftovi i topovi za snijeg za sezonu 2010-2011-2012

Started by vip-jahorina, 11 December, 2009, 00:15:15

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

vip-jahorina

Plan je da se taj snijeg iskoristi na tim kriticnim donjim djelovima, a u gornjim djelovima bi se moglo nesto i navuci. Tako da bi 6sjed mogao ici u pogon. Ali to su puste predpostavke jer niti oni nisu sigurni da ce uspjati u tome. Ja se iskreno nadam da hoce.

Nichifor

Quote from: vip-jahorina on 28 December, 2010, 23:47:03
U razgovorima sa Kamcom i Koromanom sam saznao detalje oko pustanja topova.
Sistem se vec dva dana puni vodom. Sve je zapelo na samom kraju kod postavljanja folije. Mada je folija vec zavarena i moguce je u nju pustiti vodu, nije u potpunosti "spremna" za koristenje, a kako se ispod folije nalaze skupocjeni uredjaji, izvodjac je htio da ide na sigurnu kartu a i dobili su potporu iz oc-a da ipak ne pustaju vodu u jezero zbog velikog rizika.
Samim tim ostaje pomocno jezero i direktno napajanje iz hidranta. Zato nije moguce pustiti sve topove u rad vec ce se probati osposobiti prsten oko ogorijelice za pocetak. A kasnije bi se i djelovi prace osnjezavali.
Prvo ce se pojedinacno topovi testirati, tek onda pustati u pogon. Testiranje ce se vrsiti na licu mjesta, a ako sve bude ok, onda se prelazi na automatski sitem sa kojim se upravlja direktno iz Italije
Ukoliko bude sve u redu, mozemo ocekivati da sutra u toku dana dobijemo prve umjetne pahulje na Jahorini

:o :-X

raca

Marionetski automatski sistem iz Italije ;). Kao nas bivsi socjialisticki sistem i SOUR-i ili kako se vec zvalo, sistem sam sobom upravlja, sve dok neko sa vise (politicke) instance ne (pod)vikne drugacije 3:( .   Automatski bi trebalo da znaci da nema upravljanja vec da se sam upravlja.

Daljinsko upravljanje ima smisla u pocetku, sad nagadjam, ali ono, pretpostavljam da nema obucenih ljudi za upravljanje tog novoinstaliranog sistema, pa se s njim vise isplati u pocetku upravljati daljinski. Nije neka mudrost ali sigurno nije ni trajno resenje, mozda ove godine dok se ne obuce ljudi iz OC.
Ko rano rani stazu netaknutu grabi.

vip-jahorina

jos uvijek nista od pocetka rada, ali informacije stizu da sistem je prikljuceno na struju i po tom pitanju testiran, da se navodno pusta zrak u sistem, voda isto tako. sve mi to lici na ono "sad ce folija, sutra ce folija..."
U svakom slucaju izvodjac radova svaki dan prolonigara za sutra. Na nama je da cekamo i "osluskujemo". Cim dobijem neku novu informaciju javljam se ...

dasas

nezvanicno, cuo sam da je problem u nekim filterima za koje navodno uopste nisu znali da su potrebni i kojih opet NAVODNO nema a koji sluze za sprecavanje prolaska u sistem kamencica i slicnih materijala koji mogu dovesti do ostecenja na sistemu....
ovo je neprovjerena informacija od covjeka koji se sve to razumije ko marica u onu stvar, ali ako je kojim slucajem tacna onda je to nenadmasiv idiotizam.
koji je znacaj topova, imao sam priliku uvjeriti se i juce na Kupresu. prirodnog snijega ne vise od 15cm, ali zato predanim dvodnevnim radom na pravljenju umjetnog snijega, juce je bilo sasvim, sasvim pristojnog skijanja na srednjoj stazi a broj skijasa iznad ocekivanja... 

brera


DarkoN

brera sve je to ok. meni je sva ova prica oko topova jako cudna i dijeluje jako neozbiljno. na zlatiboru su topovi zavrseni a radovi su poceli mjesec kasnije u odnosu na jahorinu.
Jedva cekam da se svrsi ljeto, dosta mi je vrele klime, zbogom more, zbogom more odoh u planine...

brera


brera


matik


DarkoN

ovako je isto bilo i za sestosjede. cak su neke od tih prica i poticale it oc-a. mislim da oc generalno ima pogresan stav i odnos prema skijasima. nadam se da ce se to promijeniti.
Jedva cekam da se svrsi ljeto, dosta mi je vrele klime, zbogom more, zbogom more odoh u planine...

kraljica

Quote from: vip-jahorina on 29 December, 2010, 00:05:48
Plan je da se taj snijeg iskoristi na tim kriticnim donjim djelovima, a u gornjim djelovima bi se moglo nesto i navuci. Tako da bi 6sjed mogao ici u pogon. Ali to su puste predpostavke jer niti oni nisu sigurni da ce uspjati u tome. Ja se iskreno nadam da hoce.
To znaci da topovi sluze samo kada su staze vec jednom uredjene i onda pocnu da popustaju na kriticnim prelomima. A kada nema snega ili ima 20-30 topovi ne pomazu. Ljudi cekaju te topove kao da ce oni da prave sneg za celu palaninu.. smesno.

brera

Quote from: kraljica on 29 December, 2010, 15:55:01
Quote from: vip-jahorina on 29 December, 2010, 00:05:48
Plan je da se taj snijeg iskoristi na tim kriticnim donjim djelovima, a u gornjim djelovima bi se moglo nesto i navuci. Tako da bi 6sjed mogao ici u pogon. Ali to su puste predpostavke jer niti oni nisu sigurni da ce uspjati u tome. Ja se iskreno nadam da hoce.
To znaci da topovi sluze samo kada su staze vec jednom uredjene i onda pocnu da popustaju na kriticnim prelomima. A kada nema snega ili ima 20-30 topovi ne pomazu. Ljudi cekaju te topove kao da ce oni da prave sneg za celu palaninu.. smesno.
To je sad tz. prva faza, kad se topovima pokriju donji djelovi Ogorjelica 1 i 2 te Praèa. Sledeæe sezone èe se topovima iæi od tih prelomnica na Ogorjelicama prema vrhu JA.

DarkoN

kraljice dobro dosla na forum. u potpnunosti se slazem sa tobom. sad se vidi kakva je greska napravljena u planiranju. ali ima i druga strana medalje a to je da na jahorini godinama nije nista ulagano i da se mi svi radujemo svakom pozitivnom pomaku.
Jedva cekam da se svrsi ljeto, dosta mi je vrele klime, zbogom more, zbogom more odoh u planine...

HeAd

nije napravljena greska u planiranju...ovo je prva faza zasnjezivnja Jahorine nakon ove ide druga faza gdje spada cjela planina pod topovima...kasno se pocelo sa radovima viza vi ovih ili onih razloga to je sada rekla kazala...cinjenica za ovu sezonu da puste ovaj prvi prsten bilo bi ok....i kako vidimo na prognozi ide snijeg :)
╔╝╚╗♫╚╣║║║║╔╣╚╗╔╣║♫║
╚═♫╝╚═╩═&#9 Nikad ¾irafa neæe biti top! https://youtu.be/tq_jiVdP0p4