• Welcome to Jahorina - ski & board zajednica - Forum.
 

News:

Team VIP Jahorina Vas poziva na diskusije vezane za Jahorinu, skijanje, smjestaj, vrijeme, Vasa iskustva... Dobrodosli na web portal Jahorine!

Main Menu

Ulaganja u Jahorinu i rafting bez efekata

Started by MarijaBB, 03 March, 2010, 08:19:22

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

MarijaBB


zum

Ja redovno citam Tijanine izvjestaje i uglavnom su 99% fer i odgovaraju stvarnosti.
Ovaj put mislim Tijana da si malo pogrijesila jer ulozena lova se ne moze povratiti prve godine, niti se moze bitno uticati na broj gostiju te iste, a pogotovo na jednoj planini gdje se nije preko 25 godina nista ulagalo.
Osim toga, problemi sa snijegom, zakasnjelo pustanje novih instalacija (sestosjeda), dizanje cijene ski pasa, doveli su do toga da sezona bude losija od predvidjene koja je zbog krize na ovim prostorina i ukidanja viza bila ocekivana.

Znaci, rezultai ce se tek kroz koju godinu poceti pokazivati, a za sada jedemo ono sto smo poznjeli proslih godina.

brera


zum

ma uglavnom je OC uvidio (bar se nadam) dio svojih gresaka. samim tim sto su spustili i to dobro cijene ski pasa (30% ), a vec prije toga cijene smjestaja.
ipak oni prate, bar su poceli da prate forum od kad ih je zasvrbilo. greska je napravljena u najavi sezone kad su objavili cijene ski pasa i smjestaja te velika greska oko sestosjeda. tad se nisu obazirali na forum i misljenje javnosti.
ali ako su opekli i shvatili da su se opekli onda je nesto postignuto.

HeAd

kad se ukinu vize...mislim da jedini opstanak gore su abnormalno niske cijene...mozemo mi pricati sta god hocemo ali to je cinjenica...
╔╝╚╗♫╚╣║║║║╔╣╚╗╔╣║♫║
╚═♫╝╚═╩═&#9 Nikad ¾irafa neæe biti top! https://youtu.be/tq_jiVdP0p4

MarijaBB

Quote from: HeAd on 03 March, 2010, 17:25:30
kad se ukinu vize...mislim da jedini opstanak gore su abnormalno niske cijene...mozemo mi pricati sta god hocemo ali to je cinjenica...
Cudno, ali slazem se s HeAd-om.Upravu je mada je to samo djelimican problem. Jer turiste ce jedino dovesti neki dodatni sadrzaji, a i cinjenica da ce Jahorina biti vikend planina.
Ova uprava OC je slabo radila. Izgradnja sestosjeda i nije nista sto su oni smislili pa zbog toga napravili posao, To je jedna, nadam se prva i ne zadnja, investicija koja je bila prijeko potrebna.

raca

Ova novinarka je samo prenijela ono sto stu zakljuci ministarstva, nije ona davala neke ocjene.

Vec sam jednom podugacak tekst napisao na temu razvoja Jahorine, koje se ne sastoji samo od istresanja para i dotacija nekoliko miliona za zicare i topove. Prije svega uciti, uciti, ici i gledati kako se vode ski centri po svjetu, ucuti od najboljih. Tad sam isto pisao, da je prisustvo na sajmovima neophodno za vodeci turizam. Ona prestavljanja na sajmu truzima u Beogradu i na sajmu zimske opreme koje sam imao priliku da vidim, bolje da nisu ni organizovali, lose, besmisleno.

Visoke cjene. Onaj ko ima da plati, neke nevjerovatne cjene koje se mogu viditi na Jahorini, taj ne ide na Jahorinu. Bolje i sigurnije je masovnije i jeftinije, nego skuplje i manje poslovanje. Ulaganje na Jahorinu u vidu subvencija za jeftinije smjestaj kod privatnih ugostitelja je podjednako bitno kao i ulaganje u vertikalni transport. Radnim danima se vrte zicare prazne, umjesto da spuste cjene i daju preko nekih turistickih agencija ponude u pola cjene i sl za te dane. Bolje i u pola cjene nego prazne, racunica je prosta.

Da bi ostvarili neke vece rezultate, neophodan je rad i pametni ljudi, pa da se rezultati vide tek za 3,4,5 godina, a pravi za 10. Ova sezona je rezultat visegodisnje bahatosti i nestrucnosti. U poslednjih 10 godina Jahorina je imala zavidan broj turista ali lose vodjenje, losi postupci dovode do toga, da prvo moras da se vratis na nulu da bi poceo u pozitivno da ides. Sve sto postoji na Jahorini je rezultat nekog prethodnog vremena, polsednja decenija i po donijela je dosta ruznih objekata i neplanske gradnje, za prosto ubiranje plodova, ono sto donosi novac Jahorini, nije to, kao sto nisu ni one tetkice sto sjede u kucicama za prodaju ski pasova.
Ko rano rani stazu netaknutu grabi.