Pozdrav Gost

Autobuske linije na Jahorini

• 5 Odgovora
  • 6247 Hitova

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

*

raca

• 608
Autobuske linije na Jahorini
« u: 22 Ožujak, 2010, 15:25:41 »
Kako je moguce da u sred sezone ka Jahorini i sa Jahorine nema nijedna redovna autobuska linija, izuzev one za Pale u 3 sata, koja je mislim uvedena prvenstveno za radnike?
Ko rano rani stazu netaknutu grabi.

Odg: Autobuske linije na Jahorini
« Odgovori #1 u: 22 Ožujak, 2010, 16:34:45 »
Ima ali Dobrinja (I. Sarajevo)  prema Jahorini. Ali u koliko sati, ne znam.

*

raca

• 608
« Odgovori #2 u: 23 Ožujak, 2010, 22:55:08 »
To bi trebalo da je dovoljno?  ;)

Iskreno, mislim da je to bas lose, a jos losije je ako sam ja to jedini primjetio i ako je uopste potrebno objasniti zasto. Prve tri stvari koje se ocjenjuju za neko turisticko mjesto, objekt atrakcije (planina, staze, vertikalni transport, more, plaze, istorijski objekti, mjesta zabave), drugo smjestajni kapaciteti i kvalitet istih, trece transport. Koliko sam imao priliku da vidim na Jahorinu je moguce samo doci sopstvenim autom ili organizovanim nekim prevozom, tipa neka agencija ili tako nesto da organizuje bus i kombi prevoz do planine ili naravno da platite taksi prevoz 20 evra od ili do Pala. Nisam smio da se raspitam koliko je do aerodroma! :)) Da uvedu low cost avio linije mislim da bi opusteno skuplje bilo od aredroma do Jahorine doci nego od recimo Rima do aerodroma Sarajevo.

Treba uvesti redovne linije od-do Pala ili Sarajeva nekoliko puta dnevno u toku sezone, pa taman da OC placa taj prevoz.

*

Big_DANE

• 3969
  • juSt sNowBoarDinG!
« Odgovori #3 u: 24 Ožujak, 2010, 01:27:34 »
Trebali bi napraviti kao neki vozic..neku stazu pored puta..sa Poljica do Ogorjelice....kroz sumu... :) :)

*

raca

• 608
« Odgovori #4 u: 24 Ožujak, 2010, 12:38:16 »
Voz je bio prije 98 godina, od Pala do Poljica ;) a prije 39 uvedena je i redovna linija Sarajevo Jahorina.

Citat:
1912 godine na je Jahorini izgrađena železnička šumska pruga od Pala (829 m) do Poljica (1530 m) namenjena za izvoz drveta. Prugu je postaavio italijan Maksim Feltrineli zvani Malakorni, koji je imao svoje pilane na planini. Ova pruga se dalje naslanjala na železnički pravac Višegrad - Sarajevo, građen od 1901 do 1904. godine po naređenju cara Franje Josipa.
        Prvi drumski putni pravac ka vrhu Jahorine građen je duž trase pruge 1925. godine kada je general Đorđe Tomić za tu namenu mobilisao vojsku i rezervu. Ovim putnim pravcem Fertineli je izvlačio drvenu građu sa Jahorine do 1936. godine. nakon II svetskog rata omladina je već 1945. godine izgradila put od Trebevića i Pala sve do Rajske doline. 1971. godine je napravljen put od Blizanaca do Bobanovih rupa na Goloj Jahorini do 1850 m/nv.
        Asfaltom je presvučen pravac od Sarajeva preko Trebevića do raskrsnice Bistrica - Pale u dužini 26 km tokom 1971 i 1972. godine. Ostatak puta od 9 km od Bistrice do Jahorine je asfaltiran 1976. godine a kasnije i put od Pala ka Jahorini.
        1971. godine na Jahorinu stiže i prva specijalna mašina za čišćenje snega, tako da Gradsko saobraćajni preduzeće iz Sarajeva uvodi redovnu autobusku liniju Sarajevo-Jahorina. Ovim je kompleks Jahorine dobio na značaju i na taj način je omogućena svakodnevna poseta smučarima i građanima Sarajeva. Asfaltiranjem puteva i broj posetilaca privatnim vozilima je znatno porastao.
http://www.skijanje.rs/Ski_Centri/BiH/Jahorina/jah_istorija.htm

*

Big_DANE

• 3969
  • juSt sNowBoarDinG!
« Odgovori #5 u: 24 Ožujak, 2010, 13:52:10 »
AHa...vidis ti to...ali nisam mislio BAS na vozove velike...nego one male...na struju ....nesto kao ovo...